Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-746/09/SD
z 23 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-746/09/SD
Data
2009.09.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
dowód księgowy
faktura elektroniczna
koszty uzyskania przychodów


Istota interpretacji
Czy wobec trwającego nadal postępowania likwidacyjnego Spółki roczne sprawozdanie finansowe za rok 2009 winno być poddane badaniu przez biegłego rewidenta?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 25 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku poddania badaniu przez biegłego rewidenta sprawozdania finansowego za 2009 r. w sytuacji trwającego postępowania likwidacyjnego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku poddania badaniu przez biegłego rewidenta sprawozdania finansowego za 2009 r. w sytuacji trwającego postępowania likwidacyjnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Uchwałą Walnego Zgromadzenia z dnia 13 lutego 2006 r. Spółka została postawiona w stan likwidacji. Postępowanie likwidacyjne trwa nadal i ma na celu ustanie bytu prawnego Spółki. Likwidator zgodnie z obowiązującymi przepisami podejmuje czynności likwidacyjne tj. ściąga należności, spłaca zobowiązania, likwiduje majątek rzeczowy. W wyniku trwającego postępowania likwidacyjnego zmianie uległ zasadniczy cel istnienia Spółki, bowiem likwidacja zmierza do unicestwienia jej bytu prawnego. Na obecnym etapie postępowania likwidacyjnego pozostała już niewielka część majątku likwidacyjnego. Wobec opisanego stanu faktycznego, zgodnie z ustawą o rachunkowości, przyjęto założenie braku kontynuacji działalności, gdyż postępowanie likwidacyjne z natury swej jest przeciwstawne kontynuacji działalności w niezmniejszonym istotnie zakresie, bowiem zmierza do zakończenia bytu prawnego. Spółka znajduje się w końcowej fazie postępowania likwidacyjnego i brak jest merytorycznych (z uwagi na sytuację finansowo-ekonomiczną) przesłanek do podjęcia przez akcjonariuszy Uchwały wstrzymującej rozwiązanie Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wobec trwającego nadal postępowania likwidacyjnego Spółki roczne sprawozdanie finansowe za rok 2009 winno być poddane badaniu przez biegłego rewidenta...

Zdaniem Spółki trwający proces likwidacji powoduje zasadniczą zmianę celu istnienia Spółki, bowiem likwidacja zmierza do zakończenia bytu prawnego Spółki. Znacznemu zmniejszeniu i ograniczeniu uległ zakres prowadzonej działalności Spółki z uwagi na zbywanie majątku rzeczowego, brak jest więc kontynuacji działalności w dotychczasowym zakresie, co wynika z celu likwidacji. W takiej sytuacji odpada więc przewidziana w ustawie o rachunkowości przesłanka poddania sprawozdania finansowego spółki akcyjnej badaniu przez biegłego rewidenta, którą jest kontynuacja działalności w niezmniejszonym istotnie zakresie. Zasadniczym bowiem celem poddawania sprawozdań finansowych (m. in. spółek akcyjnych) badaniu biegłych rewidentów jest przedstawienie zarówno w opinii jak i w raporcie biegłego rewidenta okoliczności zagrażających kontynuacji działalności przez jednostkę.

Skoro więc wnioskodawca znajduje się w fazie likwidacji, która zmierza do jego unicestwienia bezprzedmiotowym i niecelowym jest poddawanie sprawozdania finansowego badaniu biegłego.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. określanej w dalszej części skrótem „ustawa o pdop”) podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o pdop podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na postawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

W myśl art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 2, oraz na inny dzień bilansowy, stosując odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1b, zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, określone w rozdziale 4.

Zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości badaniu i ogłaszaniu, z zastrzeżeniem art. 64b, podlegają roczne sprawozdania finansowe grup kapitałowych, a także roczne sprawozdania finansowe - kontynuujących działalność spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego Spółka została postawiona w stan likwidacji. Jednakże zmiany w zasadach funkcjonowania Spółki wywoływane przez rozpoczęcie procesu likwidacji nie zmieniają podstawowych, mających znaczenie dla rozliczeń podatkowych, zasad funkcjonowania Spółki; mimo ograniczenia zakresu prowadzonej działalności Spółka tę działalność kontynuuje. Oznacza to, iż została spełniona przesłanka, o której stanowi art. 64 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż jeżeli Spółka przed rozpoczęciem procesu likwidacji była obowiązana do poddawania badaniu sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, obowiązek taki w dalszym ciągu na niej spoczywa, bowiem samo rozpoczęcie procesu likwidacji nie pozbawia Spółki przymiotu osoby prawnej oraz nie powoduje naruszenia ciągłości bytu tego samego podmiotu prawa, nie powoduje również utraty statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj