Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-956/09-4/AT
z 4 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-956/09-4/AT
Data
2009.11.04


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
dostawa towarów
działalność gospodarcza
pospółka


Istota interpretacji
Czy środki finansowe uzyskane z jednorazowej sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów znajdujących się na obszarze gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?



Wniosek ORD-IN 666 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2009 r. (data wpływu 12 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 października 2009 r. (data wpływu 26 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy. Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 21 października 2009 r. w zakresie uszczegółowienia opisanego zdarzenia przyszłego oraz o brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest rolnikiem indywidualnym, prowadzi gospodarstwo rolne. Posiada grunty rolne (pola, łąki) i nieużytki rolne, na których znajdują się stawy. Stawy te są ujawnione na mapach kartograficznych przynajmniej od kilkudziesięciu lat. W stawach tych Zainteresowany hodował kiedyś ryby, które wykorzystywał dla własnych potrzeb - bez dalszej odsprzedaży. Od kilku lat poziom wody w stawach się zmniejszył i się one wypłyciły. Strona zamierza nieco pogłębić te stawy, i uzyskaną w ten sposób pospółkę nadającą się do wykorzystania zamierza sprzedać. W stawach tych Wnioskodawca będzie hodował ryby dla własnych potrzeb. Będzie to jednorazowa operacja. Oprócz gospodarstwa rolnego Zainteresowany prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie hurtowego handlu mięsem i jego przetworami. W działalności gospodarczej Strona jest podatnikiem VAT i płaci podatek dochodowy.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 21 października 2009 r., Wnioskodawca informuje, iż:

  1. nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności rolniczej, ani z tytułu hodowli ryb,
  2. nie posiadał i nie posiada statusu rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o VAT,
  3. nie wykorzystywał przedmiotowych stawów w prowadzonej działalności gospodarczej; stawy są niewielkie (ich powierzchnia łącznie to ok. 50 a) i nie nadawały się do hodowli ryb w znacznym rozmiarze,
  4. wyhodowane ryby w stawach były zużywane przez rodzinę Wnioskodawcy do bieżącej konsumpcji, produkty rolne pochodzące z ww. stawów nie były odsprzedawane,
  5. w przeszłości, przed złożeniem wniosku, bowiem nie dokonywał odsprzedaży pospółki powstałej w wyniku pogłębienia stawów; dotąd stawy nie były przez niego pogłębiane,
  6. nie zamierza w przyszłości sprzedawać pospółki; zamierza nadal prowadzić gospodarstwo rolne i działalność gospodarczą w zakresie handlu mięsem i artykułami wędliniarskimi i spożywczymi,
  7. nie udostępniał i nie udostępnia odpłatnie przedmiotowych stawów innym podmiotom ani osobom (np. umowa dzierżawy);
  8. nie udostępniał i nie udostępnia odpłatnie przedmiotowych stawów innym podmiotom ani osobom w celu łowienia ryb ani innych organizmów żyjących w wodzie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy środki finansowe uzyskane z jednorazowej sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów znajdujących się na obszarze gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, środki finansowe uzyskane ze sprzedaży pospółki uzyskanej przy pogłębieniu stawów znajdujących się na nieruchomościach rolnych Wnioskodawcy nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ tego typu zdarzenia jednorazowe nie są objęte ustawą o podatku VAT. Zainteresowany zaznacza, iż nie zamierza prowadzić takiej działalności (sprzedaż pospółki) w sposób stały i profesjonalny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary – w myśl art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

W świetle postanowień art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści przytoczonych wyżej przepisów wynika, że aby stać się podatnikiem podatku od towarów i usług wystarczy wykonać nawet jednorazową czynność, o której mowa w art. 5 ust. 1 cyt. ustawy, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy i zarobkowy. W takim przypadku dostawa towarów, która odbywa się w sposób zamierzony i powtarzalny o stałym, zorganizowanym charakterze może zostać uznana za działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15. Zatem, o kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat), ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne, było dokonywanie tej czynności wielokrotnie.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług podmiot, który dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Na uwagę zasługuje także fakt, iż uznanie osoby za podatnika w myśl ustawy o VAT, uzależnione jest od prowadzenia działalności gospodarczej bowiem wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy czynność ta została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Wyklucza się zatem osoby fizyczne z grona podatników, nawet w przypadku, gdy wykonują czynność dostawy towarów, jeśli zbywają część majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego sprzedaży.

Mając na uwadze powyższe, uzasadnionym jest twierdzenie, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Stronę opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca będący rolnikiem indywidualnym, posiada na terenie prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego grunty rolne (pola, łąki) i nieużytki rolne, na których znajdują się stawy o powierzchni ok. 50 a. W stawach tych Zainteresowany hodował kiedyś ryby, które wykorzystywał dla własnych potrzeb - bez dalszej odsprzedaży. Ze względu na obniżenie od kilku lat poziomu wody w stawach, Strona zamierza je pogłębić. W wyniku pogłębienia stawów Zainteresowany uzyska w ten sposób nadającą się do wykorzystania pospółkę, którą zamierza sprzedać. Wnioskodawca podkreśla, iż nie zamierza prowadzić działalności w zakresie sprzedaży pospółki w sposób stały i profesjonalny, będzie to bowiem jednorazowa operacja. Zainteresowany natomiast będzie nadal hodował ryby w ww. stawach dla własnych potrzeb. Zainteresowany nie jest podatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzonej działalności rolniczej, ani z tytułu hodowli ryb. Nie posiadał i nie posiada statusu rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie wykorzystywał przedmiotowych stawów w prowadzonej działalności gospodarczej. Strona informuje, iż stawy są niewielkie i nie nadają się do hodowli ryb w znacznym rozmiarze. Wyhodowane ryby w stawach były zużywane przez rodzinę Wnioskodawcy do bieżącej konsumpcji. Zainteresowany nie odsprzedawał produktów rolnych pochodzących z ww. stawów. W przeszłości nie dokonywał odsprzedaży pospółki powstałej w wyniku pogłębienia stawów, gdyż stawy nie były uprzednio przez Zainteresowanego pogłębiane. Wnioskodawca nie zamierza w przyszłości sprzedawać pospółki. Oprócz gospodarstwa rolnego Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie hurtowego handlu mięsem i jego przetworami. Zainteresowany w żaden sposób nie udostępniał i nie udostępnia odpłatnie przedmiotowych stawów innym podmiotom ani osobom, również w celu łowienia ryb, ani innych organizmów żyjących w wodzie.

Zauważyć należy, że pospółka uzyskana w wyniku pogłębienia stawów znajdujących się na obszarze gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy spełnia definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Wobec tego, dostawa pospółki jest czynnością należącą do kategorii czynności opodatkowanych w rozumieniu art. 5 ust. 1 ww. ustawy.

W przedmiotowej sprawie nie można jednak uznać Wnioskodawcy, w myśl art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Nic bowiem nie wskazuje na to, aby dokonując sprzedaży pospółki powstałej w wyniku pogłębienia stawów znajdujących się na obszarze gospodarstwa rolnego, Zainteresowany działał w charakterze handlowca. Z przedstawionego zdarzenia przyszłego nie wynika, aby wystąpiły jakiekolwiek okoliczności wskazujące na to, że stawy zostały nabyte dla celów działalności gospodarczej, a pospółka uzyskana z pogłębienia tych stawów będzie sprzedana jednorazowo w celach wskazujących na działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Mając na uwadze wyżej przytoczone regulacje prawne oraz zawarty we wniosku opis zdarzenia przyszłego stwierdza się, iż transakcja polegająca na jednorazowej sprzedaży pospółki powstałej w wyniku pogłębienia stawów znajdujących się na obszarze gospodarstwa rolnego dokonywana jest okazjonalnie w warunkach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru zorganizowanej działalności gospodarczej. W związku z tym, Wnioskodawca nie działa w zakresie wykonywania powyższej czynności w charakterze podatnika podatku od towarów i usług (art. 15 ust. 1 cyt. ustawy) prowadzącego działalność gospodarczą (ust. 2 przytoczonego wyżej artykułu), a zatem przedmiotowa dostawa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując, planowana sprzedaż pospółki uzyskanej w wyniku pogłębienia stawów znajdujących się na obszarze gospodarstwa rolnego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż jest wykonywana jednorazowo, w warunkach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy. Natomiast, kwestie dotyczące zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy oraz w podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu umowy sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy zostaną załatwione odrębnymi pismami.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj