Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL1-2.4012.240.2019.1.PG
z 5 lipca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2019 r. (data wpływu 6 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 5% stawki podatku w przypadku dokonywania dostaw (sprzedaży) książki wraz z broszurą oraz usługą pakowania – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 5% stawki podatku w przypadku dokonywania dostaw (sprzedaży) książki wraz z broszurą oraz usługą pakowania.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie druku materiałów poligraficznych w tym między innymi książek. Sprzedawane przez Spółkę książki posiadają numer ISBN przyznany w puli w odpowiedniej procedurze przez Bibliotekę Narodową, a ich sprzedaż dokonywana jest odpłatnie. Spółka przygotowuje ofertę na druk książki wraz z dołączoną do niej broszurą oraz usługą pakowania tych produktów. Opisana powyżej książka i broszura są wydawane w formie drukowanej, czyli są drukowane z wykorzystaniem metod/technik poligraficznych. Wyłącznie książka posiada nadany numer ISBN, broszura nie posiada nadanego numeru ISBN. Książka jest książką kartonikową dla dzieci, broszura natomiast traktuje o roli czytania w życiu dziecka. W ocenie Wnioskodawcy występuje zatem związek funkcjonalny między tymi produktami, ponieważ broszura jest dedykowana rodzicom czytającym książki swoim dzieciom. Książka wraz z broszurą będzie zafoliowana termokurczliwie, co uniemożliwia zakup każdego z elementów osobno. Broszura opisana powyżej stanowi integralną część składową książki. Z projektu broszury wyraźnie wynika, iż broszura jest nierozerwalnie powiązana z książką. Broszura zachęca rodzica do czytania dziecku książek a załączona książka stanowi początek przygody z czytaniem. Broszura ma zachęcić rodzica do czytania dziecku książek tak by je „zarazić” potem pasją czytania. Broszura nie dotyczy innych tematyk takich jak np. choroby, motoryzacja, nie jest też reklamą zabawek lub innych artykułów. Ma ona konkretny cel tak jak instrukcja dołączona do urządzenia. Broszura jest skonstruowana w taki sposób że najpierw zachęca rodzica do czytania dziecku w wieku od 0 do 3 lat a potem uświadamia mu jaki będzie to miało wpływ na jego dalszy rozwój, stąd dołączona jest najprostsza z możliwych i zrozumiałych dla dziecka książka.

O braku faktycznej i trwałej więzi funkcjonalnej między broszurą a książką można by było mówić gdyby tematyką książki byłaby przykładowo motoryzacja a tematyką broszury krzewienie czytelnictwa wśród dzieci. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zarówno książka jak i broszura mają tego samego odbiorcę, są skierowane do rodziców. Mimo, iż książka składa się z wierszyków dla dzieci, to jednak we wstępie myśl przewodnia jest kierowana do rodziców. A więc trudno nie oprzeć się wrażeniu, że zarówno książka jak i broszura wzajemnie się uzupełniają. Wszelkie powiązania jakie wynikają z treści między książką i broszurą ewidentnie wskazują na to, iż zachodzi między broszurą a książką trwała więź funkcjonalna.

Nabycie od Spółki samych broszur bez jednoczesnego nabycia książki oraz bez ich zapakowania nie jest możliwe. Podobnie nie jest możliwe kupno od Spółki samej książki bez załączonej do niej broszury. W konsekwencji, przedmiotem sprzedaży przez Spółkę będzie tylko książka składająca się z dwóch elementów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółka, na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z treścią poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT („Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%”), jest uprawniona do stosowania 5% stawki VAT, w przypadku dokonywania dostaw (sprzedaży) książki wraz z broszurą oraz usługą pakowania opisaną w zdarzeniu przyszłym?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z podstawową regułą wskazaną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka VAT w przypadku dokonywania czynności opodatkowanych VAT wynosi 22%. Jednak, na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, wprowadzonego ustawą z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2010 r. Nr 238, poz. 1578; dalej: ustawa zmieniająca), w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. stawka VAT wskazana m.in. w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 23%.

Jednocześnie, w przypadku niektórych towarów bądź usług możliwe jest stosowanie niższych stawek VAT m.in. na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT (również ustawy zmieniającej), który obniża stawkę VAT do 5% dla dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy o VAT. Oznacza to, iż jeśli dany towar został wskazany w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, to czynności opodatkowane mające za przedmiot ten towar, podlegają opodatkowaniu VAT według obniżonej stawki VAT 5%.

W poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, jako produkty objęte 5% stawką VAT wskazano określone towary klasyfikowane w grupowaniu 58.11.1 PKWU z 2008 r., tj. książki drukowane – wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille’a.

Z przytoczonej treści poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT wynika więc, iż 5% stawce VAT podlegają m.in. towary będące książkami drukowanymi (wytworzonymi metodami poligraficznymi), oznaczonymi stosownymi symbolami ISBN, które zostały zaklasyfikowane w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r. Jeśli więc dany towar został:

(a) sklasyfikowany w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r.,

(b) stanowi drukowaną książkę wytworzoną metodami poligraficznymi oraz

(c) posiada określony symbol ISBN

to czynności mające za przedmiot ten towar opodatkowane są według 5% stawki VAT.

Mając na uwadze powyższe przepisy ustawy o VAT w zakresie stosowania 5% stawki VAT, Spółka uważa, że wydawnictwo w postaci książki z dołączonymi dodatkiem w postaci broszury oraz zapakowane łącznie spełniają warunki do uznania ich za towary objęte 5% stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, tj. (a) są klasyfikowane w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r., (b) stanowią książki drukowane i wytworzone metodami poligraficznymi oraz (c) posiadają określony symbol ISBN.

Ad warunek (a) klasyfikacja zestawów „książki z dodatkami” w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r.

Książka oraz broszura klasyfikowane są w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r. Oznacza to, iż zgodnie z regułami statystycznymi dotyczącymi klasyfikacji towarów (które stosuje Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi wydając opinie statystyczne), w pełni uzasadnione jest traktowanie zestawu książki z broszurą jako jeden towar, którego dominującą cechą/funkcją jest funkcja książki (stąd klasyfikacja w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r.). Funkcjonalne związanie książki z broszurą, a także komplementarny charakter broszury w stosunku do książki powoduje. że z perspektywy reguł statystycznych cały zestaw stanowi jeden produkt do którego stosuje się zasady faktycznie właściwe dla książek. W efekcie więc wydawnictwa w postaci książki z broszurą, które Spółka oferuje klientom, powinny być traktowane jako jeden produkt sklasyfikowany w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r. Nie budzi zatem wątpliwości fakt, iż wydawnictwo w postaci książki z broszurą spełniają pierwszy warunek do objęcia ich 5% stawką VAT (tj. są sklasyfikowane w odpowiednim grupowaniu statystycznym).

Ad. warunek (b) zestaw „książka z broszurą” jako książka drukowana i wytworzona metodami poligraficznymi.

W opisanej sytuacji przedmiotem czynności opodatkowanych VAT (odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju) jest drukowana książka wraz z dołączonym do niej dodatkiem w postaci drukowanej broszury (wytworzone z wykorzystaniem metod/technik poligraficznych) Oferowane przez Spółkę wydawnictwa mieszczą się w zakresie przepisu określonego w poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT – są to książki drukowane i jednocześnie wytwarzane metodami poligraficznymi. Oznacza to, że dla spełnienia warunku (b) wynikającego z brzmienia poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, konieczne i wystarczające jest zatem, aby dany towar został uznany za książkę wytworzoną metodami poligraficznymi – będzie to oznaczało, iż stanowi on również książkę drukowaną. Książki, do których dołączone są broszury w analizowanym zdarzeniu przyszłym spełniają oba te kryteria. Dla określenia stawki VAT dla dostawy książki z dodatkami, istotny jest fakt, iż dodatki dołączone do drukowanej książki (wytworzonej metodami poligraficznymi), są w sposób ścisły i nierozerwalny związane z książką oraz stanowią uzupełnienie treści książki. Co istotne, przedmiotem obrotu handlowego jest książka i broszura traktowane jako jedna całość (brak możliwości oddzielnego nabycia książki bądź broszury). Dlatego też, pomimo iż Spółka będzie oferować książki z broszurą (drukowane, wytworzone metodami poligraficznymi), to z perspektywy funkcjonalności oraz użyteczności, towary te stanowią jeden produkt o funkcji książki, a zatem jego dostawa podlega opodatkowaniu według stawki VAT 5%.

Powyższe wnioski znajdują uzasadnienie w koncepcji świadczenia złożonego, powszechnie akceptowanej na gruncie VAT. Zgodnie z tą koncepcją, jeśli dane świadczenie obejmuje kilka elementów, których celem jest lepsze korzystanie tylko z jednej z tych czynności, to ta jedna czynność powinna być traktowana jako świadczenie zasadnicze, według którego należy określać zasady opodatkowania VAT wszystkich wykonywanych czynności, a pozostałe elementy świadczenia powinny zaś stanowić świadczenia pomocnicze. Innymi słowy, świadczenie należy uznać za pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego (zasadniczego), jeśli nie stanowi ono dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania świadczenia głównego (zasadniczego). W efekcie transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym (tj. świadczenia głównego oraz świadczeń komplementarnych w stosunku do świadczenia głównego), nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie zaburzać funkcjonalności systemu podatku VAT. Przedmiotowa koncepcja (dotycząca świadczeń złożonych) została wielokrotnie potwierdzona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przykładowo w rozstrzygnięciu w sprawie C-349/96 Card Protecion Plan Ltd oraz w sprawie C-111/05 Aktiebolaget NN jak również przez polskie sądy administracyjne przykładowo w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 listopada 2010 r., sygn. akt I FPS 3/10, a także w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego (z 5 lipca 2006 r., sygn. akt I FSK 945/05; z 25 stycznia 2007 r., sygn. akt I FSK 499/06; czy z 28 listopada 2007 r., sygn. akt I FSK 1420/06).

Mając na uwadze wskazaną powyżej koncepcję świadczenia złożonego, należy uznać, iż dostawa książek drukowanych (wytwarzanych metodami poligraficznymi) z dołączoną broszurą stanowi jedną kompleksową dostawę, w której świadczeniem wiodącym (głównym) jest książka drukowana wytworzona metodami poligraficznymi. Z uwagi na dominujący charakter książki w całym produkcie, dołączona broszura również powinna zostać uznane za element produktu stanowiącego książkę drukowaną metodami poligraficznymi („z dodatkami”). W efekcie kompleksowe wydawnictwo (książka wytworzona metodami poligraficznymi wraz z broszurą) powinno zostać opodatkowane według zasad właściwych dla książki wytworzonej metodami poligraficznymi.

Spółka podkreśla, iż w przypadkach dotyczących dostawy książek (drukowanych) z dołączonymi dodatkami (np. w postaci: nośników danych, płyt CD lub DvD, numizmatów/grudek ziemi z Ziemi Świętej) dotychczasowa praktyka podatkowa potwierdza, że dostawa książek (drukowanych) z dołączonymi dodatkami stanowiącymi jedną całość powinna być traktowana jako dostawa jednego towaru w postaci książki. Stanowisko to zostało wyrażone m.in. w interpretacjach prawa podatkowego wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (Interpretacja z 23 marca 2011 r., sygn. IPPP2/443-69/11-2/IG; interpretacja z 17 czerwca 2011 r., sygn. IPPP1-443-583/11-2/BS; interpretacja z 4 lipca 2012 r., sygn. IPPP2/443-348/12-2/IZ) oraz przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (interpretacja z 7 maja 2012 r., sygn. IBPP2/443-78/12/BW).

W ocenie Spółki, z ekonomicznego punktu widzenia wydawnictwa oferowane przez Spółkę w postaci zestawu książki z broszurą powinny być postrzegane jako jeden produkt, głównie, ze względu na zasadniczą funkcjonalność towaru stanowiącego przedmiot dostawy. Opisana powyżej przez Spółkę broszura nie stanowi odrębnego od książki towaru, lecz są nierozerwalnym funkcjonalnie, pomocniczym elementem książki (drukowanej/wytworzonej metodami poligraficznymi). W efekcie dostawa książki z dodatkami powinna być traktowana jako świadczenie złożone, którego podstawowym elementem, determinującym sposób opodatkowania VAT jest drukowana książka (co potwierdza praktyka podatkowa). Oznacza to, iż wydawnictwa w postaci drukowanych metodami poligraficznymi książek z broszurą oferowane przez Spółkę spełniają drugi warunek do objęcia ich 5% stawką VAT (stanowią drukowaną książkę wytworzoną metodami poligraficznymi).

Ad. warunek (c) – oznaczenie zestawu „książki z dodatkami” właściwym symbolem ISBN.

Jak wskazano w zdarzeniu przyszłym, książka z dołączoną broszurą, oferowana przez Spółkę, będzie opatrzona stosownym symbolem ISBN nadanym przez Bibliotekę Narodową. Symbol ISBN dotyczyć będzie wyłącznie samych książek.

W efekcie oferowane przez Spółkę książki z dodatkami są opatrzone symbolem ISBN jako całość (jeden produkt o funkcji książki), co oznacza, iż spełniają ostatni warunek do objęcia ich 5% stawką VAT (są oznaczone stosownym symbolem ISBN).

Podsumowanie w zakresie Pytania 1.

Z uwagi na funkcjonalność wydawnictw w postaci książki z broszurą oraz ekonomiczny sens transakcji mającej za przedmiot taki zestaw, należy uznać, że transakcja taka obejmuje faktycznie jeden produkt złożony (kompleksowy) o funkcji i cechach drukowanej książki (wytworzonej metodami poligraficznymi). Dlatego też, konsekwencje transakcji mającej za przedmiot takie wydawnictwa powinny być określane w oparciu o przepisy właściwe dla transakcji mającej za przedmiot książki drukowane, wytworzone metodami poligraficznymi (stanowiące główny i zasadniczy element zestawu).

Skoro więc, Spółka dostarcza zestaw stanowiący faktycznie książkę drukowaną, wytworzoną metodami poligraficznymi, opatrzony odpowiednim symbolem ISBN i klasyfikowany w grupowaniu 58.11.1 PKWIU z 2008 r., to transakcja dotycząca tego zestawu powinna zostać opodatkowana 5% stawką VAT. Wynika to z faktu, iż zestaw ten spełnia wszystkie warunki określone w poz. 32 załącznika nr 10 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Przez pojęcie sprzedaży – stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy – rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 5a ustawy – towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zauważyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do grupowań PKWiU przy ustaleniu preferencyjnych stawek podatkowych.

Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie, zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział dla niektórych czynności obniżone stawki podatku.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy – dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Przy czym, na mocy art. 146aa ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6%:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5% (art. 41 ust. 2a ustawy).

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy w związku z poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% podlegają sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 58.11.1 książki drukowane – wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

Jednakże z objaśnienia do ww. załącznika wynika, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Zauważyć w tym miejscu należy, że część towarów ujętych w ww. załączniku nr 3 wymieniono również w załączniku nr 10 do ustawy, który stanowi katalog towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%. W poz. 32 tego załącznika wymienione zostały towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 58.11.1 – książki drukowane – wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille’a.

Stosownie do art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania obniżonej stawki podatku VAT tylko do towarów, usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru lub usługi”. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT dotyczy wyłącznie danej usługi, towaru z danego grupowania.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie druku materiałów poligraficznych w tym między innymi książek. Spółka przygotowuje ofertę na druk książki wraz z dołączoną do niej broszurą oraz usługą pakowania tych produktów. Opisana powyżej książka i broszura są wydawane w formie drukowanej, czyli są drukowane z wykorzystaniem metod/technik poligraficznych. Wyłącznie książka posiada nadany numer ISBN, broszura nie posiada nadanego numeru ISBN. Książka jest książką kartonikową dla dzieci, broszura natomiast traktuje o roli czytania w życiu dziecka. Broszura zachęca rodzica do czytania dziecku książek a załączona książka stanowi początek przygody z czytaniem. Ma ona zachęcić rodzica do czytania dziecku książek tak by je „zarazić” potem pasją czytania.

Wnioskodawca wskazał również, że nabycie od Spółki samych broszur bez jednoczesnego nabycia książki oraz bez ich zapakowania nie jest możliwe. Podobnie nie jest możliwe kupno od Spółki samej książki bez załączonej do niej broszury. W konsekwencji, przedmiotem sprzedaży przez Spółkę będzie tylko książka składająca się z dwóch elementów.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest możliwość zastosowania 5% stawki podatku (na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy) do sprzedaży książki razem z broszurą oraz usługą pakowania.

Zatem w celu rozwiania powyższej wątpliwości Wnioskodawcy, w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy książka razem z broszurą oraz usługą pakowania może stanowić jedną całość (jeden zestaw) i tym samym może być opodatkowany 5% stawką podatku VAT.

W tym miejscu należy odnieść się do koncepcji świadczenia złożonego. Zgodnie z tą koncepcją jeśli dane świadczenie obejmuje kilka elementów, których celem jest lepsze korzystanie tylko z jednej z tych czynności, to ta jedna czynność powinna być traktowana jako świadczenie zasadnicze, według którego należy określać zasady opodatkowania VAT wszystkich wykonywanych czynności, a pozostałe elementy świadczenia powinny zaś stanowić świadczenia pomocnicze. Innymi słowy, świadczenie należy uznać za pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego (zasadniczego), jeśli nie stanowi ono dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania świadczenia głównego (zasadniczego). W efekcie, transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym (tj. świadczenia głównego oraz świadczeń komplementarnych w stosunku do świadczenia głównego), nie powinna być sztucznie rozdzielana, aby nie zaburzać funkcjonalności systemu podatku VAT.

Natomiast w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (np. wyrok z dnia 27 października 2005 r., sygn. akt C-41/04 w sprawie Levob Verzekeringen BV) należy ustalić, czy dostawy tych towarów (w zestawie) przez podatnika na rzecz nabywcy są tak ściśle ze sobą związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter. W takim bowiem przypadku należałoby uznać, że czynności te stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku VAT, a więc powinny zostać opodatkowane według jednolitych zasad określonych dla dostawy mającej charakter zasadniczy (główny). Jeżeli jednak dostawa towarów w zestawie nie ma tak ścisłego związku gospodarczego, a więc gdy dostawy tych towarów mogą być wykonywane oddzielnie, jako niezależne od siebie, bez uszczerbku dla ich gospodarczego znaczenia – nie ma podstaw do traktowania ich jako jednolitego świadczenia opodatkowanego według jednakowych zasad wyznaczonych dla dostawy towaru mającego charakter rzeczy głównej.

Analiza opisanego zdarzenia przyszłego na tle powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że dostawy książki dla dzieci wraz z broszurą oraz usługą ich pakowania nie należy traktować jako jednej transakcji. Dochodzi tutaj bowiem do odrębnej od książki dostawy broszury oraz usługi pakowania. Ponieważ pomiędzy książką a broszurą oraz usługą pakowania nie zachodzi faktyczna i trwała więź funkcjonalna, wskazująca, że broszura musi być używana jako rzecz pomocnicza w stosunku do książki dla dzieci. Bowiem jak wskazał Wnioskodawca książka jest książką kartonikową dla dzieci (składa się z wierszyków dla dzieci), natomiast broszura traktuje o roli czytania w życiu dziecka. Zatem, z powyższego wynika, że odbiorcami książki są dzieci, natomiast dołączona do niej broszura jest przeznaczona dla rodziców i ma za zadanie zachęcenia ich do czytania swoim dzieciom.

W związku z powyższym nie można się zgodzić z Wnioskodawcą, że występuje związek funkcjonalny pomiędzy tymi produktami (zarówno książka jak i broszura wzajemnie się uzupełniają) oraz że zarówno książka jak i broszura mają tego samego odbiorcę. Podkreślić w tym miejscu także należy, że w przedmiotowej sprawie broszura, która jest dołączona do książki i której zadaniem jest zachęcenie rodziców do czytania swoim dzieciom, może być dołączona nie tylko do tej jednej, konkretnej książki, lecz także do innych książek przeznaczonych dla dzieci (i nie tylko).

Dodać również trzeba, że sam fakt zapakowania książki i broszury za pomocą folii w sposób termokurczliwy nie powoduje, że składniki te stają się jednym produktem (jedną rzeczą). Nie ma bowiem między nimi takiego ścisłego – jak wyżej wykazano – związku gospodarczego, żeby je traktować jako jednolite świadczenie opodatkowane według takich samych zasad, jakie obowiązują dla dostawy składnika mającego charakter dominujący (w przedmiotowej sprawie żaden ze składników nie ma charakteru dominującego, żaden z nich nie będzie służył „lepszemu” skorzystaniu z innego).

W przedmiotowej sprawie nie mamy zatem do czynienia ze świadczeniem złożonym, lecz z zespołem odrębnych świadczeń (tj. dostawą książki, broszury oraz usługi ich pakowania) podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT według stawek podatku właściwych dla każdego świadczenia. Połączenie tych świadczeń w jeden produkt (bez zmiany istoty i właściwości tworzących go świadczeń) nie powoduje powstania nowego „produktu” i nie przesądza o prawie do zastosowania jednej stawki podatku. Każdy z ww. elementów zestawu stanowi odrębne świadczenie, które może być przedmiotem dostawy bez uszczerbku dla pozostałych elementów zestawu.

Reasumując, odpowiadając na zadane we wniosku pytanie, należy stwierdzić, że Spółka nie będzie uprawniona do stosowania 5% stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy, w przypadku dokonywania dostaw (sprzedaży) książki wraz z broszurą oraz usługą pakowania.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy zostało uznane za nieprawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj