Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1641/09/PC
z 23 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1641/09/PC
Data
2010.03.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
korekta
podatek od nieruchomości
zwrot


Istota interpretacji
Czy właściwym momentem do rozpoznania przychodu podatkowego z tytuły zwróconego podatku od nieruchomości jest moment faktycznego otrzymania podatku (zasada kasowa), lub też moment zaliczenia przez organ podatkowy, zgodnie z zawartym porozumieniem, zwrotu podatku na poczet bieżącego zobowiązania Spółki w tym podatku.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu nadpłaty w podatku od nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu nadpłaty w podatku od nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest podatnikiem podatku od nieruchomości, który uregulowany jest w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (publikacja: tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. nr 121, poz. 844).

W związku z tym, że Spółka dokonała korekt deklaracji podatku od nieruchomości za lata 2001-2006, powstała nadpłata do zwrotu tego podatku.

Spółka w latach których dotyczą zwroty podatku od nieruchomości zaliczała go do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku ze złożonymi korektami deklaracji podatkowych oraz wystąpieniem nadpłat podatku, organy podatkowe, właściwe dla opodatkowania tym podatkiem dokonują jego zwrotu.

W niektórych przypadkach Spółka zawiera z organami podatkowymi, porozumienia zgodnie z którymi podatek od nieruchomości zwracany jest w ratach lub też zaliczany jest na poczet przyszłych zobowiązań Spółki w zakresie tego podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy właściwym momentem do rozpoznania przychodu podatkowego z tytuły zwróconego podatku od nieruchomości jest moment faktycznego otrzymania podatku (zasada kasowa), lub też moment zaliczenia przez organ podatkowy, zgodnie z zawartym porozumieniem, zwrotu podatku na poczet bieżącego zobowiązania Spółki w tym podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm. - dalej updop), przychodami są (z pewnymi zastrzeżeniami) w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6 ww. ustawy, nie zalicza się do przychodów podatkowych m.in. zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat, stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Z kolei w katalogu wyłączeń z kosztów (art. 16 ust. 1 updop) nie został wymieniony podatek od nieruchomości, a zatem, podatek od nieruchomości w kwocie wynikającej ze złożonej deklaracji, zalicza się do kosztów uzyskania przychodów.

Uwzględniając powyższe, w opinii Spółki, kwota otrzymanej nadpłaty z tytułu podatku od nieruchomości, zaliczonego wcześniej w koszty podatkowe, będzie stanowić w Spółce przychód podatkowy. Momentem rozpoznania przychodu będzie dzień faktycznego otrzymania kwoty nadpłaty, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop lub dzień zarachowania przez organ podatkowy nadpłaty na poczet bieżącego zobowiązania w podatku od nieruchomości. Jeżeli wiec przykładowo, zwrot podatku przez organ podatkowy ma nastąpić w 12 ratach, przychód podatkowy wystąpi w każdym z tych miesięcy, w kwocie jaka została zwrócona w danym miesiącu. Jeżeli przysługująca Spółce nadpłata będzie zaliczona przez organ podatkowy na bieżące zobowiązanie podatkowe Spółki, dniem rozpoznania przychodu będzie dzień w którym nadpłata podatku zostanie zaliczona na poczet bieżącego zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości przez dany organ podatkowy.

Spółka wskazuje, że podobne stanowisko w sprawie potwierdzają powszechnie organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych. M.in. w interpretacji indywidualnej z 25 czerwca 2008 r., nr ILPB3/423-195/08-3/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wskazał:

„(...) zwrócone, umorzone lub zaniechane podatki i opłaty co do zasady nie stanowią przychodu. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której podatki i opłaty, o jakich mowa w art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W takiej sytuacji zwrócone podatki i opłaty będą stanowiły przychód w części, w jakiej zostały wcześniej uznane za koszty uzyskania przychodów. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że podatek od nieruchomości wynikający z deklaracji podatkowej za dany rok podatkowy zaliczany jest przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych. A zatem w takiej części, w jakiej wcześniej podatek od nieruchomości zaliczono do kosztów uzyskania przychodu, nadpłata będzie stanowiła przychód podatkowy (stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Momentem rozpoznania przychodu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, będzie moment faktycznego otrzymania przez Spółkę zwrotu nadpłaconego podatku (...)."

Powyższe stanowisko potwierdza również Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 listopada 2008 r., nr IPPB3/423-1386/08-2/KB oraz Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 21 kwietnia 2008 r., nr ITPB3/423-35/08/MK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj