Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1292/09-2/AMN
z 18 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-1292/09-2/AMN
Data
2010.02.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
pobór podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek od spadków i darowizn
spadkobiercy
wynagrodzenie zmarłego


Istota interpretacji
Czy wypłata dla żony zmarłego adwokata powinna nastąpić w kwocie brutto wynagrodzenia wskazanego w postanowieniu Sądu bez potrącania podatku dochodowego od osób fizycznych i bez potrącania podatku VAT czy w kwocie netto wskazanej na fakturze, czyli po potrąceniu podatku VAT oraz bez potrącania podatku dochodowego od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 387 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2009 r. (data wpływu 30 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu przekazania spadkobiercy należności po zmarłym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu przekazania spadkobiercy należności po zmarłym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Postanowieniem Sąd zasądził na rzecz adwokata wynagrodzenie za obronę z urzędu w kwocie brutto. Adwokat wystawił fakturę VAT wskazując kwotę netto, VAT i brutto. Wypłaty dla adwokatów dokonuje się po uprawomocnieniu się postanowienia poprzez wypłatę kwoty brutto po potrąceniu podatku dochodowego od osób fizycznych policzonego od kwoty netto. Przed dokonaniem wypłaty nastąpiła śmierć adwokata. Do Sądu zgłosiła się żona zmarłego adwokata z postanowieniem o stwierdzeniu spadku wskazującego ją jako jedynego spadkobiercę. Na podstawie przedłożonego postanowienia o stwierdzeniu spadku należy wypłacić należne wynagrodzenie za obronę z urzędu żonie zmarłego adwokata.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wypłata dla żony zmarłego adwokata powinna nastąpić w kwocie brutto wynagrodzenia wskazanego w postanowieniu Sądu bez potrącania podatku dochodowego od osób fizycznych i bez potrącania podatku VAT czy w kwocie netto wskazanej na fakturze, czyli po potrąceniu podatku VAT oraz bez potrącania podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata dla żony zmarłego adwokata powinna nastąpić w kwocie przyznanego adwokatowi wynagrodzenia przez Sąd czyli w kwocie brutto bez potrącania podatku VAT oraz bez potrącania podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy przepisów tejże ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Stosownie do treści art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Nabyte w ten sposób prawa majątkowe podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j. t. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż postanowieniem Sąd zasądził na rzecz adwokata wynagrodzenie za obronę z urzędu w kwocie brutto. Przed dokonaniem wypłaty nastąpiła śmierć adwokata. Na podstawie przedłożonego postanowienia o stwierdzeniu spadku należy wypłacić należne wynagrodzenie za obronę z urzędu żonie zmarłego adwokata – będącej jedynym spadkobiercą.

W świetle powołanych powyżej przepisów należy stwierdzić, że wynagrodzenie po zmarłym adwokacie stało się częścią masy spadkowej i powinno być wypłacone spadkobiercy na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Zatem powyższa należność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ będzie to przychód podlegający przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. W związku z tym Wnioskodawca powinien wypłacić spadkobiercy zobowiązanie wymagalne (masę spadkową) odziedziczone w kwocie brutto bez potrącania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Reasumując, wypłata dla żony zmarłego adwokata powinna nastąpić w kwocie brutto wynagrodzenia wskazanego w postanowieniu Sądu bez potrącania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Rozstrzygnięcie przedstawionego we wniosku pytania w zakresie stwierdzenia czy wypłata dla żony zmarłego adwokata powinna nastąpić w kwocie brutto wynagrodzenia wskazanego w postanowieniu Sądu bez potrącenia kwoty podatku VAT, czy w kwocie netto, zawarto w piśmie z dnia 5 lutego 2010 r. nr ILPP1/443-1473/09-2/HW.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj