Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1106/09/KB
z 25 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1106/09/KB
Data
2010.03.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nieruchomości
pozarolnicza działalność gospodarcza
przychód z praw majątkowych
spadek


Istota interpretacji
możliwość zaliczenia przychodu uzyskanego ze zbycia spadku do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08 grudnia 2009r. (data wpływu do Organu 14 grudnia 2009r.), uzupełnionym w dniu 12 marca 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia przychodu uzyskanego ze zbycia spadku do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2009r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia przychodu uzyskanego ze zbycia spadku do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 23 lutego 2010r. Znak: IBPP1/443-1284/09/BM, IBPBI/1/415-1106/09/KB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 12 marca 2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jawna jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Działania skierowane są głównie na kupno i sprzedaż kamienic (budynki mieszkalne wielorodzinne), które położone są w centrum dużych miast. Zainteresowanie Wnioskodawcy wzbudzają przede wszystkim nieruchomości (kamienice), które nie mają unormowanego stanu prawnego (możliwość uzyskania korzystnej ceny nabycia). Niejednokrotnie są to takie nieruchomości, których prawowici właściciele już nie żyją, a obecnymi właścicielami są ich spadkobiercy. Są to przeważnie osoby fizyczne mieszkające poza granicami naszego kraju, które jako spadkobiercy do tej pory nie przeprowadziły postępowania spadkowego. Osoby te przeważnie nie są zainteresowane przeprowadzeniem procesu spadkowego ze względu na długą i kosztowną procedurę. W takim przypadku Wnioskodawca proponuje im, aby sprzedały mu prawo do spadku, które potem daje spółce możliwość przeprowadzenia na własne imię całego procesu spadkowego, w wyniku którego staje się właścicielem tego co jest w masie spadkowej.

W chwili obecnej spółka jest znacznie zaawansowana w negocjacjach dotyczących kupna dwóch praw do spadku, z których każde daje w częściach ułamkowych prawo do pewnej nieruchomości (kamienicy), przy czym:

  1. pierwsze prawo do spadku daje prawo do lokali mieszkalnych bez „zawiłości prawnych”, przy czym lokale te zajęte są przez lokatorów, których przeniesienie będzie pracochłonnym przedsięwzięciem,
  2. drugie prawo do spadku daje prawo do lokali mieszkalnych, które były do tej pory w posiadaniu gminy a gmina, czując się ich prawowitym właścicielem (nieprawnie) je zbyła. Sytuacja to powoduje, że faktyczne odzyskanie tych lokali jest karkołomnym procesem, tak samo dla gminy, jak i dla Wnioskodawcy.

Mając powyższe na uwadze, aby nie angażować się w długie i pracochłonne procedury prawno-administracyjne, Wnioskodawca chce:

  1. w pierwszym przypadku nie przeprowadzać procesu spadkowego tylko zbyć dalej prawo do spadku,
  2. w drugim przypadku gmina w ramach zadośćuczynienia jest gotowa wypłacić z tego tytułu odszkodowanie, z tym że termin wypłaty odszkodowania jest dość odległy. W związku z tym, nie chcąc czekać na odszkodowanie (być może latami) Wnioskodawca chce zbyć prawo do odszkodowania za wynagrodzeniem.

W uzupełnieniu wniosku wskazano m.in., iż:

  • nabywając prawo do spadku od spadkobierców, Wnioskodawca nie nabywa jeszcze konkretnego majątku, który można by było wymienić enumeratywnie. Dopiero w drodze dalszego postępowania sądowego można określić co w masie spadkowej się mieści. Niejednokrotnie w masie spadkowej mogą znajdować się nie tylko lokale mieszkalne ale również inne dobra. Jednak aby nabyć spadek (dobra materialne zawarte w masie spadkowej), Wnioskodawca musi przeprowadzić proces spadkowy. Bez tego procesu dalej jest w posiadaniu tylko prawa do spadku,
  • według posiadanych informacji, w sprawie będącej przedmiotem wniosku, w masie spadkowej znajdują się tylko lokale mieszkalne,
  • nie zostanie przeprowadzony proces spadkowy, więc w drodze postępowania sądowego Wnioskodawca nie otrzyma wyroku o nabyciu spadku, sprzedaje tylko prawo do spadku, które uprzednio zakupił,
  • poza „kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek” przedmiotem działalności spółki jest:

-realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,
-roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
-działalność agentów zajmujących się sprzedażą płodów rolnych, żywych zwierząt, surowców dla przemysłu tekstylnego i półproduktów,
-działalność agentów zajmujących się sprzedażą wyrobów tekstylnych, odzieży, wyrobów futrzarskich, obuwia i artykułów skórzanych,
-sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych,
-sprzedaż hurtowa wyspecjalizowana,
-sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
-sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
-sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
-transport drogowy towarów,
-wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
-pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,
-zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie,
-wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek,
-wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
-pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych.

  • w skład nabytego prawa do spadku, który jest przedmiotem planowanego zbycia, wchodzi tylko i wyłącznie prawo własności do wskazanych we wniosku nieruchomości (lokali mieszkalnych),
  • w masie spadkowej znajduje się tylko prawo własności wskazanych we wniosku nieruchomości (lokali mieszkalnych),
  • wraz ze zbyciem prawa do spadku Wnioskodawca nie będzie miał już żadnego prawa do majątku zawartego w masie spadkowej, a co się z tym wiąże nie będzie właścicielem nieruchomości (lokali mieszkalnych) będących w masie spadkowej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zbycie praw do spadku jest przychodem z działalności gospodarczej...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia bezpośrednio zbycia praw do spadku jako przychodów z działalności gospodarczej, jednak art. 14 ust. 2 tej ustawy stanowi otwarty katalog przychodów z działalności gospodarczej. W związku z tym, na mocy ww. artykułu, otrzymane pieniądze stanowią przychody z działalności gospodarczej.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 5a ust. 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Aby zatem przychód uzyskany z prowadzonej działalności mógł być uznany za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, działalność ta musi spełniać następujące przesłanki:

  • musi być działalnością zarobkową,
  • musi być działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, działalnością polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub działalnością polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • musi być działalnością prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły,
  • działalność ta nie może polegać na wykonywaniu czynności, o których mowa jest w art. 5b ust. 1 ww. ustawy,
  • przychody z niej uzyskane nie powinny być zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9 tej ustawy.

Definicja przychodu z tej działalności zawarta jest w art. 14 ww. ustawy. W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady, każde przysporzenie majątkowe uzyskane w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowi przychód z tej działalności, o ile na mocy przepisów ww. ustawy przychody te nie zostały zaliczone do innego, odrębnego źródła bądź wyłączone z kategorii przychodów z tej działalności. Natomiast w art. 14 ust. 2 ww. ustawy, wskazano jedynie przykładowe przysporzenia majątkowe stanowiące przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, przy czym katalog zawarty w tym przepisie ma charakter otwarty.

Z powyższego wynika, iż jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Przy czym wyliczenie zawarte w ww. przepisie nie ma charakteru zamkniętego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka, w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, zamierza zakupić prawo do spadku, które daje w częściach ułamkowych prawo do kamienicy, w której znajdują się lokale mieszkalne. Zamierza zbyć ww. prawo do spadku bez przeprowadzania sądowego postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż nabywając prawo do spadku, Spółka nie nabywa jeszcze konkretnego majątku, a jedynie jest w posiadaniu prawa do spadku.

Z powyższego wynika, iż w momencie nabycia prawa do spadku, Spółka nabędzie prawo majątkowe – prawo do spadku jako masy majątkowej. Przedmiotem planowanego zbycia będzie także nabyte od spadkobierców prawo majątkowe.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w przypadku zbycia wskazanego we wniosku prawa do spadku, wspólnicy spółki uzyskają przychód ze źródła określonego w ww. art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychód z praw majątkowych, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z uwagi na powyższe stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zważywszy na fakt, iż jak wynika z wniosku wnioskodawcą był podmiot gospodarczy, tj. Spółka Jawna, niniejsza interpretacja, stosownie do postanowień m. in. art. 14k Ordynacji podatkowej, jest wiążąca tylko dla tego podmiotu co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla wspólników tej Spółki.

Nadmienić należy, iż w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25 – 366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj