Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-1079/09-2/KS
z 17 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-1079/09-2/KS
Data
2010.02.17


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
korzystanie
koszty uzyskania przychodów
opłata
prawa majątkowe
skutki podatkowe
spółka kapitałowa
spółka osobowa
wkład
wkłady do spółki
wkłady niepieniężne
znak towarowy


Istota interpretacji
Czy wydatki z tytułu opłat licencyjnych, uiszczanych przez Spółkę na rzecz SpK z tytułu korzystania ze znaku towarowego będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 770 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2009 r. (data wpływu 25.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat licencyjnych uiszczanych przez Spółkę na rzecz spółki osobowej z tytułu korzystania ze znaku towarowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat licencyjnych uiszczanych przez Spółkę na rzecz spółki osobowej z tytułu korzystania ze znaku towarowego (pytanie nr 1),
  • przychodów z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej (pytanie nr 2),
  • amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych (pytanie nr 3 i 4).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka (osoba prawna) jest właścicielem znaków towarowych. Spółka zamierza zawiązać (lub wykorzystać istniejącą) spółkę osobową prawa handlowego np. komandytową, komandytowo -akcyjną lub jawną (dalej: SpK), której przedmiotem działalności będzie m.in. udzielanie licencji na korzystanie ze znaków towarowych i w której Spółka zostanie wspólnikiem. Jako wkład do SpK, Spółka zamierza wnieść znaki towarowe. Wartość znaków towarowych wnoszonych przez Spółkę określona zostanie w oświadczeniu wspólnika wnoszącego wkład oraz uchwale zmieniającej umowę spółki SpK.

Po otrzymaniu aportu SpK udzieli Spółce licencji na korzystanie ze znaków towarowych, które Spółka będzie wykorzystywała w prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan faktyczny, w celu wyeliminowania wątpliwości co do zasad rozliczenia na gruncie obowiązujących przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych opłat licencyjnych z tytułu korzystania ze znaku towarowego, uiszczanych przez Spółkę na rzecz SpK, Spółka pragnie potwierdzić Jej rozumienie odpowiednich przepisów tej ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wydatki z tytułu opłat licencyjnych, uiszczanych przez Spółkę na rzecz SpK z tytułu korzystania ze znaku towarowego będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, Spółka, jako wspólnik SpK, będzie zobowiązana do rozpoznania dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym odpowiedniej części przychodu uzyskiwanego przez SpK z tytułu udzielonej Spółce licencji z końcem okresu rozliczeniowego ustalonego przez strony w umowie...
  3. Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej praw do znaków towarowych wniesionych aportem do SpK, stanowić będą koszt uzyskania przychodu wspólników, w tym Spółki (proporcjonalnie do posiadanego udziału)...
  4. Czy odpisy te będą dokonywane począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano aportu, tj. począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Spółka złoży oświadczenie o wniesieniu tych praw aportem do SpK oraz zostanie podjęta uchwała wspólników o zmianie umowy spółki SpK, a znak zostanie wprowadzony do ewidencji...


W przypadku prezentowania przez Państwa opinii odmiennej od przedstawionego niżej stanowiska Spółki, Spółka zwraca się z prośbą o wskazanie właściwego rozwiązania, jak i podstawy prawnej znajdującej zastosowanie w przedmiotowej kwestii.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w pozostałym zakresie został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi, i tak:

  • w zakresie pytania nr 2 - interpretacja indywidualna wydana w dniu 17 lutego 2010 r. nr ILPB3/423-1079/09-3/KS,
  • w zakresie pytania nr 3 i 4 – interpretacja indywidualna wydana w dniu 17 lutego 2010 r. nr ILPB3/423-1079/09-4/KS.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszt opłaty licencyjnej uiszczanej przez Spółkę na rzecz SpK z tytułu korzystania ze znaku towarowego będzie stanowił dla Spółki koszt uzyskania przychodów na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Należy przy tym wskazać, iż zgodnie z powyższym przepisem, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka będzie wykorzystywać znak towarowy objęty licencją udzieloną przez SpK w prowadzonej działalności gospodarczej. Wykorzystanie znaku towarowego w szczególności polegać będzie na wykorzystaniu jego rozpoznawalności na rynku w celu zapewnienia utrzymania istniejących źródeł przychodów oraz zdobywania nowych kontrahentów. Zdaniem Spółki, związek opłat licencyjnych uiszczanych na rzecz SpK z tytułu korzystania ze znaku towarowego wykorzystywanego w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej z uzyskiwaniem lub zabezpieczaniem źródła przychodów nie powinien budzić wątpliwości.

Zdaniem Spółki, po Jej stronie nie powstanie obowiązek wykazywania prawa do korzystania ze znaku towarowego w rejestrze środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jako wartości niematerialnej i prawnej w rozumieniu art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która podlegałaby amortyzacji podatkowej. Wynika to z art. 16g ust. 14 tej ustawy, zgodnie z którym, jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia. w związku z faktem, iż w analizowanym przypadku, całość opłaty licencyjnej uiszczanej przez Spółkę na rzecz SpK uzależniona będzie od obrotów Spółki, zgodnie z art. 16g ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie powstanie wartość początkowa, która podlegałaby amortyzacji.

W opinii Spółki, biorąc pod uwagę przywołane powyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy stwierdzić, iż opłaty licencyjne za korzystanie ze znaku towarowego, które Spółka ponosić będzie na rzecz SpK, będą mogły być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj