Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-870/09-4/SM
z 14 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-870/09-4/SM
Data
2009.12.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi --> Składy podatkowe --> Powiadomienie naczelnika urzędu celnego o zamiarze wyprowadzenia ze składu podatkowego wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy

Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi --> Procedura zawieszenia poboru akcyzy --> Zastosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy w przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych


Słowa kluczowe
gaz płynny
import (przywóz)
skład podatkowy
zabezpieczenie akcyzowe
zawieszenie poboru akcyzy


Istota interpretacji
uregulowania dotyczące zabezpieczenia akcyzowego w przypadku importu gazu do składu podatkowego prowadzonego przez inny podmiot



Wniosek ORD-IN 399 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05.10.2009 r. (data wpływu 07.10.2009 r.), uzupełnionego w dniu 19.10.2009 r. na wezwanie nr IPPP3/443-870/09-2/SM z dnia 12.10.2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie składania zabezpieczenia akcyzowego w przypadku importu węglowodorów gazowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.10.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie składania zabezpieczenia akcyzowego w przypadku importu węglowodorów gazowych. Wniosek został uzupełniony w dniu 19.10.2009 r. na wezwanie nr IPPP3/443-870/09-2/SM z dnia 12.10.2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi składy podatkowe na obszarze województwa P. i L. Właściwym Naczelnikiem Urzędu Celnego jest ze względu na siedzibę Naczelnik Urzędu Celnego w S., któremu spółka dla zagwarantowania pokrycia zobowiązań podatkowych złożyła zabezpieczenie generalne zgodnie z art. 65 ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym. W związku z wprowadzaniem importowanych węglowodorów gazowych w stanie skroplonym o kodach CN od 2711 12 11 do 2711 19 00 do składu podatkowego, które bezpośrednio po dopuszczeniu ich do obrotu są przemieszczane z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy do składu podatkowego prowadzonego przez podmiot inny niż podmiot dokonujący importu, podatnik zgodnie z art. 53 ust. 4b przedkłada właściwemu Naczelnikowi Urzędu Celnego dla importu, zabezpieczenie generalne składu podatkowego, do którego są wprowadzane wyżej wymienione węglowodory wraz pisemnym wnioskiem składu podatkowego o objęcie tych towarów powyższym zabezpieczeniem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatnik postępuje prawidłowo przedkładając właściwemu Naczelnikowi Urzędu Celnego dla importu zabezpieczenie generalne składu podatkowego, który przyjmuje węglowodory gazowe opisane w stanie faktycznym, nie będące jego własnością w procedurze zawieszenia poboru akcyzy...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Opierając się na podstawie art. 13 ust. 7, art. 53 ust. 4, ust. 4a i ust. 4b oraz art. 65 ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 z późn. zm. stwierdza, że w przedstawionym stanie faktycznym podatnik postępuje prawidłowo przedkładając właściwemu Naczelnikowi Urzędu Celnego dla importu zabezpieczenie generalne składu podatkowego wraz z odpowiednim wnioskiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych uregulowane zostały w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” oraz w rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy.

W myśl art. 41 ust. 1 pkt 3 ustawy, procedura zawieszenia poboru akcyzy ma zastosowanie, jeżeli bezpośrednio po dokonaniu importu i dopuszczeniu do obrotu węglowodory gazowe w stanie skroplonym o kodach CN do 2711 12 11 do 2711 19 00 są przemieszczane do składu podatkowego.

Zgodnie z art. 13 ust. 7 ustawy – w przypadku gdy węglowodory gazowe w stanie skroplonym o kodach CN od 2711 12 11 do 2711 19 00, bezpośrednio po dokonaniu ich importu i dopuszczeniu do obrotu, są przemieszczane z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy do składu podatkowego prowadzonego przez podmiot inny niż podmiot dokonujący importu, podmiot prowadzący ten skład podatkowy ponosi solidarną odpowiedzialność z podmiotem dokonującym importu za zobowiązania podatkowe powstałe w związku z importem i przemieszczaniem tych wyrobów do składu podatkowego.

W myśl art. 53 ust. 4 - w przypadku importu wyrobów akcyzowych, które bezpośrednio po dopuszczeniu ich do obrotu są przemieszczane do składu podatkowego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, podmiot prowadzący ten skład podatkowy jest obowiązany wystawić administracyjny dokument towarzyszący i przedstawić ten dokument oraz właściwy dokument potwierdzający złożenie zabezpieczenia akcyzowego właściwemu naczelnikowi urzędu celnego wraz ze zgłoszeniem do procedury dopuszczenia do obrotu tych wyrobów akcyzowych.

Z przedmiotowych przepisów wynika zatem, że ww. wyroby mogą być objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, gdy bezpośrednio po dokonaniu importu są one przemieszczane do składu podatkowego (nie musi to być skład podatkowy podmiotu będącego ich importerem), co zachodzi w sytuacji opisane powyżej.

Należy ponadto zauważyć, że procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana ze złożeniem zabezpieczenia akcyzowego.

Zgodnie z art. 53 ust. 4a - w przypadku importu węglowodorów gazowych w stanie skroplonym o kodach CN od 2711 12 11 do 2711 19 00, które bezpośrednio po dopuszczeniu ich do obrotu są przemieszczane z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy do składu podatkowego prowadzonego przez podmiot inny niż podmiot dokonujący importu, podmiot prowadzący ten skład podatkowy jest obowiązany złożyć naczelnikowi urzędu celnego właściwemu ze względu na import tych wyrobów dodatkowe zabezpieczenie akcyzowe w kwocie pokrywającej zobowiązanie podatkowe mogące powstać w związku z importem i przemieszczaniem tych wyrobów do składu podatkowego.

Natomiast w myśl art. 53 ust. 4b - w przypadku, o którym mowa w ust. 4a, na pisemny wniosek podmiotu prowadzącego skład podatkowy może być złożone zabezpieczenie generalne. Przed zastosowaniem zabezpieczenia generalnego właściwy naczelnik urzędu celnego ustala stan jego wykorzystania.

Zgodnie z art. 65 ust. 1 pkt 1 - dla zagwarantowania pokrycia zobowiązań podatkowych podmiotu prowadzącego skład podatkowy składa się zabezpieczenie generalne, z zastrzeżeniem ust. 8.

Biorąc zatem pod uwagę ww. przepisy, Podatnik postępuje prawidłowo, przedkładając naczelnikowi urzędu celnego właściwemu ze względu na import wyrobów o kodzie CN od 2711 12 11 do 2711 19 00, zabezpieczenie generalne podmiotu prowadzącego skład podatkowy, do którego są one wprowadzane (niebędącego ich importerem), wraz z pisemnym wnioskiem tego składu o objęcie tych towarów powyższym zabezpieczeniem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj