Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-242/10-5/MP
z 8 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-242/10-5/MP
Data
2010.06.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
beneficjent
fundusze europejskie
podatek
stypendia
zaliczka
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
należy stwierdzić, iż Wnioskodawca jako realizator projektu nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowym od osób fizycznych od kwot stypendiów wypłacanych uczestnikom projektu (za każdą godzinę szkoleniową).



Wniosek ORD-IN 473 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15.03.2010 r. (data wpływu 16.03.2010 r.) oraz piśmie z dnia 18.05.2010 r. (data wpływu 25.05.2010 r., data nadania 24.05.2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 18.05.2010 r. (data nadania 18.05.2010 r., data odbioru 21.05.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania stypendiów szkoleniowych wypłacanych uczestnikom projektu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.03.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania stypendiów szkoleniowych wypłacanych uczestnikom projektu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność edukacyjno-szkoleniową i w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – okres programowania 2007-2013 - realizuje projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i ze środków budżetu państwa.

W rozumieniu art. 5 ust. 1-3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. Nr 227, poz. 1658, ze zm.), w ramach wnioskowanej dotacji rozwojowej:

  • beneficjent - jest osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną realizującą projekty finansowane z budżetu państwa lub ze źródeł zagranicznych na podstawie decyzji lub umowy o dofinansowanie projektu - w tym przypadku beneficjentem jest Wnioskodawca;
  • instytucją zarządzającą (w skrócie IZ) jest Departament Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego; instytucja pośrednicząca (w skrócie IP) - jest organem administracji publicznej lub inną jednostką sektora finansów publicznych, której została powierzona, w drodze porozumienia zawartego z instytucją zarządzającą część zadań związanych z realizacją programu operacyjnego - jest Wojewódzki Urząd Pracy (w skrócie WUP).

W ramach konkursów ogłoszonych przez Instytucje Pośredniczące (IP) - Wojewódzkie Urzędy Pracy, Urzędy Marszałkowskie - Wnioskodawca otrzymał/otrzyma dofinansowanie na realizację projektów w ramach priorytetów:

  • VI. Rynek pracy otwarty dla wszystkich,
  • VII. Promocja integracji społecznej,
  • VIII. Regionalne kadry gospodarki.

O przyznanie dofinansowania na realizację projektu w ramach konkursu ogłoszonego przez Instytucję Pośredniczącą może ubiegać się podmiot spełniający warunki określone w dokumentacji konkursowej lP. W dokumentacji określone są również kryteria dotyczące zasad i formy realizacji projektów oraz grupy docelowej projektu i charakteru jej wsparcia. Podmioty biorące udział w konkursie przygotowują wniosek, w którym szczegółowo opisują zdiagnozowane problemy, grupę docelową, planowane działania i zadania w ramach realizacji projektu oraz niezbędne zasoby, m.in. personel projektu. Dofinansowanie otrzymują podmioty, których wnioski spełniły określone wymogi formalne i merytoryczne oraz które uzyskały odpowiednią liczbę punktów. Każdy projekt realizowany jest zgodnie z zatwierdzonym przez IP wnioskiem - dotyczy to okresu realizacji, grupy docelowej, miejsca realizacji i charakteru wsparcia oraz kwot/kosztów i terminów określonych w budżecie projektu.

Z dniem 1 stycznia 2010 r. tj. wejście w życie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240), zwanej dalej „nową ufp”, która zastąpi obecnie obowiązującą ustawę z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.), wprowadzono szereg zmian w dotychczas obowiązującym systemie przepływu środków przeznaczonych na finansowanie programów operacyjnych. Środki na realizację projektów w ramach POKL są w 85% współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, natomiast w pozostałych 15% - ze środków budżetu państwa. Na gruncie nowej ufp środki przeznaczone na realizację programów operacyjnych pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, co do zasady nie zostały włączone do budżetu państwa, lecz będą stanowić jego odrębną część w formie budżetu środków europejskich. Wydatki na realizację programów operacyjnych będą - w części odpowiadającej wkładowi środków europejskich - dokonywane w formie płatności. Natomiast część odpowiadająca wkładowi krajowemu, towarzyszącemu wkładowi środków europejskich, będzie dokonywana w formie dotacji celowej.

Beneficjentami ostatecznymi projektu (BO) są natomiast uczestnicy projektu objęci wsparciem w postaci szkoleń, kursów, doradztwa zawodowego, spotkań z psychologiem czy prawnikiem. W projekcie wziąć mogą udział osoby spełniające kryteria grupy docelowej określonej w każdym projekcie. Rekrutacja do projektu ma charakter otwarty, tzn. odbywa się najczęściej poprzez ogłoszenia w lokalnej prasie, na plakatach w miejscach publicznych oraz poprzez bezpośrednią dystrybucję ulotek. Uczestnicy projektu zgłaszają chęć udziału w projekcie (udział w projekcie jest dobrowolny) poprzez wypełnienie dokumentów rekrutacyjnych. Na podstawie zebranych zgłoszeń tworzone są grupy objęte wsparciem w postaci szkoleń i kursów przeprowadzanych w specjalnie w tym celu wynajętych salach szkoleniowych. Szkolenia i kursy dla beneficjentów ostatecznych mają charakter nieodpłatny.

Celem każdego z projektów jest przeszkolenie określonej grupy beneficjentów ostatecznych (uczestników projektu). Potencjalnymi uczestnikami - Beneficjantami Ostatecznymi (BO) mogą być osoby:

  • pozostające bez zatrudnienia (w tym osoby zarejestrowane jako bezrobotne lub poszukujące pracy), w szczególności osoby należące do jednej lub kilku z poniższych grup docelowych: osoby pozostające bez zatrudnienia łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat, kobiety (w tym zwłaszcza powracające oraz wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci), osoby do 25 roku życia, osoby niepełnosprawne, osoby po 45 roku życia,
  • osoby pozostające bez zatrudnienia zamieszkujące w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich oraz mieszkańcy miast do 25 tys. mieszkańców zamierzające podjąć zatrudnienie w obszarach niezwiązanych z produkcją roślinną i/lub zwierzęcą,
  • osoby pracujące,
  • młodzież w wieku 15-19 lat zagrożona wykluczeniem społecznym.

W ramach projektów oprócz wsparcia zasadniczego w postaci szkoleń, kursów i doradztwa przewidziane jest również wsparcie towarzyszące w postaci stypendium (dodatku szkoleniowego) za udział w szkoleniu. Stypendium (dodatek szkoleniowy) przysługiwać będzie w wysokości nieprzekraczającej 4 PLN za godzinę uczestnictwa w szkoleniu/kursie. Stypendium (dodatek szkoleniowy) nie będzie przysługiwało za godziny nieobecności na szkoleniu, więc łączna wysokość wypłacanego stypendium (dodatku szkoleniowego) będzie uzależniona od liczby godzin szkolenia, w których uczestnik projektu będzie uczestniczył. Stypendium (dodatek szkoleniowy) w łącznej wysokości zostanie wypłacone po zrealizowaniu wszystkich godzin w ramach danego szkolenia lub w całości po zakończeniu wszystkich szkoleń w ramach projektu. W październiku 2009 roku Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem do Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB4/415-697/09-4/JK2) odnośnie tej kwestii - uzyskał wtedy odpowiedź, iż stypendia wypłacane uczestnikom projektu stanowią dla nich przychód z „innych źródeł” oraz, że nie jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od kwot wypłaconych stypendiów, ale jest zobligowany do wystawienia uczestnikom projektu PIT-8C. W związku ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 137 updof) Wnioskodawca skierował ponownie zapytanie w tej sprawie, powołując się na nowe przepisy. Pytanie przyporządkowane do przedstawionego zdarzenia przyszłego dotyczy okresu podatkowego 2010-2013.

Pismem z dnia 18.05.2010 r. wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez przedstawienie dokumentu (odpowiednio wypis z KRS lub kopii urzędowo poświadczonego odpisu pełnomocnictwa lub innego dokumentu), z którego wynika sposób reprezentacji Wnioskodawcy w zakresie oświadczeń woli i podpisywania dokumentów. Powyższe zostało uzupełnione pismem z dnia 18.05.2010 r. (data wpływu 25.05.2010 r., data nadania 24.05.2010 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca, jako realizator projektu ma obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwot stypendiów wypłacanych uczestnikom projektu (za każdą godzinę szkoleń)...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21 ust. 1 pkt 137, wolne od podatku są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240).

Środki europejskie zgodnie z definicją zamieszczoną w przepisach o finansach publicznych, to przede wszystkim środki pochodzące z unijnych funduszy pomocowych. Kwoty otrzymane ze środków unijnych przez ich beneficjentów będą objęte zwolnieniem podatkowym, zatem kwoty stypendiów wypłacane uczestnikom projektów za udział w szkoleniach będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z tym Wnioskodawca, jako realizator projektu, nie będzie miał obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwot tych stypendiów oraz nie będzie miał obowiązku wystawienia PIT-8C na koniec roku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c wymienionej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010 r. pkt 137 w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240).

Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240) przez środki europejskie rozumie się środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4. Uwzględniając powyższe, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych).

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, Spółka realizuje projekty w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, które są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i ze środków budżetu państwa. Spółka w ramach konkursów ogłoszonych przez Instytucję Pośredniczącą - Wojewódzki Urząd Pracy - otrzymała dofinansowanie na realizację projektów. Uczestnikami projektów (Beneficjantami Ostatecznymi) mogą być osoby pozostające bez zatrudnienia (w tym osoby zarejestrowane jako bezrobotne lub poszukujące pracy), w szczególności osoby należące do jednej lub kilku z poniższych grup docelowych, osoby pozostające bez zatrudnienia łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat, kobiety (w tym zwłaszcza powracające oraz wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci), osoby do 25 roku życia, osoby niepełnosprawne, osoby po 45 roku życia, osoby pozostające bez zatrudnienia zamieszkujące w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich oraz mieszkańcy miast do 25 tys. mieszkańców zamierzające podjąć zatrudnienie w obszarach niezwiązanych z produkcją roślinną i/lub zwierzęcą, osoby pracujące, młodzież w wieku 15-19 lat zagrożona wykluczeniem społecznym. Rekrutacja do projektu ma charakter otwarty, tzn. odbywa się najczęściej poprzez ogłoszenia w lokalnej prasie, na plakatach w miejscach publicznych oraz poprzez bezpośrednią dystrybucję ulotek. Uczestnicy projektu zgłaszają chęć udziału w projekcie (udział w projekcie jest dobrowolny) poprzez wypełnienie dokumentów rekrutacyjnych. Na podstawie zebranych zgłoszeń tworzone są grupy objęte wsparciem w postaci szkoleń i kursów przeprowadzanych w specjalnie w tym celu wynajętych salach szkoleniowych. Szkolenia i kursy dla beneficjentów ostatecznych mają charakter nieodpłatny. W ramach projektów oprócz wsparcia zasadniczego w postaci szkoleń, kursów i doradztwa przewidziane jest również wsparcie towarzyszące w postaci stypendium (dodatku szkoleniowego) za udział w szkoleniu. Stypendium (dodatek szkoleniowy) przysługiwać będzie w wysokości nieprzekraczającej 4 PLN za godzinę uczestnictwa w szkoleniu/kursie. Stypendium (dodatek szkoleniowy) nie będzie przysługiwało za godziny nieobecności na szkoleniu, więc łączna wysokość wypłacanego stypendium (dodatku szkoleniowego) będzie uzależniona od liczby godzin szkolenia, w których uczestnik projektu będzie uczestniczył. Stypendium (dodatek szkoleniowy) w łącznej wysokości zostanie wypłacone po zrealizowaniu wszystkich godzin w ramach danego szkolenia lub w całości po zakończeniu wszystkich szkoleń w ramach projektu.

Mając na uwadze ww. okoliczności faktyczne oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić zatem należy, iż dodatki szkoleniowe otrzymywane w latach 2010-2013 przez uczestników projektu – jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych – będą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z tytułu wypłaty przedmiotowych dodatków szkoleniowych nie występuje zatem obowiązek wystawiania informacji PIT-8C.

Reasumując, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca jako realizator projektu nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowym od osób fizycznych od kwot stypendiów wypłacanych uczestnikom projektu (za każdą godzinę szkoleniową).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj