Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-572/09-3/PJ
z 18 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-572/09-3/PJ
Data
2009.11.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działów specjalnych produkcji rolnej


Słowa kluczowe
budowa
deweloper
działalność deweloperska
inwestycje
koszty uzyskania przychodów
podatek od nieruchomości
zakup gruntu


Istota interpretacji
Czy prawidłowe jest stanowisko, że wydatek związany ze zwrotem części opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu należy traktować jako koszt bezpośrednio związany z przychodami ze sprzedaży mieszkań w obiekcie mieszkalnym wybudowanym na nabytym gruncie i w konsekwencji wydatek ten zostanie uznany jako koszt uzyskania przychodów w momencie sprzedaży tych mieszkań?



Wniosek ORD-IN 525 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17.09.2009 r. (data wpływu 21.09.2009 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.09.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką należącą do międzynarodowej grupy..., prowadzącą działalność w sektorze nieruchomości, polegającej m.in. na nabywaniu, zagospodarowaniu, budowie, zarządzaniu i zbywaniu nieruchomości mieszkaniowych. W czerwcu 2009 r. Spółka nabyła nieruchomość (prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz ze znajdującym się na niej budyniem biurowym) celem wzniesienia na niej nowego budynku mieszkalnego i sprzedaży mieszkań. W tym celu Spółka dokona rozbiórki budynku biurowego niezwłocznie po uzyskaniu zezwolenia na jego rozbiórkę.

Ponadto z uwagi na fakt, że sprzedający zapłacił w całości kwotę opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu za rok 2009, zgodnie z brzmieniem aktu notarialnego Spółka zwróciła sprzedającemu kwotę równą połowie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, która odpowiada części opłaty rocznej należnej za okres roku 2009, w którym to kupujący będzie użytkownikiem wieczystym gruntu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko, że wydatek związany ze zwrotem części opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu należy traktować jako koszt bezpośrednio związany z przychodami ze sprzedaży mieszkań w obiekcie mieszkalnym wybudowanym na nabytym gruncie i w konsekwencji wydatek ten zostanie uznany jako koszt uzyskania przychodów w momencie sprzedaży tych mieszkań ...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Ustępy 4b i 4c dotyczą traktowania kosztów związanych bezpośrednio z przychodami, odnoszących się do przychodów danego roku i poniesionych po zakończeniu tego roku podatkowego. W konsekwencji nie mają one zastosowania do stanu faktycznego opisanego we wniosku z uwagi na fakt, że zapytanie dotyczy kosztów, które zostały poniesione przed uzyskaniem przychodów z nimi związanych.

Jednocześnie zgodnie z art. 15 ust. 4d koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Kluczowym elementem z punktu widzenia prawidłowego rozliczenia podatkowego poniesionego wydatku jest jego klasyfikacja jako kosztu bezpośrednio związanego z uzyskanym przychodem lub kosztu innego niż bezpośrednio związanego z przychodem.

Zdaniem Wnioskodawcy koszt związany ze zwrotem części opłaty rocznej z tytułu wieczystego użytkowania gruntu jest kosztem bezpośrednio związanym z przyszłymi przychodami ze sprzedaży mieszkań w nowo - wybudowanym na tej nieruchomości obiekcie mieszkaniowym. Świadczy o tym fakt, że był on jednym z warunków nabycia nieruchomości przez Spółkę zawartym w akcie notarialnym sprzedaży nieruchomości. Należy również zwrócić uwagę, że kalkulacja ceny sprzedawanych mieszkań uwzględnia całokształt kosztów poniesionych, związanych z wybudowaniem tych mieszkań włączając w to koszty opłat związanych z nabyciem nieruchomości.

Opodatkowane budynki, budowle i grunty mogą być środkiem trwałym, towarem handlowym, inwestycją. W każdej z tych sytuacji pojawiają się inne problemy z rozliczeniem podatku od nieruchomości i opłaty z tytułu wieczystego użytkowania w kosztach firmy.

W tym zakresie, zdaniem Wnioskodawcy istnieją różne stanowiska, także reprezentowane przez organy skarbowe. Niektóre z nich nakazują wliczenie tego wydatku do wartości inwestycji, inne nakazują traktowanie go jako koszt pośredni rozpoznawany podatkowo w momencie jego poniesienia. Większość interpretacji odnosi się do sytuacji, gdy podatnik realizuje inwestycję, która w pewnym momencie stanie się jego środkiem trwałym.

Zdaniem Wnioskodawcy ta sytuacja różni się od sytuacji podmiotu, który nie realizuje inwestycji, a prowadzi działalność deweloperską polegającą na wznoszeniu i sprzedaży obiektów budowlanych.

W tym przypadku także wydatek o którym mowa we wniosku jest związany z przychodami ze sprzedaży mieszkań. Deweloper (w odróżnieniu od realizującego inwestycję) zawsze dokonuje zakupu nieruchomości i ponosi koszty związane z jej zabudową w celu dalszej odsprzedaży. Z tego powodu powszechną praktyką jest wliczanie wszelkiego rodzaju kosztów związanych z wybudowaniem mieszkań w ich cenę. Należy zwrócić uwagę również na to, że nie była to opłata administracyjno – prawna z tytułu wieczystego użytkowania gruntu, a jedynie cywilno – prawne zobowiązanie wynikające z umowy między dwoma niezależnymi podmiotami. W konsekwencji nie można stwierdzić, że jest to opłata wynikająca z samego faktu posiadania gruntu, niezależnie od prowadzenia lub nie inwestycji. Zdaniem Wnioskodawcy w tym przypadku znajduje zastosowanie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 5 lutego br. (I SA/Sz 626/08). Sąd orzekł, że jeżeli spółka płaci podatek od nieruchomości, która dopiero w przyszłości przynosić będzie dochód, to taki wydatek nie jest kosztem podatkowym. Stanie się nim dopiero w przyszłości, w momencie osiągnięcia przychodu z tej nieruchomości.

W konsekwencji poniesiony wydatek winien został zaklasyfikowany jako produkcja w toku i powinien być rozliczony jako koszty uzyskania przychodu w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży mieszkań w budynku mieszkalnym wzniesionym na zakupionej nieruchomości. Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym nie ma podstaw do traktowania wydatku dotyczącego zwrotu części opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntu jako kosztu innego niż bezpośrednio związanego z przychodami i zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnośnie cytowanego we wniosku wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 5 lutego br. (I SA/Sz 626/08), na który powołał się podatnik, organ podatkowy wyjaśnia, że orzeczenia sądu są wydawane w indywidualnych sprawach, w których zostały wydane i nie wiążą organu podatkowego właściwego do wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj