Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-29/10-2/JL
z 16 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-29/10-2/JL
Data
2010.03.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek
nieruchomość zabudowana
pierwsze zasiedlenie
podatek od towarów i usług
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwolnienie


Istota interpretacji
Skoro Spółka i Nabywca będą zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi, złożą stosowne oświadczenie zgodne z wymaganiami, jakie nakłada art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o VAT i do zbycia gruntu wraz z Budynkiem dojdzie po 1 czerwca 2010 r., tj. po upływie dwuletniego okresu od dnia pierwszego zasiedlenia Budynku, to złożenie tego oświadczenia wystarczy, aby planowana sprzedaż gruntu wraz z Budynkiem była opodatkowana podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych według stawki 22%.



Wniosek ORD-IN 657 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30.12.2009 r. (data wpływu 11.01.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu pierwszego zasiedlenia budynku oraz prawa do rezygnacji ze zwolnienia z podatku transakcji jego sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.01.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu pierwszego zasiedlenia budynku oraz prawa do rezygnacji ze zwolnienia z podatku transakcji jego sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz związane z nim zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej: „Spółka”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jedyny wspólnik Spółki, tj. spółka y (dalej: „Wspólnik”) jest także zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 30 listopada 2009 r. Wspólnik dokonał podwyższenia kapitału zakładowego Spółki i wniósł na jego pokrycie wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa Wspólnika. Przedsiębiorstwo to obejmowało m.in. prawo własności gruntu oraz wybudowanego na nim budynku biurowo - usługowego o nazwie „G” (dalej zwanego: „Budynkiem”). Podstawową działalnością Spółki po objęciu ww. przedsiębiorstwa wskutek aportu jest kontynuowanie procesu inwestycyjnego polegającego na prowadzeniu prac wykończeniowych w Budynku w celu zakończenia tego procesu. W ten sposób Spółka dąży do zwiększenia wartości Budynku.

Spółka, w celu realizacji dochodów wynikających z ukończenia procesu inwestycyjnego oraz zaangażowania kapitałowego w projekt, planuje w przyszłości zbyć na podstawie umowy sprzedaży na rzecz innego zarejestrowanego podatnika VAT czynnego (zwanego dalej „Nabywcą”) prawo własności gruntu oraz wybudowanego na nim Budynku, które stanowią znaczną część aktywów wchodzących w skład wspomnianego aportu. Opisany wyżej Budynek składa się z trzech części: A, B i C. Podstawowe prace budowlane dotyczące części B i C Budynku zostały zakończone w dniu 14 maja 2008 r. Zgodnie z wpisem do dziennika budowy pod tą datą inspektorzy nadzoru inwestorskiego zgłosili gotowość Budynku do odbioru końcowego. W dniu 30 maja 2008 r. została wydana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie części B i C Budynku. W dniu 2 czerwca 2008 r. został podpisany protokół odbioru końcowego prac dotyczących części B i C, który potwierdza zakończenie z dniem 14 maja 2008 r. robót budowlanych w zakresie niezbędnym do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W dniu 16 marca 2009 r. podpisany został protokół odbioru końcowego prac dotyczących części A. Wspólnik otrzymał decyzje o pozwoleniu na użytkowanie części A Budynku w dniu 27 marca 2009 r.

W ramach prowadzonej działalności Wspólnik zawarł pierwszą umowę najmu części powierzchni w Budynku w dniu 2 października 2007 r. W dniu 10 marca 2008 r. Wspólnik po raz pierwszy przekazał część powierzchni w Budynku najemcy w wykonaniu umowy najmu, w celu wykonania przez niego prac wykończeniowych. Jednakże, stosownie do postanowień umów najmu, pierwsi najemcy rozpoczęli korzystanie z wynajętych powierzchni Budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, w wykonaniu umów najmu, w dniu 1 czerwca 2008 r. Zgodnie z umowami, dzień ten stanowi dzień rozpoczęcia wykonywania umowy najmu.

Na dzień złożenia niniejszego wniosku trwają prace wykończeniowe dotyczące Budynku, w tym części wspólnych wynajmowanych powierzchni, których wykończenie leży w gestii Spółki. Zgodnie z otrzymaną interpretacją prawa podatkowego z dnia 21 sierpnia 2009 r. nr IPPB5/423-279/09-3/DG Wspólnik nie rozpoznał przedmiotowego budynku jako środka trwałego do chwili przekazania go Spółce w drodze aportu. Wspólnik nie ponosił wydatków na ulepszenie Budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Po wniesieniu Budynku aportem do Spółki kontynuuje ona jego wykończenie. Spółka zakłada, że prawo własności gruntu wraz z Budynkiem nie mogą być traktowane ani jako przedsiębiorstwo, ani jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (dalej . „ustawa o VAT”), a zatem jego sprzedaż nie będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Spółka wystąpiła do Ministra Finansów o potwierdzenie takiej kwalifikacji w osobnym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Spółka prawidłowo przyjmuje, że pierwsze zasiedlenie całego Budynku w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT nastąpiło w dniu 1 czerwca 2008 r., tj. w dniu, kiedy pierwsi najemcy rozpoczęli korzystanie z Budynku zgodnie z jego przeznaczeniem w wykonaniu umów najmu po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie części B i C...
  2. Jeżeli odpowiedź na pytanie pierwsze jest twierdząca, to czy w sytuacji gdy dostawa gruntu wraz z Budynkiem przez Spółkę na rzecz Nabywcy na mocy umowy sprzedaży nastąpi po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia Budynku, tj. po dniu 1 czerwca 2010 r., to dostawa ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%, pod warunkiem że Spółka i Nabywca złożą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla Nabywcy, przed dniem dokonania dostawy (tj. zawarcia umowy sprzedaży), zgodne oświadczenie, iż wybierają opodatkowanie przedmiotowej dostawy, stosownie do treści art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy:

W zakresie pytania 1:

Spółka stoi na stanowisku, że pierwsze zasiedlenie całego Budynku w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT nastąpiło w dniu 1 czerwca 2008 r., tj. w dniu, kiedy pierwsi najemcy rozpoczęli korzystanie z Budynku zgodnie z jego przeznaczeniem w wykonaniu umów najmu po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie części B i C.

W zakresie pytania 2:

Spółka stoi na stanowisku, że gdy dostawa gruntu wraz z Budynkiem przez Spółkę na rzecz Nabywcy na mocy umowy sprzedaży nastąpi po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia Budynku, tj. po 1 czerwca 2010 r., to dostawa ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%, pod warunkiem że Spółka i Nabywca złożą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla Nabywcy, przed dniem dokonania dostawy (tj. zawarcia umowy sprzedaży przenoszącej własność gruntu i Budynku), zgodne oświadczenie, iż wybierają opodatkowanie przedmiotowej dostawy, stosownie do art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o VAT.

Uzasadnienie w zakresie pytania 1:

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu, lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jedną z czynności podlegających opodatkowaniu, obok odpłatnej dostawy towarów, jest odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie, które nie sianowi dostawy towarów. Natomiast, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT podstawową przesłanką uznania określonego świadczenia za dostawę towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Tym samym, każde świadczenie za wynagrodzeniem, które nie będzie wiązało się z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, należałoby uznać za odpłatne świadczenie usług. Spółka pragnie zauważyć, że poprzez zawieranie umów najmu Wspólnik zobowiązał się udostępniać najemcom części powierzchni Budynku przez określony w umowie czas w zamian za wynagrodzenie. Z przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm., dalej „KC”), a w szczególności art. 659 - 692 KC wynika, iż oddanie rzeczy w najem nie wiąże się z przeniesieniem na najemcę prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel. Udostępnienie części powierzchni budynku w zamian za wynagrodzenie stanowi zatem odpłatne świadczenie usług, będące czynnością opodatkowaną.

W przedmiotowym stanie faktycznym roboty budowlane dotyczące części B i C Budynku zakończyły się w dniu 14 maja 2008 r. W dniu 30 maja 2008 r. została wydana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie Budynku w tej części, która potwierdziła status zakończenia prac niezbędnych do oddania Budynku do użytkowania zgodnie z jego przeznaczeniem. Zdaniem Spółki, należy zatem przyjąć, że wybudowanie Budynku w części B i C w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT nastąpiło najpóźniej w dniu 14 maja 2008 r. Pierwsi najemcy rozpoczęli użytkowanie Budynku zgodnie z jego przeznaczeniem w wykonaniu umów najmu w dniu 1 czerwca 2008 r. Tym samym, należy uznać, że w tym dniu doszło do oddania do użytkowania w wykonaniu czynności opodatkowanej (tj. usługi najmu) części Budynku pierwszemu użytkownikowi po jej wybudowaniu. A zatem, pierwsze zasiedlenie Budynku w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT miało miejsce w dniu 1 czerwca 2008 r.

Art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, definiując pierwsze zasiedlenie, wskazuje na pierwsze oddanie do użytkowania budynku budowli lub ich części po ich wybudowaniu. Przepis ten nie przewiduje, aby zasiedlony musiał zostać cały budynek - wystarczy, aby zasiedlona została jego część, po jej wybudowaniu. Dlatego należy przyjąć, że pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT całego Budynku nastąpiło 1 czerwca 2008 r., mimo że po tej dacie trwały prace budowlane nad częścią A Budynku. W art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, definiując pierwsze zasiedlenie, ustawodawca odwołuje się do pierwszego oddania do użytkowania budynku lub jego części po ich (a) wybudowaniu lub (b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. W przedmiotowej sprawie Wspólnik nie ponosił wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Stąd decydujące dla określenia momentu pierwszego zasiedlenia Budynku powinno być oddanie do użytkowania Budynku lub jego części pierwszemu użytkownikowi w wykonaniu czynności opodatkowanych po wybudowaniu tego Budynku. Dodatkowo z treści art. 2 pkt 14 ustawy o VAT wynika, że na termin „pierwsze zasiedlenie” dotyczący m.in. budynków nie wpływa osoba właściciela. Innymi słowy, zmiana właściciela nie wpływa na konieczność ustalenia na nowo pierwszego zasiedlenia budynku (chyba, że dochodzi do jego ulepszenia jak tego wymaga art. 2 pkt 14 lit. b ustawy o VAT). Oznacza to w niniejszym stanie faktycznym, że pierwsze zasiedlenie, które nastąpiło w wyniku działań podjętych przez Wspólnika w dniu 1 czerwca 2008 r., odnosi również skutek w stosunku do Spółki, ponieważ w tym dniu część Budynku została wydana do użytkowania pierwszemu użytkownikowi.

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie całego Budynku należy rozumieć rozpoczęcie korzystania z Budynku zgodnie z jego przeznaczeniem przez pierwszych najemców w wykonaniu umów najmu, co nastąpiło w dniu 1 czerwca 2008 r.

Uzasadnienie w zakresie pytania 2

Sprzedaż gruntu wraz z Budynkiem, stanowiących towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, stanowi odpłatną dostawę towarów. Jednak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części, upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przepis ten ustanawia ogólną zasadę, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona z opodatkowania VAT, z wyjątkiem dwóch sytuacji. Pierwszy wyjątek ma miejsce, gdy podatnik dokonuje dostawy budynków w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. W niniejszym stanie faktycznym do pierwszego zasiedlenia Budynku doszło 1 czerwca 2008 r. i dlatego wyjątek ten nie znajdzie zastosowania. W konsekwencji planowana sprzedaż Budynku nie nastąpi ani w ramach pierwszego zasiedlenia Budynku, ani przed nim. Co do drugiego z wyjątków wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, to dotyczy on dostawy budynku, budowli lub ich części, gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części, upłynął okres krótszy niż 2 lata. Innymi słowy, aby dostawa budynku nie była zwolniona z podatku, między pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku musi upłynąć okres krótszy niż 2 lata (art. 43 ust. 10 lit. b ustawy o VAT).

Spółka uważa, że w przedstawionym stanie faktycznym do pierwszego zasiedlenia sprzedawanego Budynku doszło 1 czerwca 2008 r. Dwuletni okres, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy o VAT, upływa w dniu 1 czerwca 2010 r. Zatem dostawa budynku będzie opodatkowana VAT, jeżeli do dostawy budynku dojdzie najpóźniej w dniu 31 maja 2010 r. Jeżeli planowana sprzedaż budynku nastąpi po 1 czerwca 2010 r., należy przyjąć, że będzie ona miała miejsce po upływie okresu dłuższego niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia. W konsekwencji drugi z wyjątków przewidzianych w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT nie znajduje zastosowania do przedstawionego stanu faktycznego. Mając to na uwadze, sprzedaż Budynku opisana w stanie faktycznym będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Dodać należy, że w niniejszym stanie faktycznym nie ma zastosowania zwolnienie wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku - pod dalszymi warunkami - dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10 ust. 1 art. 43 ustawy o VAT. Skoro dostawa Budynku będąca przedmiotem niniejszego wniosku jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, to nie znajduje do niej zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10a tejże ustawy. Jednakże w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT ustawodawca dopuścił możliwość zrezygnowania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług pod warunkiem spełnienia dwóch warunków. Podatnik może bowiem zrezygnować ze zwolnienia od podatku, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Jak wskazano w stanie faktycznym niniejszego wniosku Spółka jest i w momencie planowanej sprzedaży Budynku będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jednocześnie Spółka zamierza zbyć Budynek na rzecz innego czynnego podatnika tego podatku. Tym samym pierwszy z warunków umożliwiających wybór opodatkowania sprzedaży Budynku, przewidzianych w art. 43 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT zostanie spełniony. Spółka zakłada, iż złoży wraz z Nabywcą oświadczenie spełniające wymienione powyżej warunki przewidziane w art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT i zawierające również dane wymagane w przytoczonym wyżej art. 43 ust. 11 tejże ustawy o VAT. Oświadczenie takie zostanie złożone naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla Nabywcy przed dniem podpisania umowy sprzedaży gruntu wraz z Budynkiem.

Podsumowując, skoro:

  • Spółka i Nabywca będą zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi,
  • złożą stosowne oświadczenie zgodne z wymaganiami, jakie nakłada art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o VAT
  • do zbycia gruntu wraz z Budynkiem dojdzie po 1 czerwca 2010 r., tj. po upływie dwuletniego okresu od dnia pierwszego zasiedlenia Budynku,

to złożenie tego oświadczenia wystarczy, aby planowana sprzedaż gruntu wraz z Budynkiem była opodatkowana podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych według stawki 22%. Podobne stanowisko potwierdza treść interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 marca 2009 r. (sygn. ITPP2/443-1080/08/AF).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz związanego z nim zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz związanego z nim zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj