Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-215/10/AK
z 13 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-215/10/AK
Data
2010.05.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
budowle
budynek
firma
inwestycje
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
odpisy amortyzacyjne
składnik majątkowy
środek trwały
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa
wartość początkowa środków trwałych
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
W jaki sposób otrzymanie aportem składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa wpływać będzie na wartość początkową budynków lub lokali, stanowiącą podstawę do obliczania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06 stycznia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 01 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia w jaki sposób otrzymanie aportem składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa wpływać będzie na wartość początkową budynków lub lokali, stanowiącą podstawę do obliczania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 lutego 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia w jaki sposób otrzymanie aportem składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa wpływać będzie na wartość początkową budynków lub lokali, stanowiącą podstawę do obliczania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 24 marca 2010 r. znak: IBPBI/2/423-215/10/AK wezwano do ich uzupełnienia. Braki formalne uzupełniono w dniu 13 kwietnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca nabędzie, w drodze wkładu niepieniężnego, przedsiębiorstwo prowadzone uprzednio przez spółkę kapitałową, mającą siedzibę w Polsce.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest prowadzenie inwestycji polegającej na wybudowaniu budynków mieszkalno-usługowych, z lokalami przeznaczonym do sprzedaży oraz na wynajem.

W skład przedsiębiorstwa wchodzić będą następujące składniki:

  • nieruchomość, składająca się z dziewięciu działek w tym dwóch niezabudowanych (budynek mieszkalny oraz garaże przewidziane do wyburzenia);
  • opracowania projektowe oraz prawne dotyczące planowanej inwestycji;
  • środki trwałe i wyposażenie biurowe;
  • wierzytelności i zobowiązania związane z planowaną inwestycją;
  • personel zatrudniony oraz współpracujący z Wnioskodawcą.

W wyniku wniesienia aportu wygenerowana zostanie wartość początkowa firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określanej w dalszej części skrótem „ustawy o CIT”), ponieważ wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za wkład niepieniężny będzie wyższa od sumy wartości rynkowej poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Nieruchomości wchodzące w skład przedsiębiorstwa nie są i nie będą w chwili wniesienia aportu ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki wnoszącej aport.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób otrzymanie aportem składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa wpływać będzie na wartość początkową budynków lub lokali, stanowiącą podstawę do obliczania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych...

Zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określanej w dalszej części skrótem „ustawy o CIT”), w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Przepis art. 16g ust. 9, stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10 (art. 16g ust. 10a ustawy o CIT).

Artykuł 16g ust. 10 pkt 1 ustawy o CIT stanowi, że w razie nabycia przedsiębiorstwa, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2.

Ustawa o CIT nie definiuje pojęcia „aktywów". Odwołanie się do tego sformułowania można jednak odnaleźć w definicji „składników majątkowych", którymi są „aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy". Budynki i budowle znajdujące się na wnoszonym gruncie w dacie wniesienia aportu, a także opracowania projektowe i prawne wchodzące w skład przedsiębiorstwa są aktywami w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości, należy je więc uznać za składniki majątkowe w rozumieniu ustawy o CIT.

Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawca uważa, że wartością początkową budynków lub lokali, stanowiących środki trwałe, będzie odpowiednio przyporządkowana tym budynkom i lokalom część sumy:

  1. kosztów wytworzenia (w rozumieniu art. 16g ust. 4 ustawy o CIT) poniesionych przez Wnioskodawcę w toku realizowania inwestycji;
  2. wartości rynkowej wycenionych na dzień wniesienia przedsiębiorstwa aktywów (budynków i budowli oraz opracowań projektowych i prawnych dotyczących inwestycji).

Stanowisko takie uzasadnione jest treścią art. 16g ust. 10 w związku z ust. 10a ustawy o CIT, zgodnie z którymi, jeżeli składniki majątku (aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości) wchodzące w skład wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, to w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ich wartość powinna zostać ustalona w wysokości wartości rynkowej. Składnikami majątkowymi, o których mowa w przytoczonym przepisie, będą w przewidywanym zdarzeniu przyszłym budynki i budowle oraz opracowania projektowe i prawne dotyczące planowanej inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu -do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj