Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-877/09/PP
z 22 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-877/09/PP
Data
2009.10.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
doradztwo
dotacja
odpisy amortyzacyjne
środek trwały
środki pomocowe


Istota interpretacji
Czy wydatek związany z kompleksowym opracowaniem wniosku o wsparcie inwestycji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przez specjalistyczną firmę doradczą stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu w miesiącu jego poniesienia?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 29 lipca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu poniesienia kosztu uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu poniesienia kosztu uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka realizuje inwestycję zmierzającą do zagospodarowania odpadów paleniskowych (popiół, żużel) powstających przy produkcji energii elektrycznej i cieplnej w elektrociepłowni.

Spółka ubiega się o dofinansowanie realizowanej inwestycji z pomocy horyzontalnej z Działania 4.2. Racjonalizacja gospodarki zasobami i odpadami w przedsiębiorstwach w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Opracowanie wniosku o dotację, jego złożenie w Instytucji Finansującej, koordynację całego procesu aplikacyjnego, przygotowanie niezbędnej korespondencji i przekazywanie uzupełnień dokumentacji, Spółka zleciła specjalistycznej firmie doradczej. Za wykonaną usługę Spółka wypłaci doradcy wynagrodzenie składające się z dwu części: tj. wynagrodzenie za przygotowanie wniosku dotacyjnego oraz wynagrodzenie za sukces czyli za przyznanie dotacji. Każda część wynagrodzenia będzie płatna w transzach, przy czym jego pierwsza część zostanie wypłacona przed zakończeniem realizacji inwestycji, natomiast wypłata drugiej może nastąpić po zakończeniu realizacji inwestycji.

Spółka pokryje wydatki związane z obsługą procesu pozyskania dotacji przez doradcę z własnych środków.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT otrzymana dotacja będzie wolna od podatku dochodowego od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatek związany z kompleksowym opracowaniem wniosku o wsparcie inwestycji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przez specjalistyczną firmę doradczą stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu w miesiącu jego poniesienia...

Zdaniem Spółki, wydatki związane z przygotowaniem wniosku stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – zwanej dalej „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zatem kosztami uzyskania przychodów są wszystkie wydatki poza wymienionymi enumeratywnie w art. 16 ust. 1 updop, jeżeli zostają poniesione w związku z osiąganymi przychodami. Przedmiotowe wydatki nie wiążą się bezpośrednio z uzyskiwanymi przychodami, tym niemniej należy zauważyć, iż związane są z funkcjonowaniem Spółki i jako takie stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów. Stosownie do art. 15 ust. 4d updop, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Wynagrodzenie za usługę przygotowania wniosku o dofinansowanie inwestycji, pokryte z własnych środków, zdaniem Spółki będzie stanowić koszt uzyskania przychodów, ze względu na związek wydatku z przychodami opodatkowanymi, które Spółka uzyska z działalności operacyjnej. Jako koszty pośrednie będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia kosztu.

Wydatki te, zdaniem Spółki, nie mogą zwiększyć wartości początkowej powstałych w wyniku inwestycji środków trwałych. Art. 16g ust. 3 i 4 updop zawiera katalog wydatków wpływających na wartość początkową środków trwałych. Nie ma on charakteru zamkniętego, jednakże w myśl w/w przepisów do wartości początkowej środka trwałego zaliczyć można tylko wydatki ściśle związane z nabyciem bądź wytworzeniem środka trwałego. Natomiast wydatki poniesione na przygotowanie wniosku o dotację, nie mogą być uznane za takie, gdyż są to wydatki związane z uzyskaniem dotacji, która służy finansowaniu realizacji danej inwestycji. W konsekwencji wydatki te nie mogą powiększać wartości początkowej w/w środków trwałych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj