Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-307/10/MW
z 31 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-307/10/MW
Data
2010.05.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
odsetki
pożyczka
pożyczka od wspólnika
spółka jawna


Istota interpretacji
Czy odsetki od pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę spółce jawnej w części, która odpowiada jego udziałowi w zysku spółki jawnej nie będą stanowić ani przychodu ani kosztu uzyskania przychodu?



Wniosek ORD-IN 920 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2010r. (data wpływu do tut. Biura 09 marca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę jawną odsetek od pożyczki udzielonej tej spółce przez wspólnika będącego osobą fizyczną – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 marca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę jawną odsetek od pożyczki udzielonej tej spółce przez wspólnika będącego osobą fizyczną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest udziałowcem trzyosobowej spółki jawnej. Jego udział w przychodach i kosztach spółki wynosi 33%. W celu finansowania działalności spółki udzielił jej kilka oprocentowanych pożyczek. Zgodnie z umową spółka ma wypłacić wnioskodawcy odsetki wraz ze spłatą całości pożyczki lub jej ostatniej raty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odsetki od pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę spółce jawnej w części, która odpowiada jego udziałowi w zysku spółki jawnej nie będą stanowić ani przychodu ani kosztu uzyskania przychodu...

Zdaniem wnioskodawcy, odsetki wypłacone przez spółkę nie będą dla niego ani przychodem ani kosztem w wysokości przypadającego na niego udziału w kosztach i przychodach spółki, czyli w 33%.

Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca powołał interpretacje podatkowe, z których wynika, że jeżeli wspólnik spółki osobowej świadczy na rzecz swej spółki to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie dla samego siebie i dlatego powinno to być traktowane jako zdarzenie neutralne podatkowo, czyli nie będące ani przychodem, ani kosztem, a mianowicie:

  • interpretację Ministra Finansów z dnia 04 kwietnia 2002r., sygn. PB4/AK-031-23/02;
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 grudnia 2008r., sygn. ILPB2/415-623/08-2/ES.

Podsumowując, zdaniem wnioskodawcy, aby wypłata odsetek jako świadczenie samemu sobie była neutralna podatkowo i nie prowadziła do podwójnego opodatkowania w tym przypadku powinna być dla niego przychodem w wysokości 67% wypłaconej kwoty, a jednocześnie dla pozostałych wspólników kosztem w wysokości 67% (bo takie są ich udziały w kosztach i przychodach spółki). Pozostałe przypadające na wnioskodawcę 33% odsetek nie byłoby dla niego ani przychodem, ani kosztem.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnymi źródłami przychodów są m. in. wymienione w pkt 3 i 7 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza oraz
  • kapitały pieniężne.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ww. ustawy za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się, działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy odrębnym źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy uważa się odsetki od pożyczek.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału, włożonego przez podatnika w źródło przychodów.

Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek od pożyczek z wyjątkiem gdy udzielenie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d (art. 30a ust. 6 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawca jest udziałowcem trzyosobowej spółki jawnej. Jego udział w przychodach i kosztach spółki wynosi 33%. W celu finansowania działalności spółki udzielił jej kilka oprocentowanych pożyczek. Zgodnie z umową spółka ma wypłacić wnioskodawcy odsetki wraz ze spłatą całości pożyczki lub jej ostatniej raty.

W świetle powyższego, na gruncie prawa cywilnego stronami pożyczki jest spółka jawna oraz osoba fizyczna (wnioskodawca).

Spółka jawna, stosownie do art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), może m.in. we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Osobie fizycznej (nawet, gdy jest wspólnikiem tej spółki), jako stronie umowy pożyczki należą się w całości pożytki jakie płyną z tytułu istnienia wierzytelności do spółki. Tak więc, uzyskane przychody z tytułu odsetek od udzielonej pożyczki są w całości przysporzeniem wierzyciela.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż odsetki od udzielonej spółce pożyczki, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią dla wnioskodawcy w całości przychód z kapitałów pieniężnych, a nie jak sugeruje wnioskodawca w części odpowiadającej udziałowi przypadającemu pozostałym wspólnikom.

Przychód ten podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym bez pomniejszania go o koszty uzyskania. Natomiast odsetki wypłacane przez spółkę jawną nie mogą dla wnioskodawcy, jako dla wspólnika tej spółki, stanowić kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż sytuacja ta wypełnia dyspozycję art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sytuacja gdy podatnik uzyskuje odsetki od własnego kapitału włożonego w źródło przychodów materializuje się właśnie w przypadku gdy podatnik będący wspólnikiem spółki osobowej udziela tej spółce pożyczki.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do powołanej przez wnioskodawcę interpretacji indywidualnej należy stwierdzić, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Natomiast za nieuprawnione uznać należy wnioski jakie wywodzi dla siebie wnioskodawca z powołanego pisma Ministerstwa Finansów z dnia 04 kwietnia 2002r., sygn. PB4/AK-031-23/02.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj