Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1261/09-4/AG
z 16 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-1261/09-4/AG
Data
2010.02.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
urząd skarbowy
właściwość
właściwość urzędu skarbowego


Istota interpretacji
Czy w związku z tym, że Spółka jako całość przekroczyła za rok 2008 przychody netto ze sprzedaży równowartości 6.100.000 euro, to powinna dokonać zgłoszenia zmiany właściwości urzędu skarbowego i od 2010 roku jako duży podatnik, zgodnie z art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych podlegać pod wyspecjalizowany Urząd Skarbowy?
Czy w tym przypadku możliwe jest podleganie pod „duży” urząd skarbowy tylko ze względu na podatek PIT-4?
Czy przepis ten nie dotyczy w całości spółek jawnych bez względu na przekroczenie przychodów (w rozumieniu o ustawie o rachunkowości)?



Wniosek ORD-IN 611 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2009 r. (data wpływu: 23 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 26 stycznia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 listopada 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego.

Wniosek zawierał braki formalne, o których mowa w art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 20 stycznia 2010 r. nr ILPP1/443-1439/09-2/BD, ILPB2/436-261/09-2/AJ, ILPB1/415-1261/09-2/AG wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.


Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 25 stycznia 2010 r., wniosek uzupełniono w dniu 26 stycznia 2010 r.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Właścicielami Spółki Jawnej są 2 osoby fizyczne zamieszkałe w Polsce, po 50% udziałów Spółki. Poza Spółką nie prowadzą innej działalności gospodarczej. Zarówno Spółka, jak również jej właściciele nie mają żadnych powiązań kapitałowych, ani nie uczestniczą w innych podmiotach krajowych i zagranicznych. Spółka za rok 2008 przekroczyła przychody ze sprzedaży 5 mln euro (według kursu z dnia 31 grudnia 2008 r.). Przychody te dotyczą głównie działalności handlowej, która stanowi ok. 90% sprzedaży ogółem.

Podatnikiem i płatnikiem podatku dochodowego są właściciele jako osoby fizyczne z 50% udziałem, dla których właściwym urzędem do rozliczeń pozostaje urząd ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.


W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

Czy w związku z tym, że Spółka jako całość przekroczyła za rok 2008 przychody netto ze sprzedaży o równowartości 6.100.000 euro, powinna dokonać zgłoszenia zmiany właściwości urzędu skarbowego od roku 2010, jako duży podatnik zgodnie z art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (t. j. Dz. u. z 2004 r. Nr 121, poz. 1267 ze zm.) i podlegać pod wyspecjalizowany Urząd Skarbowy...

Czy w tym przypadku możliwe jest podleganie pod „duży” urząd skarbowy tylko ze względu na podatek PIT-4...

Czy przepis ten nie dotyczy w całości spółek jawnych bez względu na przekroczenie przychodów (w rozumieniu ustawy o rachunkowości)...

Zdaniem Wnioskodawcy, ani spółka, ani właściciele – osoby fizyczne krajowe bez powiązań kapitałowych zarządczych w innych podmiotach krajowych i zagranicznych, nie podlegają pod art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Dotyczy to także podatku VAT i PCC.

Wobec kryterium określonego w art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ww. ustawy, „dużym” urzędom skarbowym mają podlegać osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro.


Przepis ten dotyczy osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej osiągających przychody dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym.

Spółki jawne nie osiągają przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatnikami, dla celów podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy (partnerzy).

Mając na uwadze powyższe, osobowe spółki handlowe nie mogą być objęte właściwością naczelnika wyspecjalizowanego urzędu skarbowego w zakresie rozliczeń jakiegokolwiek podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (t. j. Dz. u. z 2004 r. Nr 121, poz. 1267 ze zm.), wyznaczenie terytorialnego zasięgu działania określonego urzędu skarbowego zgodnie z ust. 9a następuje w przepisach określonych na podstawie ust. 9c i może dotyczyć w szczególności osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego.

Zatem, wobec kryterium określonego w ww. przepisie, „dużym” urzędom skarbowym podlegają osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro.

Przepis ten dotyczy osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej osiągających przychody dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym. Spółki jawne nie osiągają przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bowiem podatnikami, dla celów podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy (partnerzy). Mając na uwadze powyższe, osobowe spółki handlowe, nie będą objęte właściwością naczelnika wyspecjalizowanego urzędu skarbowego w zakresie rozliczeń jakiegokolwiek podatku.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że właścicielami spółki jawnej są 2 osoby fizyczne zamieszkałe w Polsce, posiadające po 50% udziałów. Poza Spółką nie prowadzą innej działalności gospodarczej. Zarówno Spółka, jak i jej właściciele nie mają żadnych powiązań kapitałowych, ani nie uczestniczą w innych podmiotach krajowych i zagranicznych. Spółka za rok 2008 przekroczyła przychody ze sprzedaży o wartości 5 mln euro (według kursu z dnia 31 grudnia 2008 r.).

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz odnosząc się do opisu przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że Wnioskodawca, będący osobową spółką kapitałową, nie podlega pod art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy o urzędach i izbach skarbowych i tym samym nie ma obowiązku dokonania zgłoszenia o zmianie właściwości urzędu skarbowego z powodu przekroczenia przychodu netto w roku 2008 w wysokości 5 mln euro.


Zatem z uwagi na niespełnienie warunków określonych ww. przepisem, nie dojdzie do zmiany właściwości naczelnika urzędu skarbowego w zakresie ciążących na Wnioskodawcy obowiązków płatnika.


Ponadto nie zajdzie zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego w zakresie obowiązków ciążących na wspólnikach spółki – osobach fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ wskazuje, że interpretacja odnosząca się do właściwości naczelnika urzędu skarbowego w odniesieniu do wspólników spółki – osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, nie wywołuje dla tych osób skutków prawnych. Wniosek bowiem złożyła spółka jawna, która w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest podatnikiem zobowiązanym do opłacania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu dochodów osiąganych przez jej wspólników. Uregulowania ww. ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne.


Informuje się, że w celu uzyskania interpretacji indywidualnej wspólnicy mogą złożyć odrębne wnioski.


Wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty w dniu 10 lutego 2010 r. interpretacją indywidualną nr ILPP1/443-1439/09-4/BD, natomiast w części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych – w dniu 16 lutego 2010 r. interpretacją indywidualną nr ILPB2/436-261/09-4/AJ.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj