Interpretacje do przepisu
art. 21 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


70/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 21 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

1 2 3

2015.06.09 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/4510-132/15/AW
     ∟Czy Spółka postępuje prawidłowo nie potrącając podatku dochodowego od wypłacanych spółce A. odsetek zgodnie z zapisami art. 21 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Czy powiązania kapitałowe opisane w przedstawionym stanie faktycznym pomiędzy spółkami N. i A. a A.P. mają charakter powiązań bezpośrednich, a zatem spełniają warunek określony w zapisach art. 21 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Czy Spółka powinna dokonywać potrąceń podatku dochodowego w wysokości 5% od odsetek wypłacanych spółce A., zgodnie z zapisami art. 11 ust. 2 Konwencji zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r., a jednocześnie spółka A. przedłożyła certyfikat rezydencji zgodnie z zapisem § 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2015.03.05 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-1187/14-4/JC
     ∟1. Czy przepisy o niedostatecznej kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 UPDOP w brzmieniu obow. od 1.01.2015) znajdą zastosowanie w przypadku realizacji umowy cashpolingu? 2. Czy opodatkowanie odsetek, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 UPDOP, wypłacanych za granicę w ramach cashpoolingu, będzie zależeć od tego, który podmiot okaże się rzeczywistym (ekonomicznym) właścicielem tych odsetek („beneficial owner” w rozumieniu Komentarza do Modelowej Konwencji OECD)?

2015.02.24 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/4510-1198/14-5/AJ
     ∟Kwestia zastosowania odpowiednich przepisów w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r. oraz w zakresie powstania przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z umorzeniem własnych udziałów i kwalifikacji prawnopodatkowej tego przychodu na gruncie stosownej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

2015.02.24 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-1198/14-5/AJ
     ∟1) Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki Holenderskiej, zgodnie z którym dla rozpoznania skutków podatkowych wypłaty wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów w Spółce Holenderskiej (w formie wierzytelności z tytułu Pożyczki), która nastąpi do dnia zakończenia trwającego roku podatkowego Spółki Holenderskiej (tj. do 31 marca 2015 r.), Spółka Holenderska powinna stosować przepisy Ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r. ? 2) Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki Holenderskiej, zgodnie z którym, w związku z umorzeniem własnych udziałów (zgodnie z przepisami prawa holenderskiego), za które Spółka Holenderska wypłaci na rzecz Spółki Matki wynagrodzenie (w formie wierzytelności przysługującej Spółce Holenderskiej z tytułu udzielonej Pożyczki), Spółka Holenderska nie osiągnie żadnego przychodu (dochodu) do opodatkowania na terytorium Polski na gruncie Ustawy o CIT ? 3) Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki Holenderskiej, zgodnie z którym, w związku z umorzeniem własnych udziałów (zgodnie z przepisami prawa holenderskiego), za które Spółka Holenderska wypłaci na rzecz Spółki Matki wynagrodzenie (w formie wierzytelności przysługującej Spółce Holenderskiej z tytułu udzielonej Pożyczki), Spółka Holenderska nie osiągnie żadnego przychodu (dochodu) do opodatkowania na terytorium Polski na gruncie UPO ?

2015.02.12 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-1057/14-4/JC
     ∟1. Czy na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych transfery środków w ramach systemu cash poolingu, dokonywane z rachunku indywidualnego Wnioskodawcy na Rachunek Rozliczeniowy Pool Leadera oraz z Rachunku Rozliczeniowego Pool Leadera na indywidualny rachunek Wnioskodawcy, mające na celu wyzerowanie salda na rachunku indywidualnym Wnioskodawcy, jak również przelewy zwrotne tych środków, nie będą powodować powstania w Spółce przychodów lub kosztów podatkowych? 2. Czy na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. do odsetek wypłaconych przez Spółkę do Pool Leadera w ramach systemu cash poolingu nie będzie się stosować ograniczeń tzw. niedostatecznej kapitalizacji? 3. Czy na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z przelewami środków w walucie obcej celem sumowania sald w ramach systemu cash poolingu powstaną w Spółce podatkowe różnice kursowe? 4. Czy do Umowy o przystąpieniu do systemu cash poolingu (Umowa db-Cash Sweep), której stroną będzie niepowiązany Bank, będą mieć zastosowanie przepisy art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i czy w związku z tym, powstanie obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r., dla rozliczeń dokonywanych na podstawie tej Umowy? 5. Czy dokonując wypłaty odsetek do Pool Leadera w ramach rozważanego systemu cash poolingu, Spółka będzie zobowiązana pobrać od wypłaconych odsetek zryczałtowany podatek u źródła, a jeśli tak, to według jakiej stawki?

2015.02.12 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-1056/14-4/JC
     ∟1. Czy na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych transfery środków w ramach systemu cash poolingu, dokonywane z rachunku indywidualnego Wnioskodawcy na Rachunek Rozliczeniowy Pool Leadera oraz z Rachunku Rozliczeniowego Pool Leadera na indywidualny rachunek Wnioskodawcy, mające na celu wyzerowanie salda na rachunku indywidualnym Wnioskodawcy, jak również przelewy zwrotne tych środków, nie będą powodować powstania w Spółce przychodów lub kosztów podatkowych? 2. Czy na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. do odsetek wypłaconych przez Spółkę do Pool Leadera w ramach systemu cash poolingu nie będzie się stosować ograniczeń tzw. niedostatecznej kapitalizacji? 3. Czy do Umowy o przystąpieniu do systemu cash poolingu (Umowa db-Cash Sweep), której stroną będzie niepowiązany Bank, będą mieć zastosowanie przepisy art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i czy w związku z tym, powstanie obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r., dla rozliczeń dokonywanych na podstawie tej Umowy? 4. Czy dokonując wypłaty odsetek do Pool Leadera w ramach rozważanego systemu cash poolingu, Spółka będzie zobowiązana pobrać od wypłaconych odsetek zryczałtowany podatek u źródła, a jeśli tak, to według jakiej stawki?

2014.07.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB3/423-135/14-4/PM
     ∟Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że odsetki wypłacane przez Wnioskodawcę podlegają zwolnieniu z opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a Wnioskodawca jako płatnik nie jest zobowiązany do pobrania podatku od wypłacanych odsetek?

2014.06.05 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-287/14-3/JC
     ∟Czy skapitalizowane odsetki od ujemnego salda na rachunku Spółki z tytułu Umowy podlegają w Polsce podatkowi u źródła zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy pdop z uwzględnieniem postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a od 1 lipca 2013 r. są zwolnione od opodatkowania w Polce na mocy art. 21 ust. 3 ustawy updop?

2014.05.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-297/14-4/JC
     ∟1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że także z tytułu cash pooling, powinna sporządzać specjalną dokumentację transakcji z podmiotami powiązanymi? 2. Czy koszty odsetek w ramach cash pooling będą podlegać przepisom o niedostatecznej kapitalizacji? 3. Czy odsetki wypłacane przez Spółkę w ramach umowy cash pooling będą podlegać opodatkowaniu u źródła? 4. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że z tytułu wzajemnych zabezpieczeń i gwarancji w ramach umowy cash pooling nie nastąpią przychody z nieodpłatnych świadczeń?

2014.05.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB4/423-27/14/AM
     ∟Czy z tytułu wypłacanych należności jednostce powiązanej pośrednio Wnioskodawca obowiązany jest do poboru podatku u źródła?

2014.04.23 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB4/423-36/14-4/MC
     ∟1. Czy w opisanym stanie faktycznym spełnione zostały wszystkie przesłanki uprawniające Wnioskodawcę do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do wypłacanych odsetek dla każdego z podmiotów uczestniczących w procesie? 2. Czy dla zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do odsetek wypłacanych przez Wnioskodawcę w ramach procesu cash poolingu, Spółka będzie zobowiązana do ustalenia ostatecznego odbiorcy wypłacanych odsetek w sytuacji gdy w odniesieniu do każdego z uczestników procesu spełnione będą wszystkie warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia?

2014.04.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-59/14/PC
     ∟Czy wypłata należności licencyjnych na rzecz spółki X GmbH korzysta ze zwolnienia z podatku u źródła na podstawie art. 21 ust. 3 - 3c ustawy o CIT, a na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek pobrania tego podatku w związku ze spełnieniem warunków określonych w art. 26 ust. 1c i 1f ustawy o CIT?2. Czy uwzględniając brzmienie art. 26 ust. 1f ustawy o CIT, dla prawidłowego udokumentowania przesłanek uprawniających do skorzystania ze zwolnienia z podatku u źródła, o którym mowa w art. 21 ust. 3 - 3c ustawy o CIT, wystarczające jest uzyskanie oświadczeń spółki Y oraz spółki X GmbH jeden raz w roku?

2014.04.04 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-38/14/AK
     ∟Czy odsetki wypłacone przez Spółkę w ramach umowy cash pooling będą podlegać opodatkowaniu u źródła? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

2014.03.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB4/423-495/13-2/DS
     ∟1. Czy opłaty dokonywane przez Spółkę na rzecz Niemieckiej Spółki oraz Holenderskiej Spółki z tytułu przyznania prawa do dystrybucji nasion i sadzeniaków w Polsce spełniają definicje należności licencyjnych na gruncie przepisów ustawy o CIT oraz odpowiednio polsko-niemieckiej UPO oraz polsko-holenderskiej UPO, a tym samym – czy opłaty te mogą podlegać opodatkowaniu polskim podatkiem u źródła na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o CIT? 2. W przypadku, gdy – zdaniem Organu – odpowiedź na pytanie nr 1 jest twierdząca, to czy opłaty wypłacane przez Spółkę na rzecz Niemieckiej Spółki mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania polskim podatkiem u źródła na podstawie art. 21 ust. 3 oraz 3a ustawy o CIT zakładając, że Spółka będzie dysponowała certyfikatem rezydencji Niemieckiej Spółki oraz oświadczeniem Niemieckiej Spółki. o którym mowa w art. 21 ust. 1f ustawy o CIT? 3. W przypadku, gdy – zdaniem Organu – odpowiedź na pytanie nr 2 jest przecząca, to czy opłaty wypłacane przez Spółkę na rzecz Niemieckiej Spółki mogą podlegać opodatkowaniu polskim podatkiem u źródła według stawki określonej w art. 12 ust. 2 polsko-niemieckiej UPO, zakładając, że Spółka będzie dysponowała certyfikatem rezydencji Niemieckiej Spółki oraz Spółki Matki? 4. W przypadku, gdy – zdaniem Organu – odpowiedź na pytanie nr 1 jest twierdząca, to czy opłaty wypłacane przez Spółkę na rzecz Holenderskiej Spółki mogą podlegać opodatkowaniu polskim podatkiem u źródła według stawki określonej w art. 12 ust. 2 polsko-holenderskiej UPO, zakładając, że Spółka będzie dysponowała certyfikatem rezydencji Holenderskiej Spółki?

2014.03.10 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-1652/13/AK
     ∟- Czy od należności wypłaconych na podstawie Umowy Licencyjnej, Spółka będzie zobowiązana do pobierania jako płatnik podatku u źródła?- Jaka powinna zostać zastosowana stawka tego podatku? - Jakie obowiązki formalne spoczywają na Spółce z tego tytułu?(pytania oznaczone we wniosku Nr 1, 2 i 3)

2014.02.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB4/423-466/13-2/DS
     ∟Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania odsetek od pożyczki.

2014.02.12 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-1534/13/BG
     ∟w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania należności z tytułu odsetek uzyskanych przez Spółkę holenderską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

2014.02.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-948/13-2/JC
     ∟Czy Wnioskodawca zobowiązany będzie do poboru podatku u źródła od wypłacanych odsetek, czy też na podstawie art. 21 ust. 1 w związku z ust. 3 ustawy o PDOP będzie uprawniony do zastosowania zwolnienia z obowiązku poboru podatku u źródła mając na względzie to, że wypłata odsetek dokonywana przez Spółkę następuje na rachunek Pool Leadera, a dopiero później Bank jako administrator systemu rozdysponuje odpowiednio te odsetki, proporcjonalnie do każdego z uczestników systemu, w takim stopniu, w jakim ich środki uczestniczyły w dofinansowaniu Spółki?

2014.01.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB4/423-465/13-2/MC
     ∟Czy zaliczenie nabytego składnika majątkowego do wartości niematerialnych i prawnych oraz przyjęty sposób zaliczania nakładów poniesionych na zakup licencji do kosztów podatkowych poprzez odrębną amortyzację kolejnych opłat rocznych są prawidłowe?

2014.01.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-1591/13/BG
     ∟w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania należności licencyjnych, na podstawie art. 21 ust. 3 - 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

2014.01.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-1330/13/BG
     ∟w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania należności licencyjnych, na podstawie art. 21 ust. 3 - 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

2013.10.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-1014/13/CzP
     ∟Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że w opisanym stanie faktycznym /winno być zdarzeniu przyszłym/:1. Spółka nie jest zobowiązana do poboru jakiegokolwiek podatku u źródła od wygasłego z mocy prawa (wygaśnięcie w wyniku konfuzji) zadłużenia odsetkowego wobec wspólnika z siedzibą i rezydencją podatkową w Estonii? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) 2. Spółka nie jest zobowiązana do opodatkowania jakiegokolwiek przychodu, dochodu bądź straty z tytułu rozporządzenia przez estońskiego wspólnika przysługującymi mu wierzytelnościami (poprzez wniesienie ich w formie aportu do polskiej Spółki), co miałoby nastąpić przez pobór przez Spółkę jako polskiego ...

2013.06.24 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-249/13-2/AJ
     ∟1) Czy w związku z wypłatą należności licencyjnych przez polską spółkę na rzecz spółek z siedzibą w Szwajcarii, należności te podlegają do 30 czerwca 2013 r. zwolnieniu z opodatkowania na mocy uregulowań Konwencji ?2) Czy w związku z wypłatą należności licencyjnych przez polską spółkę na rzecz spółek z siedzibą w Szwajcarii, należności te podlegać będą od 1 lipca 2013 r. zwolnieniu z opodatkowania wynikającego z art. 21 ust. 3 updop ?

2013.06.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-200/13-5/JC
     ∟zakres zastosowania przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych o niedostatecznej kapitalizacji w związku z zawarciem umowy cash poolingu

2013.06.14 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-389/13-2/JC
     ∟zakres ustalenia, czy do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych odsetek wypłacanych w ramach cash-poolingu, stosownie do art. 21 ust. 3 updop, powinna mieć zastosowanie stawka podatku w wysokości 5%, a od 1 lipca 2013 r. zwolnienie z opodatkowania

2013.02.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-50/13/AK
     ∟Czy w świetle art. 21 ust. 3 ustawy o CIT, od 1 lipca 2013 r., przychody z odsetek wypłacanych przez Spółkę do A. będą podlegały zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

2012.10.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-712/12-2/PS
     ∟Czy w związku z zapłatą odsetek z tytułu zaciągniętych pożyczek, na rzecz spółek z siedzibą w Luksemburgu, odsetki wypłacane przez polską spółkę mogą korzystać z preferencyjnej stawki podatkowej wynikającej z art. 21 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop)?

2012.10.24 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-627/12-2/PS
     ∟Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż odsetki uzyskane od M z tytułu posiadanych Obligacji, wypłacane w 2012 r., 2013 r. i 2014 r., tj. przez okres uzyskiwania odsetek od Obligacji po nabyciu przez B 65,9% akcji M, do dnia 30 czerwca 2013 r. będą opodatkowane 5% podatkiem dochodowym od osób prawnych (podatkiem u źródła), natomiast po dniu 30 czerwca 2013 r. będą podlegać w Polsce zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (podatkiem u źródła) na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy o CIT?

2011.11.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-870/11-2/JC
     ∟1. Czy odsetki płacone przez Spółkę na rzecz Pool Leadera będą podlegały pod ograniczenia wynikające z przepisów o cienkiej kapitalizacji oraz czy zadłużenie Spółki powstałe z tytułu uczestnictwa w systemie cash-poolingu będzie uwzględniane przy wyliczaniu wartości zadłużenia, o której mowa w przepisach o cienkiej kapitalizacji?2. Czy do opodatkowania płatności odsetek dokonywanych na rzecz Pool Leadera w ramach opisanego stanu faktycznego zastosowanie ma art. 11 umowy między Rzeczpospolitą Polską a Szwecją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, w efekcie czego stawka podatku u źródła wynosić będzie 0% (art....

2011.09.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-641/11-4/PS
     ∟Czy w przypadku odsetek od pożyczek zapłaconych przez Spółki Zależne na rzecz Spółki w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2011 r. Spółka miała prawo skorzystać z obowiązującej do dnia 30 czerwca 2013 r. stawki 5% zryczałtowanego podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 3 Ustawy CIT?

1 2 3

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj