Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-725/09-2/MB
z 10 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-725/09-2/MB
Data
2010.02.10


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
inwentarz żywy
opodatkowanie
pozarolnicza działalność gospodarcza
sprzedaż
wynagrodzenia


Istota interpretacji
2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym uzyskane przez Spółkę wynagrodzenie z tytułu sprzedaży działalności rolniczej, w zakresie dotyczącym inwentarza żywego, nie będzie na podstawie art. 2 ust. 2 Ustawy o pdop - objęte opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9.07.2009r. (data wpływu 16.11.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 2 ust. 2 tejże ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.11.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie: czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym uzyskane przez Spółkę wynagrodzenie z tytułu sprzedaży działalności rolniczej, w zakresie dotyczącym inwentarza żywego, nie będzie na podstawie art. 2 ust. 2 Ustawy o pdop - objęte opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych...

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność rolniczą oraz pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na produkcji pasz. Prowadzona przez Spółkę działalność rolnicza obejmuje prowadzenie fermy trzody chlewnej oraz prowadzenie gospodarstwa rolnego z produkcją roślinną i zwierzęcą (chów bydła) i nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu Ustawy o pdop. W konsekwencji, dochody z tytułu tej działalność nie są objęte regulacjami Ustawy o pdop.

Działalność rolnicza nie jest prowadzona w formie oddziału samodzielnie sporządzającego bilans. Nie mniej jednak, w odniesieniu do tej części działalności Spółka prowadzi oddzielną rachunkowość dla potrzeb zarządczych. W ramach prowadzonej rachunkowości zarządczej osobno księgowane są przychody i koszty, a także osobno są księgowane aktywa i zobowiązania związane z działalnością paszową i osobno z działalnością rolniczą (z dalszym szczegółowym podziałem na fermę trzody chlewnej oraz gospodarstwo rolne). W konsekwencji Spółka dokonuje szczegółowego przypisania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do każdej z rodzajów prowadzonej działalności. W przypadku przepływów pomiędzy różnymi rodzajami działalności Spółki — tj. w przypadku wykorzystania pasz wyprodukowanych przez Spółkę dla celów działalności rolniczej prowadzonej przez Spółkę, Spółka dokonuje odpowiedniego księgowania w rozliczeniach działalności paszowej (wewnętrzne zbycie pasz) i działalności rolniczej (wewnętrzne nabycie pasz).

Działalność rolnicza prowadzona w ramach Spółki posiada wszelkie atrybuty do samodzielnej realizacji działalności gospodarczej — korzysta z wyodrębnionych aktywów, posiada umowy zawarte z podmiotami zewnętrznymi niezbędne do prowadzenia działalności (np. umowy dzierżawy gruntów rolnych zawarte z A..).

Także z punktu widzenia zarządzania Spółką działalność rolnicza odznacza się pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Działalność rolnicza jest wyodrębniona w strukturze organizacyjnej Spółki. Do realizacji zadań związanych z działalnością rolniczą przeznaczony jest osobny pion pracowników przypisanych do działalności rolniczej podlegający odpowiednio zastępcy dyrektora ds. fermy trzody chlewnej oraz zastępcy dyrektora ds. gospodarstwa rolnego.

W chwili obecnej Spółka rozważa przeniesienie działalności rolniczej poprzez sprzedaż do odrębnej spółki zależnej, która będzie kontynuowała działalność rolniczą prowadzoną obecnie przez Spółkę (będzie to jedyny przedmiot działalności tej spółki).

Przedmiotem sprzedaży będzie działalność rolnicza jako całość, tj. transakcja będzie obejmowała wszelkie aktywa niezbędne do prowadzenia tej działalności (włączając prawa z zawartych umów), zobowiązania związane z tą działalnością. Przeniesieni na nowy podmiot zostaną również pracownicy Spółki związani z działalnością rolniczą.

Cena sprzedaży zostanie ustalona na podstawie wyceny aktywów składających się na działalność rolniczą (pomniejszone o kwotę przejmowanych zobowiązań). Aktywa te obejmują:

  • składniki materialne (środki trwałe: maszyny, urządzenia itp.);
  • składniki niematerialne (w tym umowy dzierżawy gruntu);
  • inwentarz żywy (trzoda chlewna i bydło).

Wskazana w umowie sprzedaży cena będzie ustalona w ten sposób, że jej część stanowiąca wynagrodzenie za inwentarz żywy zostanie w sposób jednoznaczny wyodrębniona w całej kwocie należnej Spółce.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy transakcja polegająca na sprzedaży opisanej w stanie faktycznym działalności rolniczej będzie stanowiła zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT...
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym uzyskane przez Spółkę wynagrodzenie z tytułu sprzedaży działalności rolniczej, w zakresie dotyczącym inwentarza żywego, nie będzie na podstawie art. 2 ust. 2 Ustawy o pdop - objęte opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytanie oznaczone nr 2.

W części dotyczącej podatku od towarów i usług, tj. pytanie oznaczone nr 1 wydana została odrębna interpretacja indywidualna.

Stanowisko Spółki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytania oznaczonego nr 2:

Przepisy Ustawy o pdop nie zawierają szczególnych regulacji odnoszących się do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującego działalność rolniczą (nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym). W opinii Spółki, w analizowanej sytuacji sprzedaż tę należy potraktować oddzielnie jako sprzedaż poszczególnych aktywów Spółki; środków trwałych, wyposażenia (podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym), oraz inwentarza żywego (nie podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym), wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Stanowisko to jest pośrednio potwierdzane w wydawanych interpretacjach przepisów prawa podatkowego. Przykładowo, w interpretacji Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu, sygn. 1473/1/WD/423/2/05/EK wskazano, iż: „Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jt. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie zawiera przepisów szczególnych, określających sposób ustalenia dochodu ze sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wielkość przychodu ze sprzedaży oraz koszty jego uzyskania należy więc ustalić na podstawie przepisów ogólnych ustaw.”

W konsekwencji przy sprzedaży działalności rolniczej, co do zasady, dochód należy ustalić osobno dla każdego składnika składającego się na prowadzoną przez Spółkę działalność rolniczą. Przykładowo, w odniesieniu do środków trwałych będzie to cena określona w umowie, pomniejszona o niezamortyzowaną część wartości początkowej każdego poszczególnego środka trwałego. Ponieważ zbycie środków trwałych, towarów, wyposażenia itp. nie stanowi działalności rolniczej w rozumieniu Ustawy o pdop, dochód osiągnięty przez Spółkę z tego tytułu będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Natomiast w odniesieniu do inwentarza żywego zastosowanie znajdzie regulacja art. 2 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 2 ust. 2 Ustawy o pdop.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 Ustawy o pdop, „Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e”.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 2 Ustawy o pdop, „Działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia”

W konsekwencji, zdaniem Spółki z tytułu sprzedaży działalności rolniczej w części dotyczącej zbycia inwentarza żywego, nie będzie podlegał podatkowi dochodowemu od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj