Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP3/443-131/09-2/TK
z 13 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP3/443-131/09-2/TK
Data
2009.11.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi --> Wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą --> Obowiązki podatnika nabywającego wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe z akcyzą zapłaconą

Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Wyroby akcyzowe-przepisy szczegółowe. Podstawa opodatkowania i stawki akcyzy. --> Wyroby energetyczne i energia elektryczna --> Stawki akcyzy na wyroby energetyczne


Słowa kluczowe
akcyza
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek podatkowy
olej smarowy
stawka
zwolnienie


Istota interpretacji
1. Czy preparaty smarowe klasyfikowane do pozycji CN 3403, wykorzystywane jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe są opodatkowane akcyzą według stawki w wysokości 0 zł?
2. Czy działalność polegająca na przelewaniu preparatów smarowych, wykorzystywanych jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe, z opakowań zbiorczych do opakowań jednostkowych, musi odbywać się w składzie podatkowym?
3. Czy w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403, wykorzystywanych jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe, Spółka jest obowiązana spełniać wymogi określone w art. 78 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym?



Wniosek ORD-IN 806 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2009 r. (data wpływu 19 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania preparatów smarowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego całkowicie skażonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, planuje nabywanie w kraju lub w drodze WNT albo importu preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403. Preparaty te będą nabywane luzem w autocysternach lub w opakowaniach zbiorczych o pojemności 200 albo 1000 litrów.

Powyższe produkty, Spółka będzie przelewała do opakowań jednostkowych o różnych pojemnościach, bez dodawania jakichkolwiek innych substancji chemicznych.

Konfekcjonowane w ten sposób preparaty smarowe, będą sprzedawane przez Spółkę jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy preparaty smarowe klasyfikowane do pozycji CN 3403, wykorzystywane jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe są opodatkowane akcyzą według stawki w wysokości 0 zł...
  2. Czy działalność polegająca na przelewaniu preparatów smarowych, wykorzystywanych jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe, z opakowań zbiorczych do opakowań jednostkowych, musi odbywać się w składzie podatkowym...
  3. Czy w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403, wykorzystywanych jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe, Spółka jest obowiązana spełniać wymogi określone w art. 78 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym...


Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.1.

Preparaty smarowe klasyfikowane do pozycji CN 3403, wykorzystywane jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe są opodatkowane akcyzą według stawki w wysokości 0 zł.

Ad. 2.

Działalność polegająca na przelewaniu preparatów smarowych, wykorzystywanych jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe, z opakowań zbiorczych do opakowań jednostkowych, nie musi odbywać się w składzie podatkowym.

Ad. 3.

W związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403, wykorzystywanych jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe, Spółka nie jest obowiązana spełniać wymogów określonych w art. 78 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Poniżej Spółka przedstawia argumenty na poparcie swojego stanowiska.

Ad. 1

Stawka akcyzy właściwa dla preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403 wykorzystywanych jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych lub ciężarowych albo jako oleje przekładniowe.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W wykazie wyrobów akcyzowych, zawartym w załączniku nr 1 do ustawy, wyroby klasyfikowane do pozycji CN 3403 zostały ujęte pod pozycją 37.

Ponadto, zgodnie z definicją zawartą w art. 86 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym, wyroby objęte pozycją CN 3403 są wyrobami energetycznymi.

Stawki akcyzy dla wyrobów energetycznych zostały określone w art. 89 ustawy o podatku akcyzowym.

Przepis art. 89 ust. 1 pkt 1-13 określa stawki akcyzy dla poszczególnych, wymienionych enumeratywnie, wyrobów energetycznych, z kolei w pkt 14 i 15 tego artykułu, zostały określone stawki akcyzy dla pozostałych paliw silnikowych oraz pozostałych paliw opałowych.

Ponad należy stwierdzić, że wyroby klasyfikowane do pozycji CN 3403 nie zostały wymienione w pkt 1-13 cytowanego przepisu. Należy zatem rozważyć, czy preparaty smarowe klasyfikowane do pozycji CN 3403, wykorzystywane jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe, mogą zostać uznane za pozostałe paliwa silnikowe lub pozostałe paliwa opałowe.

W tym celu należy odwołać się do definicji legalnych tych pojęć.

Definicja legalna paliwa silnikowego, została zawarta w art. 86 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z tą definicją, „paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych”. W tym kontekście należy stwierdzić, że użycie wyrobu energetycznego jako oleju smarowego do silników samochodów osobowych lub ciężarowych albo jako oleju przekładniowego nie może być uznane za używanie do napędu silników spalinowych.

Z tego też względu, preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403 wykorzystywanych jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych lub ciężarowych albo jako oleje przekładniowe nie można, na potrzeby opodatkowania akcyzą, uznać za pozostałe paliwa silnikowe.

Definicję legalną paliwa opałowego zawarto z kolei w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym. Stosownie do tejże definicji, „paliwami opałowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do celów opałowych, z wyłączeniem paliw silnikowych”. Z oczywistych względów, preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403 wykorzystywanych jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych lub ciężarowych albo jako olejów przekładniowych nie można również uznać za pozostałe paliwa opałowe.

Mając na uwadze przytoczone argumenty należy stwierdzić, że preparaty smarowe klasyfikowane do pozycji CN 3403 wykorzystywane jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych lub ciężarowych albo jako oleje przekładniowe nie mogą być opodatkowane wg stawki właściwej dla:

  • pozostałych paliw silnikowych przewidzianej w art. 89 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku akcyzowym,
  • pozostałych paliw opałowych przewidzianej w pkt 15 cytowanego przepisu.


Z kolei przepis art. 89 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym wskazuje na przypadki, w których w stosunku do wyrobów niewymienionych w art. 89 ust. 1 pkt 1-13 (jak wskazano powyżej preparaty smarowe klasyfikowane do pozycji CN 3403 nie zostały tam wymienione), zastosowanie znajduje zerowa stawka podatku akcyzowego.

Zastosowanie stawki zerowej jest jednak uzależnione od spełnienia dodatkowych warunków. Aby możliwe było zastosowanie preferencyjnej stawki podatku akcyzowego, wyroby energetyczne (niewymienione w art. 89 ust. 1 pkt 1-13) muszą być przeznaczone do celów innych niż:

  • opałowe,
  • jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych,
  • do napędu silników spalinowych, albo
  • jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych.


W świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że preparaty smarowe klasyfikowane do pozycji CN 3403 nie są przeznaczone do żadnego z powyższych celów.

A zatem, z uwagi na fakt, że:

  • dla wyrobów objętych kodem CN 3403 nie została określona stawka akcyzy w art. 89 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym oraz biorąc pod uwagę fakt, iż
  • wyroby te będą przeznaczone na cele inne niż napędowe, opałowe bądź jako domieszki do paliw opałowych lub napędowych, należy stwierdzić, iż będą one objęte zerową stawką podatku akcyzowego.


Ad. 2

Czynności przelewania preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403 do opakowań jednostkowych w świetle przepisów ustawy o podatku akcyzowym nie muszą się odbywać w składzie podatkowym. Spółka wskazuje, że zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, obowiązkiem produkcji w składzie podatkowym objęte są wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 2 do ustawy oraz wyroby akcyzowe inne niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objęte stawką akcyzy inną niż stawka zerowa.

W pierwszej kolejności należy zatem podkreślić, iż wyroby energetyczne klasyfikowane do pozycji CN 3403, nie zostały ujęte w załączniku nr 2 do ustawy. Ponadto, jak zostało wykazane wyżej, wyroby klasyfikowane do pozycji CN 3403, wykorzystywane jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe, są opodatkowane akcyzą według zerowej stawki. Dlatego też zdaniem Spółki, przelewanie preparatów smarowych, klasyfikowanych do pozycji CN 3403, do opakowań jednostkowych, nie musi odbywać się w składzie podatkowym.

Za takim stwierdzeniem przemawia również definicja legalna „produkcji” wyrobów energetycznych. Zgodnie bowiem z definicją zawartą w art. 87 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, „produkcją wyrobów energetycznych jest wytwarzanie lub przetwarzanie wyrobów energetycznych, w tym również mieszanie lub przeklasyfikowanie komponentów paliwowych, rozlew gazu skroplonego do butli gazowych, a także barwienie i znakowanie”.

Zdaniem Spółki, czynności polegające na przelewaniu preparatów smarowych do mniejszych opakowań, nie można uznać za:

  • wytwarzanie wyrobów energetycznych - gdyż za wytwarzanie należy uznać takie procesy technologiczne, w wyniku których powstaje nowy produkt energetyczny – w wyniku przelewania, z oczywistych względów, nowy produkt energetyczny nie powstaje;
  • przetwarzanie wyrobów energetycznych, w tym również za mieszanie lub przeklasyfikowanie komponentów paliwowych – gdyż przez czynność przetwarzania należy rozumieć ogół procesów technologicznych, jakim poddaje się dany wyrób energetyczny, w wyniku których otrzymywany jest inny wyrób energetyczny – w wyniku przelewania, z oczywistych względów, inny produkt energetyczny nie powstaje.


Czynności podejmowanych przez Spółkę, nie można również uznać za rozlew gazu skroplonego do butli gazowych, jak również za barwienie i znakowanie wyrobów energetycznych. Dlatego też, opisane w stanie faktycznym czynności podejmowane przez Spółkę nie mogą być uznane za produkcję wyrobów energetycznych.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że planowane przez Spółkę czynności polegające na przelewaniu preparatów smarowych, klasyfikowanych do pozycji CN 3403, do mniejszych opakowań, nie będą musiały odbywać się w składzie podatkowym.

Czynności przelewania preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403 do opakowań jednostkowych w świetle przepisów rozporządzenia w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego.

Odrębnego omówienia wymaga kwestia związana z potencjalnym objęciem czynności przelewania preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403 do opakowań jednostkowych szczególnym nadzorem podatkowym.

W tym kontekście należy wskazać, że szczególnym nadzorem podatkowym zostały objęte wyroby akcyzowe, wymienione enumeratywnie w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego. Wyroby energetyczne, objęte pozycją CN 3403 nie zostały wymienione w wyżej cytowanym przepisie rozporządzenia. W świetle powyższego należy uznać, że preparaty smarowe, klasyfikowane do pozycji CN 3403.nie są objęte takim nadzorem.

Ad. 3

Nabycie wewnątrzwspólnotowe preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403, wykorzystywanych jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe.

W ocenie Spółki, do nabywanych wewnątrzwspólnotowo preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403, wykorzystywanych jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe nie będzie miał zastosowania przepis art. 78 ustawy o podatku akcyzowym.

Przepis ten nakłada szereg obowiązków na podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego wysyłki.

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że preparaty smarowe klasyfikowane do pozycji CN 3403, o ile są wykorzystywane do celów innych niż opałowe lub napędowe, nie są uznawane w innych krajach Wspólnoty za wyroby akcyzowe.

W związku z tym, w kraju, w którym Spółka nabywa takie oleje nie dochodzi do zapłaty podatku akcyzowego. A zatem, w omawianym stanie faktycznym nie dochodzi do zrealizowania przesłanki do zastosowania procedury wewnątrzwspólnotowego przemieszczania wyrobów z zapłaconą akcyzą.

Należy bowiem podkreślić, że celem wprowadzenia procedury przemieszczania wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą jest:

  • uniknięcie podwójnego opodatkowania wyrobu akcyzowego (w państwie członkowskim wysyłki i kraju konsumpcji - procedura ta zakłada, że, jeżeli zostaną spełnione określone wymogi, akcyza zapłacona w państwie członkowskim wysyłki, zostanie zwrócona podmiotowi, który dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobów akcyzowych);
  • zapłata akcyzy w państwie członkowskim, w którym następuje konsumpcja wyrobów akcyzowych.


Skoro zatem, w przypadku przemieszczania preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403, wykorzystywanych jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych i ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe, podatek akcyzowy:

  • nie jest zapłacony w kraju wysyłki, z uwagi na fakt, że ten wyrób nie jest w tym kraju uznawany za wyrób akcyzowy;
  • nie będzie, ze względu na zastosowanie zerowej stawki akcyzy, należny w kraju, brak jest podstaw stosowania do takich wyrobów przepisów regulujących przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą.


Spółka pragnie dodać, że w omawianym przypadku nie będzie miał zastosowania przepis art. 78 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym. Przepis ten stanowi, że w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych, niewymienionych w załączniku nr 2 do tej ustawy, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inna niż stawka zerowa, zastosowanie znajdują niektóre przepisy regulujące nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą. W tym kontekście należy podkreślić, że wyroby smarowe klasyfikowane do pozycji CN 3403, wykorzystywane jako oleje smarowe do silników samochodów osobowych lub ciężarowych oraz jako oleje przekładniowe, są opodatkowane stawką 0 zł.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj