Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-701/10/AP
z 25 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-701/10/AP
Data
2010.05.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
kradzież składników majątkowych
przychód
roboty budowlane
roboty budowlano-montażowe
roboty w toku
umowa


Istota interpretacji
Czy koszty robót niezakończonej usługi budowlanej objętej długoterminową umową będą kosztem uzyskania przychodów w 2009 r. Spółki?
Czy przychody za wykonane roboty budowlano-montażowe objęte długoterminową umową będą przychodem w 2009 r. Spółki?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 01 lutego 2010 r.) uzupełnionym w dniach 07 i 24 maja 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie rozliczenia przychodów i kosztów z tytułu niezakończonych robót budowlanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 lutego 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie rozliczenia przychodów i kosztów z tytułu niezakończonych robót budowlanych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismami z dnia 23 kwietnia 2010 r. i 14 maja 2010 r. znak: IBPBI/2/423-216/10/AP wezwano o ich uzupełnienie. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP w dniu 07 maja 2010 r. oraz w dniu 24 maja 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 31 grudnia 2008 roku Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki i przeznaczeniu nowoutworzonych udziałów w kapitale zakładowym Spółki do objęcia przez spółkę jawną i pokrycia ich wkładem niepieniężnym w postaci prowadzonego przez spółkę jawną przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

W tym samym dniu spółka jawna przeniosła na Spółkę prawo własności przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów art. 551 Kodeksu cywilnego, tytułem wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale Spółki.

W wyniku powyższych czynności Spółka w związku z regulacją przepisu art. 551 Kodeksu cywilnego stała się odpowiedzialna solidarnie ze spółką jawną za jej zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa do wysokości wartości tego przedsiębiorstwa według stanu z chwili nabycia.

W dniu 01 stycznia 2009 roku pomiędzy Spółką a spółką jawną została zawarta „umowa o zwolnieniu z obowiązku świadczenia", na mocy której Spółka zobowiązała się do spłaty zobowiązań wobec wierzycieli spółki jawnej, zaś spółka jawna zobowiązała się do zwrotu kosztów poniesionych przez Spółkę na skutek spłaty zobowiązań na rzecz wierzycieli, w ratach z odroczonym terminem płatności.

Spółka ujęła w swoich księgach rachunkowych składniki majątkowe wniesione aportem do Spółki.

W skład przejętego majątku wchodzą:

  1. środki trwałe
  2. materiały
  3. towary
  4. należności
  5. krótkoterminowe aktywa finansowe
  6. krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe.

Jednym z elementów krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych jest wartość wykonanych robót budowlano-montażowych dotycząca umowy w okresie realizacji dłuższym niż 6 miesięcy. Przychody i koszty ich osiągnięcia zostały ustalone za okres od rozpoczęcia danej umowy do dnia bilansowego. Przychód z tytułu robót budowlano-montażowych na dzień bilansowy został ustalony przez spółkę jawną proporcjonalnie do stopnia zaawansowania robót budowlano-montażowych. Natomiast koszty wykonania robót budowlano-montażowych zostały w całości rozliczone w 2008 r. przez spółkę jawną. Zarówno przychód jak i koszt wytworzenia robót długoterminowych w spółce jawnej nie był ujęty podatkowo w 2008 r.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 21 maja 2010 r.

Spółka dodatkowo wyjaśniła, iż:

  • Spółka kontynuowała wniesione przez spółkę jawną roboty budowlane. Ww. roboty zostały zakończone w dniu 04 marca 2009 r.
  • W wyniku aportu przedsiębiorstwa spółki jawnej nie została wygenerowana dodatnia wartość firmy, o której mowa w art. 16 ust. 2 (winno być 16g ust. 2) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy koszty robót niezakończonej usługi budowlanej objętej długoterminową umową będą kosztem uzyskania przychodów w 2009 r. Spółki...

Czy przychody za wykonane roboty budowlano-montażowe objęte długoterminową umową będą przychodem w 2009 r. Spółki...

Zdaniem Spółki (stanowisko sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z dnia 06 maja 2010 r. – data wpływu do tut. BKIP 07 maja 2010 r.; potwierdzone w uzupełnieniu wniosku z dnia 21 maja 2010 r. – data wpływu do tut. BKIP 24 maja 2010 r.), koszty robót niezakończonej usługi budowlanej objętej długoterminową umową nie będą kosztem uzyskania przychodów Spółki.

Ponadto przychody z robót niezakończonej usługi budowlanej objętej długoterminową umową nie będą przychodem Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: updop), przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i ust. 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Datę powstania przychodu określa art. 12 ust. 3a updop.

W oparciu o ten przepis za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę zwrotu „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów” oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych koniecznych (niezbędnych) wydatków, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu bądź zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

Kwestia związana z momentem potrącalności kosztów uzyskania przychodów została uregulowana w przepisach art. 15 ust. 4 ustawy oraz art. 15 ust. 4a-4h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 15 ust. 4 updop, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 4c ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Przepis art. 15 ust. 4d updop stanowi, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że 31 grudnia 2008 r. spółka jawna wniosła do Spółki, w zamian za udziały, tytułem wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów art. 551 Kodeksu cywilnego. W skład przejętego majątku wchodziła m.in. wartość wykonanych robót budowlano-montażowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika także, że spółka jawna całkowicie rozliczyła bilansowo poniesione przez siebie koszty tych robót w 2008 r., a przychody na dzień bilansowy ustaliła proporcjonalnie do stopnia zaawansowania robót. Przychody i koszty z tytułu tych robót nie zostały ujęte podatkowo w 2008 r. przez spółkę jawną.

W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości, czy po wniesieniu do niej przez spółkę jawną aportem przedsiębiorstwa, przychody z tytułu niezakończonych usług budowlanych będą dla Niej przychodem a koszty robót niezakonczonej usługi kosztem uzyskania przychodów.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przepisy ustawy o podatku dochodowym stwierdzić należy, iż cytowany przepis art. 12 ust. 3a wprowadza ogólną zasadę decydującą o dacie powstania przychodu. Powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia wymienionych w tym przepisie zdarzeń (wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego lub wykonanie usługi albo częściowe wykonanie usługi), a jeżeli wystąpią one po dniu wystawienia faktury, czy po dniu dokonania zapłaty należności, o momencie powstania przychodu decyduje odpowiednio dzień wystawienia faktury lub dokonanie zapłaty, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia.

Tym samym wartość niezakończonych robót budowlano-montażowych wniesionych do Spółki w ramach wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów art. 551 Kodeksu cywilnego, nie spowoduje powstania przychodu podatkowego, który w świetle przepisów podatkowych powstanie dopiero w dacie wykonania usługi, wystawienia faktury bądź uregulowania należności (w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi jako pierwsze). W związku z powyższym również koszty niezakończonej usługi budowlanej jako koszty bezpośrednio związane z przychodem, który zostanie wygenerowany w przyszłości (w momencie jednego z ww. zdarzeń wskazanych w art. 12 ust. 3a updop) nie stanowią dla Spółki kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując, stanowisko Spółki, iż:

  • przychody z robót niezakończonej usługi budowlanej objętej długoterminową umową nie będą przychodem Spółki,
  • koszty robót niezakończonej usługi budowlanej objętej długoterminową umową nie są kosztem uzyskania przychodów Spółki

- należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że w zakresie pytań dotyczących różnic kursowych i zapłaconych wynagrodzeń wraz z narzutami zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj