Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/436-145/09-4/ES
z 5 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/436-145/09-4/ES
Data
2009.11.05


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
czynności
obowiązek podatkowy
opodatkowanie
sprzedawca
umowa sprzedaży


Istota interpretacji
Czy czynność jednorazowej sprzedaży (umowy sprzedaży) pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów znajdujących się na obszarze gospodarstwa rolnego Zainteresowanego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?



Wniosek ORD-IN 670 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2009 r. (data wpływu 12 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 22 października 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu umowy sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu umowy sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 12 października 2009 r. nr ILPB2/415-798/09-2/ES ILPP1/443-956/09-2/AT ILPB2/436-145/09-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku.

Wezwanie wysłano w dniu 12 października 2009 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 16 października 2009 r.), natomiast w dniu 22 października 2009 r. Zainteresowany uzupełnił wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest rolnikiem indywidualnym, prowadzi gospodarstwo rolne. Posiada grunty rolne (pola, łąki) i nieużytki rolne, na których znajdują się stawy. Stawy te są ujawnione na mapach kartograficznych przynajmniej od kilkudziesięciu lat. W stawach tych Zainteresowany hodował kiedyś ryby, które wykorzystywał dla własnych potrzeb - bez dalszej odsprzedaży. Od kilku lat poziom wody w stawach się zmniejszył i się one wypłyciły. Wnioskodawca zamierza nieco pogłębić te stawy i uzyskaną w ten sposób pospółkę nadającą się do wykorzystania planuje sprzedać. W stawach tych będzie hodował ryby dla własnych potrzeb. Nadmienił, iż będzie to jednorazowa operacja. Oprócz gospodarstwa rolnego Zainteresowany prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie hurtowego handlu mięsem i jego przetworami. W działalności gospodarczej jest podatnikiem VAT i płaci podatek dochodowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu umowy sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy.

Czy czynność jednorazowej sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów znajdujących się na obszarze gospodarstwa rolnego Zainteresowanego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, od czynności sprzedaży pospółki uzyskanej przy pogłębieniu stawów znajdujących się na Jego nieruchomościach rolnych, należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości określonej w ustawie o PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży.

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).

Jednakże w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy, w przypadku umowy sprzedaży ciąży na kupującym.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) ww. ustawy - podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz uregulowania prawne w tym zakresie stwierdzić należy, iż czynność sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Zainteresowanego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jednakże mając na uwadze wcześniej cytowany art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, który stanowi, że przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym, tut. Organ pragnie zauważyć, iż na Wnioskodawcy, jako sprzedającym, nie będzie ciążył obowiązek podatkowy z tytułu dokonania przedstawionej we wniosku czynności sprzedaży.

Ponadto tutejszy Organ informuje, iż:

  • w zakresie opodatkowania dostawy pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Zainteresowanego dotyczące podatku od towarów i usług w dniu 4 listopada 2009 r. zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie nr ILPP1/443-956/09-4/AT,
  • natomiast w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Zainteresowanego w kwestii podatku dochodowego od osób fizycznych w dniu 5 listopada 2009 r. wydano odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-798/09-4/ES.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj