Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1286/09/AP
z 18 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1286/09/AP
Data
2010.01.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
likwidator
likwidator
wynagrodzenia
wynagrodzenia


Istota interpretacji
Czy wynagrodzenie wypłacane likwidatorowi, w związku z wykonywaną przez niego funkcją stanowi koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla Spółki w likwidacji?



Wniosek ORD-IN 657 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 22 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wypłatę wynagrodzenia dla likwidatora – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wypłatę wynagrodzenia dla likwidatora.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w dniu 2 września 2009 r. uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Akcjonariuszy roku została postawiona w stan likwidacji.

Aktualnie trwa rejestracja powyższych zmian we właściwym Krajowym Rejestrze Sądowym. Uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Akcjonariuszy likwidatorem Spółki, zgodnie z art. 463 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. nr 94 poz. 1037), jest dotychczasowy członek Zarządu. Na podstawie stosownej uchwały rady nadzorczej Spółki z likwidatorem zawarta została odpowiednia umowa, zgodnie z którą za wykonywanie swej funkcji likwidator otrzymuje wypłacane co miesiąc wynagrodzenie. Przed postawieniem Spółki w stan likwidacji jej przedsiębiorstwo zostało wniesione jako wkład niepieniężny do innej spółki (lipiec 2009 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wynagrodzenie wypłacane likwidatorowi, w związku z wykonywaną przez niego funkcją stanowi koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla Spółki w likwidacji...

Zdaniem Spółki, art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm., zwanej dalej updop) stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W ocenie Spółki wypłata wynagrodzenia likwidatorowi, w związku z pełnioną przez niego funkcją spełnia przesłanki określone w art. 15 ust. 1 updop, a więc może być uznana za koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 468 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późniejszymi zmianami, zwana dalej ksh.), likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Kodeks dopuszcza także w zdaniu drugim cytowanego przepisu możliwość podejmowania nowych interesów, o ile jest to konieczne do zakończenia spraw w toku. Jak wynika z powyższego każda spółka postawiona w stan likwidacji musi mieć likwidatora, który będzie zapewniał rzetelne i sprawne przeprowadzenie procesu likwidacji. Interesy spółki postawionej w stan likwidacji prowadzi jej likwidator, w okresie likwidacji spółka nie posiada zarządu.

W trakcie procesu likwidacji, spółka może otrzymywać przychód, z tytułu wcześniej zawartych kontraktów, bądź też z tytułu umów podpisanych w trakcie likwidacji, o ile zostanie spełniona przesłanka z art. 468 ksh, a więc gdy nowo podpisane umowy są konieczne do zakończenia spraw w toku. Likwidator za wykonywanie swych czynności pobiera wynagrodzenie.

W związku z tym w ocenie Spółki koszt wynagrodzenia likwidatora jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że wynagrodzenie wypłacone likwidatorowi nie jest wymienione w art. 16 ust. 1 updop, co w ocenie Spółki świadczy o tym, że ustawodawca nie miał na celu wyłączenia tego typu kosztów z kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop. Wypłacane likwidatorowi wynagrodzenie jest związane z ogólnymi kosztami funkcjonowania spółki, zaliczane powinno więc być do kategorii kosztów innych niż bezpośrednie (koszty pośrednie), i jako takie powinny stanowić koszty uzyskania przychodów w dniu ich ujęcia w księgach rachunkowych - zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 4d i ust. 4e updop.

Reasumując, interesy Spółki jako postawionej w stan likwidacji prowadzi jej likwidator, w okresie likwidacji Spółka nie posiada zarządu. Likwidator w związku z pełnioną przez niego funkcją i wykonywaniem określonych prawem czynności otrzymuje wynagrodzenia. W ocenie Spółki wynagrodzenie przyznane i wypłacone likwidatorowi stanowi koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop ze względu na wypełnienie przesłanek określonych w cytowanym przepisie. Wydatek ten powinien stanowić koszt uzyskania przychodu w dniu jego poniesienia, za który uważa się dzień ujęcia koszu w księgach rachunkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl przepisów art. 463 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że statut lub uchwała walnego zgromadzenia stanowi inaczej.

Jednocześnie zgodnie z art. 466 do likwidatorów stosuje się przepisy dotyczące członków zarządu, chyba że przepisy rozdziału 7 w dziale II tytułu III Kodeksu spółek handlowych stanowią inaczej.

Pozycja prawna likwidatora w spółce akcyjnej odpowiada zatem pozycji członka zarządu tej spółki, oczywiście z uwzględnieniem ograniczenia kompetencji do czynności likwidacyjnych. Ustawowa definicja czynności likwidacyjnych została określona w art. 468 Kodeksu spółek handlowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Przy czym zwrot „w celu” oznacza to, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że poniesienie go ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Wydatki poniesione na wypłatę wynagrodzenia dla likwidatora nie zostały wymienione w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy. W konsekwencji przedmiotowe wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki, jeśli spełniają przesłanki ujęte w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponieważ w okresie likwidacji Spółka nie posiada zarządu, a jej interesy prowadzi likwidator, należy stwierdzić, iż wynagrodzenie wypłacane dla likwidatora może być uznane za poniesione w celu osiągnięcia przychodów i w świetle cytowanego wyżej przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym wydatek ten będzie stanowić koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem wykazania, że był on racjonalny co do zasady i został prawidłowo udokumentowany.

Stanowisko Wnioskodawcy uznać zatem należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj