Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-269/10/AP
z 14 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-269/10/AP
Data
2010.06.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
amortyzacja
działalność gospodarcza
działalność gospodarcza
inwestycje w obcych środkach trwałych
inwestycje w obcych środkach trwałych
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
lokale
lokale
najem
najem
spółka cywilna
spółka cywilna
środek trwały
środek trwały
tytuł prawny
tytuł prawny
współwłasność
współwłasność


Istota interpretacji
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki cywilnej wydatków poniesionych na modernizację nieruchomości lokalowej, używanej na potrzeby tej działalności na podstawie umowy najmu.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 16 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskanych z najmu wskazanej we wniosku nieruchomości lokalowej, według stawki ryczałtowej w wysokości 8,5% – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskanych z najmu wskazanej we wniosku nieruchomości lokalowej, według stawki ryczałtowej w wysokości 8,5%.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2010 r. Wnioskodawczyni planuje dokonać zakupu lokalu mieszkalnego na współwłasność osób fizycznych niespokrewnionych, który częściowo zamierzają wykorzystywać na działalność biurową, a częściowo na mieszkalną.

Część przeznaczoną na działalność zamierzają wynajmować na podstawie umowy najmu zawartej na czas nieokreślony spółce cywilnej, która prowadzi działalność od 1993 r., a przychody z najmu rozliczać indywidualnie na zasadach ryczałtu – 8,5%. Wspólnikami tej spółki cywilnej są współwłaściciele przedmiotowego lokalu mieszkalno-użytkowego. Spółka cywilna ma zamiar dostosować ten lokal do potrzeb działalności biurowej, a nakłady na ten cel rozliczyć jako inwestycję w obcych środkach trwałych. Wartość nakładów nie przekroczy 30% wartości nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wynajem części powierzchni użytkowej tego mieszkania Spółce cywilnej mogą współwłaściciele rozliczać na zasadach ryczałtu w wysokości 8,5%...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawczyni, ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie ogranicza i nie wyklucza prawa do rozliczania najmu przez osoby fizyczne poprzez zastosowanie stawki ryczałtowej w wysokości 8,5% przychodu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Na wstępie zaznaczyć należy, że w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2010r. Znak: IBPBI/1/415-268/10/AP wskazano w szczególności, iż skoro w okresie funkcjonowania spółki cywilnej jej wspólnicy zamierzają nabyć nieruchomość lokalową z zamiarem jej późniejszego przystosowania i wykorzystywania (w części) na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej to nieruchomość ta winna w istocie stanowić składnik majątku (środek trwały) związany z prowadzoną w formie spółki cywilnej pozarolniczą działalnością gospodarczą. Z tej też przyczyny przedmiotowy lokal nie może stanowić „obcego środka trwałego”.

Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Skoro zatem przedmiotowy lokal winien być jak wskazano uznany za składnik majątku (środek trwały) związany z prowadzoną w formie spółki cywilnej pozarolniczą działalnością gospodarczą, to nie może zostać oddany w najem tej Spółce (w istocie wspólnikom tej Spółki). Zawarcie umowy najmu tego lokalu oznaczałoby zawarcie umowy z „samym sobą”, co jest prawnie niedopuszczalne. Brak jest tym samym możliwości opodatkowania przychodów z najmu wskazanej we wniosku nieruchomości lokalowej, bowiem przychodów takich Wnioskodawczyni w istocie nie będzie uzyskiwać.

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stanowisko Wnioskodawczyni, należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj