Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-243a/10/MR
z 9 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-243a/10/MR
Data
2010.06.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
nagrody
program partnerski
prowizje


Istota interpretacji
Czy nagroda wypłacana przez spółkę cywilną użytkownikom strony mająca na celu uatrakcyjnienie zakupów prowadzonych za pośrednictwem strony i pozyskanie jak największej liczby tych użytkowników będzie kosztem uzyskania przychodów tej spółki w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 698 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2010 r. (data wpływu 9 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych nagród - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych nagród.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca ma zamiar rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej. Zakresem tej działalności będzie uruchomienie i prowadzenie na polskim rynku internetowej strony afiliackiej. Głównym zadaniem tej strony będzie generowanie ruchu do stron internetowych przedsiębiorców oferujących swoje produkty i usługi w internecie. Ruch oznacza wyrażenie zbiorcze obejmujące prawidłowe wyświetlenia, kliknięcia, kontakty, użytkowników i transakcje kupno/sprzedaż dokonane przez użytkowników tej strony. Ruch ten generowany będzie za pomocą umieszczonych na stronie linków (odsyłaczy) do jednej lub wielu stron internetowych przedsiębiorców. Ponadto do zadań spółki będzie należała aktualizacja linków, danych, informacji i ofert przedsiębiorców zamieszczonych na prowadzonej przez nią stronie. Za wygenerowany ruch spółka będzie otrzymywała wynagrodzenie. Wynagrodzenie to będzie wypłacane na podstawie określonych z góry przez przedsiębiorców taryf i raportu obejmującego sumę ruchu wygenerowanego na stronie internetowej spółki. Model ten spółka będzie wykorzystywała w relacjach bezpośrednich z przedsiębiorcami, jak również przy użyciu pośredników - platform afiliacyjnych.


Platformy afiliacyjne to firmy zarządzające grupą programów partnerskich. Platforma taka nie prowadzi sklepu internetowego, ale działa jako pośrednik pomiędzy przedsiębiorcami a stronami afiliackimi (w tym przypadku strona spółki Wnioskodawcy), oferując pomoc, technologie do obsługi programu i usługi administracyjne. W pierwszym przypadku w programie partnerskim będą brały udział następujące podmioty:


  1. Strona afiliacka, firma świadcząca usługi (obsługa i prowadzenie stron internetowych odsyłających do stron internetowych przedsiębiorców), na rzecz przedsiębiorcy na podstawie zawartej z tym przedsiębiorcą umowy o współpracy - spółka cywilna Wnioskodawcy
  2. Użytkownicy strony afiliackiej, czyli klienci indywidualni zarejestrowani w serwisie strony, którzy zaakceptowali regulamin serwisu (osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat, posiadają pełną zdolność do czynność prawnych, a ich miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Polski, dokonujące zakupów na cele nie związane z ewentualnie prowadzoną działalnością gospodarczą) i do których serwis jest skierowany.
  3. Przedsiębiorcy, czyli firmy oferujące swoje produkty i usługi w programie partnerskim, będący usługobiorcami strony afiliackiej.


W drugim przypadku w programie partnerskim będą brały udział następujące podmioty:


  1. Platforma afiliacyjna, jako podmiot organizujący program i zarządzający nim,
  2. Strona afiliacka, firma świadcząca usługi (obsługa i prowadzenie stron internetowych odsyłających do stron zarejestrowanych w systemie platformy afiliacyjnej), na rzecz platformy afiliacyjnej na podstawie zawartej z tą firmą umowy o współpracy - spółka cywilna Wnioskodawcy,
  3. Użytkownicy strony afiliackiej czyli klienci indywidualni zarejestrowani w serwisie strony, którzy zaakceptowali regulamin serwisu (osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat, posiadają pełną zdolność do czynność prawnych, a ich miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Polski, dokonujące zakupów na cele nie związane z ewentualnie prowadzoną działalnością gospodarczą) i do których serwis jest skierowany.
  4. Przedsiębiorcy, czyli firmy oferujące swoje produkty i usługi w programie partnerskim, będący usługobiorcami platformy afiliacyjnej i pośrednio strony afiliackiej.


Współpracę Wnioskodawca zamierza rozpocząć od platformy afiliacyjnej, którą będzie firma szwedzka. Uwzględniając planowane rozmiary działalności, jak również ciągły sposób jej wykonywania Wnioskodawca uznał, że faktycznie będzie prowadzona działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów podatkowych, a zatem zasadne jest zawiązanie i zarejestrowanie spółki cywilnej w celu prowadzenia tej działalności. Spółka ma zamiar rozliczać tą działalność na zasadach ogólnych, czyli prowadząc podatkową książkę przychodów i rozchodów z zastosowaniem skali podatkowej. Strona afiliacka przyjmując powszechnie stosowane w świecie marketingowe metody będzie nagradzać konsumentów/użytkowników za korzystanie z tej strony i dokonywanie transakcji u zarejestrowanych na tej stronie przedsiębiorców. Nagrody te mają za zadanie uatrakcyjnienie zakupów za pośrednictwem strony internetowej, w tym są środkiem do pozyskania jak największej liczby użytkowników dokonywujących zakupów za pośrednictwem strony prowadzonej przez spółkę. Od ilości zakupów dokonanych za pośrednictwem strony internetowej zależeć będzie wysokość uzyskanej przez spółkę prowizji (przychód spółki cywilnej) od zarejestrowanych na stronie przedsiębiorców zasady przyznawania nagrody będą podane przez spółkę cywilną w regulaminie strony ogólnie dostępnym w internecie.

W regulaminie tym spółka oferować będzie nagrodę jako cashback - rozumiany jako zwrot część wydanych pieniędzy. Cashback będzie przyznawany jako procent od dokonanej transakcji lub stała kwota niezależna od wartości transakcji. Informacja o formie i wartości cashbacku będzie podana przy każdej ofercie. Cashback wypłacany będzie użytkownikowi z prowizji otrzymanej przez spółkę cywilną za wygenerowany ruch. Aby móc wziąć udział w programie, użytkownicy będą musieli się zarejestrować. Warunkiem rejestracji jest posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce i ukończenie 18 lat. Jedynym zatem warunkiem, który muszą spełnić użytkownicy biorący udział w programie aby otrzymać cashback, jest dokonanie zakupu u zarejestrowanych w programie sprzedawców za pośrednictwem programu partnerskiego, w tym za pośrednictwem strony internetowej spółki cywilnej.


Prawomocni użytkownicy będą otrzymywali nagrodę (cashback) za skorzystanie z oferty wymienionej w katalogu ofert dostępnych na stronach programu partnerskiego. Kwalifikacje do uzyskania nagrody w formie cashbacku to:


  • użytkownik musi być zalogowany do konta użytkowania programu,
  • użytkownik musi kliknąć w link (odnośnik) do oferty bezpośrednio przed dokonaniem zakupu (skorzystaniem z oferty),
  • transakcja musi być potwierdzona przez przedsiębiorcę jako dokonana.


Konto użytkownika zostanie zakwalifikowane do wypłaty kwotą cashback po tym, jak sprzedawca potwierdzi transakcję i przekaże prowizję na konto serwisu programu (spółki cywilnej). Wypłata środków może być dokonana w każdym momencie pod warunkiem, że minimalna suma wszystkich transakcji o statusie „przyznana" wynosi nie mniej niż 20 euro.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 1).


Czy nagroda wypłacana przez spółkę cywilną użytkownikom strony mająca na celu uatrakcyjnienie zakupów prowadzonych za pośrednictwem strony i pozyskanie jak największej liczby tych użytkowników będzie kosztem uzyskania przychodów tej spółki w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy, w art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostały wymienione źródła przychodów, z których uzyskany przychód podlega opodatkowaniu.


W ust. 1 pkt 3 tego artykułu, jako źródło przychodów wymieniona została pozarolniczą działalność gospodarcza. Dla potrzeb opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy działalność gospodarcza lub pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:


  1. wytwórczą budowlaną, handlową, usługową
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, pkt 2 oraz pkt 4-9. Wobec tego, że, Wnioskodawca ma zamiar ze wspólniczką prowadzić strony internetowe na podstawie zawieranych umów o współpracy z przedsiębiorcami lub też z platformami afiliacyjnymi, oznacza to, że będzie w sposób ciągły, zorganizowany świadczyć usługi w drodze elektronicznej przede wszystkim z zakresu obsługi programu partnerskiego, którego zostanie uczestnikiem na podstawie zawartych umów. W związku z tym, że będzie uzyskiwał wynagrodzenie od stron tych umów w formie prowizji przyznawanej za każdą zrealizowaną sprzedaż na rzecz użytkownika jego strony i za pośrednictwem tej strony, to postanowił zawiązać spółkę cywilną w ramach której będzie świadczył wymienione usługi. Wszystkie bowiem cechy opisanej działalności wskazują że będzie prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów art. 5a pkt 6 oraz art. 5b, stanowiącą źródło przychodów wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W regulaminie strony prowadzonej przez spółkę cywilną, określone będą zasady i sposób nagradzania użytkowników strony za dokonanie zakupów za pośrednictwem tej strony od przedsiębiorstw, z którymi wiązała będzie Wnioskodawcę bezpośrednio lub pośrednio umowa o współpracy. Przyznawanie nagrody zwanej cashbackiem ma na celu uatrakcyjnienie zakupów za pośrednictwem strony prowadzonej przez spółkę. Poprzez ustaloną w ogłoszonym regulaminie nagrodę (cashback) spółka cywilna będzie pośrednikiem umożliwiającym tańsze zakupy, a tym samym zachęci osoby do zarejestrowania się na jej stronie w charakterze użytkowników i do dokonywania zakupów za pośrednictwem tej strony. Uwzględniając powyższe uważa, że wypłacana przez spółkę cywilną nagroda (cashback) użytkownikom strony, stanowi koszt uzyskania przychodów spółki, bowiem jej wypłacanie ma na celu uzyskanie przez spółkę przychodów, jak również przekładać się powinno na systematyczne zwiększanie tych przychodów. Zgodnie z postanowieniami art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W przywołanym art. 23, nagrody, przyznawane przez firmy mające na celu uatrakcyjnienie świadczonych przez nie usług, będące elementem prowadzonej akcji marketingowej, nie zostały wymienione jako koszty nie stanowiące uzyskania przychodów.


Uwzględniając zatem fakt występowania bezpośredniego związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy ponoszonymi kosztami na nagrody a uzyskiwanym przychodem (prowizja za zakupy dokonane za pośrednictwem strony), Wnioskodawca uważa, że wypłaty nagród na rzecz użytkowników strony za zrealizowane zakupy za pośrednictwem tej strony, stanowią koszt uzyskania przychodów spółki cywilnej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W myśl ogólnej zasady dotyczącej kosztów uzyskania przychodów wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki - winien:


  • być poniesiony, w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • nie znajdować się wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art. 23 ww. ustawy,
  • być właściwie udokumentowany.


W przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo – skutkowego, tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, bądź funkcjonowanie źródła tego przychodu.

W świetle powołanego przepisu - kosztem uzyskania przychodu są racjonalnie i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, poniesione w celu osiągnięcia przychodu. Z ustawowej definicji kosztu podatkowego wynika zatem, że aby uznać konkretny wydatek za koszt uzyskania przychodu, musi on mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, bądź na funkcjonowanie źródła przychodu. Obowiązek wykazania celowości i związku poniesionego wydatku ze źródłem przychodu (przychodem) spoczywa na podatniku, co jest zgodne z zasadą, że ciężar udowodnienia spoczywa na osobie, która z określonych faktów wywodzi skutki prawne.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w ramach programu partnerskiego spółka, której wspólnikiem jest Wnioskodawca oferować będzie nagrody osobom dokonującym transakcji z przedsiębiorcami będącymi usługobiorcami spółki. Nagrody przyczyniają się do zwiększenia zainteresowania kupujących ofertą poszczególnych przedsiębiorców, co z kolei generuje większy ruch sieciowy, a tym samym wpływa na wysokość prowizji otrzymywanej przez spółkę (zwiększa przychód).

W związku z powyższym, wydatki poniesione na nagrody przekazywane w ramach programu partnerskiego stanowić mogą koszty uzyskania przychodów spółki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Należy przy tym zastrzec, iż przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 – 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj