Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-613/09/AP
z 17 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-613/09/AP
Data
2009.08.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpowiedzialność cywilna
odpowiedzialność członków zarządu
składki
ubezpieczenia osobowe
umowa ubezpieczenia


Istota interpretacji
Czy w/w koszty ubezpieczenia oraz ewentualne składki ZUS od tych kosztów stanowią dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. jak wyżej?



Wniosek ORD-IN 945 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 26 maja 2009 r.) uzupełnionym w dniu 30 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu oraz składek ZUS (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu oraz składek ZUS.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 24 czerwca 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 30 czerwca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Osoby wchodzące w skład Zarządu Wnioskodawcy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości (Dz. U. Nr 207 poz. 2114). Jednocześnie osoby te są pracownikami Wnioskodawcy, zatrudnionymi na podstawie umów o pracę, a wynagrodzenie im wypłacane jest objęte ubezpieczeniem społecznym (ZUS).

Jako przedmiot umowy ubezpieczenia w polisie wpisano: „ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej członków Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej X”.

Koszty ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za członków Zarządu ponosi Spółdzielnia (Wnioskodawca).

Jak wynika z powyższego źródłem ponoszenia przedmiotowych kosztów przez Wnioskodawcę nie jest stosunek pracy ubezpieczonych osób, ale ich funkcje w Zarządzie Wnioskodawcy (funkcje te pełnione są na podstawie powołania, przez Radę Nadzorczą, a nie na podstawie prawa pracy).

Istotna dla oceny prawnej przedmiotu wniosku jest również okoliczność, że do istotnych elementów stosunku pracy nie należy odpowiedzialność cywilna, a o taką chodzi we wskazanym ubezpieczeniu, gdyż odpowiedzialność pracownika opiera się na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, a nie na zasadach odpowiedzialności kontraktowej, określonych w kodeksie cywilnym. Uprawniona więc teza, że OC wręcz wyklucza odpowiedzialność, jakiej podlega pracownik.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy ww. koszty ubezpieczenia oraz ewentualne składki ZUS od tych kosztów stanowią dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. jak wyżej... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli chodzi o traktowanie składek OC i ewentualnego ZUS od nich, jako kosztu uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy, to takie traktowanie jest w pełni zasadne. Z jednej strony katalog kosztów nie stanowiących kosztu uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. j.w.) nie wymienia takiej pozycji, z drugiej strony działania Zarządu w oczywisty sposób wiążą się z uzyskaniem przychodu przez Wnioskodawcę (art. 15 ust. 1 ww. ustawy).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1.

Z powyższego wynika, że określony wydatek, nie wymieniony w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów podatkowych, może stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie przychodów lub zachowanie źródła przychodów.

Wydatki, które Spółdzielnia ponosi na opłacenie składek z tytułu ubezpieczenia członków zarządu od odpowiedzialności cywilnej nie mają na celu osiągnięcia przychodów przez Spółdzielnię; ich celem jest ochrona osób których nieprawidłowe działanie może być podstawą roszczeń. Osoba fizyczna, przyjmując funkcję członka zarządu za określone wynagrodzenie, przyjmuje jednocześnie odpowiedzialność za pełnienie tej funkcji.

Jednocześnie, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

  1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Biorąc powyższe pod uwagę, kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki z tytułu zawartych lub odnowionych na rzecz pracowników umów ubezpieczenia:

  1. na życie (grupa 1 dział I),
  2. na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (grupa 3 dział I),
  3. wypadkowego i chorobowego, jeśli są uzupełnieniem ubezpieczeń grupy 1-4 działu I (grupa 5 dział I),
  4. wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (grupa 1 dział II),
  5. choroby (grupa 2 dział II).


Nie będą natomiast kosztem uzyskania przychodów składki płacone z tytułu umów ubezpieczenia innych niż wymienione powyżej. Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej mieszczą się w innych grupach ryzyka, to jest w dziale II grupa 10 - 13, a zatem nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów pracodawcy opłacającego składki na rzecz osób objętych tym ubezpieczeniem.

Skoro wydatki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów, to tym samym ewentualne składki ZUS od nich także nie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując, w świetle powyższego, wydatki poniesione przez Spółkę w związku z opłacaniem składek z tytułu ubezpieczenia członków zarządu – pracowników od odpowiedzialności cywilnej oraz ewentualne składki ZUS od nich nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 wydano odrębną interpretację indywidualną.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj