Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-207/10-2/DG
z 2 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-207/10-2/DG
Data
2010.07.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
cena nabycia
dodatnie różnice kursowe
grunty
lokaty
odsetki
przychód
różnice kursowe
środek trwały
ujemne różnice kursowe
waluta obca


Istota interpretacji
1) Czy zaistniałe różnice kursowe winny zostać uwzględnione w wartości nabywanego środka trwałego - tu: gruntu czy jako powstałe na operacji stricte finansowej winny zostać rozliczone bezpośrednio w koszty bądź przychody spółki w zależności czy w zaistniałej sytuacji wystąpią ujemne bądź dodatnie różnice kursowe?
2) Czy spółka winna (dotyczy stanu przyszłego 2) zastosować odpowiedni podział zaistniałych różnic kursowych na koszty zakupu gruntu i działalność bieżącą jeśli różnice kursowe w tego typu operacji winny być przynajmniej w odpowiedniej części uwzględnione w wartości nabycia gruntu?
3) Czy spółka odsetki od lokaty opisanej w stanie przyszłym 2a winna uwzględnić w rozliczeniu bieżącym jako przychody finansowe czy też powiązać je z operacją nabycia gruntu co w odpowiedniej części zmniejszałoby koszty jego nabycia?



Wniosek ORD-IN 354 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 07.04.2010r. (data wpływu 12.04.2010r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie:

  • zaliczenia różnic kursowych do ceny nabycia gruntu - jest nieprawidłowe,
  • stosowania podziału różnic kursowych określonych w pyt. nr 2 – jest nieprawidłowe,
  • ustalania przychodu z odsetek od lokat bankowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2010r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania różnic kursowych oraz powstawania przychodu z odsetek od lokaty bankowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza nabyć grunt na terenie Polski z zamiarem realizacji inwestycji budowlanej mającej w efekcie końcowym doprowadzić do wynajmowania powierzchni wybudowanej nieruchomości budowlanej. Celem realizacji zarówno zakupu gruntu jak i dalszej realizacji inwestycji spółka uzyska pożyczkę od osoby trzeciej. Kwota pożyczki będzie wyrażona w walucie obcej i w takiej też walucie wpłynie na rachunek bankowy spółki. W celu spłaty zobowiązania z tytułu nabycia gruntu (wyrażonego w PLN) spółka odsprzeda bankowi odpowiednią część posiadanej waluty obcej; płatność na rzecz polskiego zbywcy gruntu będzie dokonana w polskich złotych (stan przyszły 1). Spółka po odsprzedaży waluty obcej, ale jeszcze przed zapłatą zobowiązania z tytułu nabycia gruntu, wykorzysta cześć polskich złotych na realizację bieżącej działalności spółki; pozostała część uzyskanych z odsprzedaży waluty polskich złotych została ulokowana na lokacie bankowej (stan przyszły 2). Po pewnym czasie ostatecznie dokonana zostanie spłata zobowiązania z tytułu nabycia gruntu ze środków pieniężnych pochodzących z lokaty.

Zakup gruntu zostanie dokonany poprzez przelanie, sprzedawcy z rachunku złotówkowego, odpowiedniej kwoty polskich złotych tj. zarówno pochodzących z transakcji odsprzedaży waluty obcej celem uzyskania polskich złotych, jak i z uzyskanych odsetek pochodzących z dokonanej lokaty bankowej (stan przyszły 2a).

W związku z dokonaną odsprzedażą waluty obcej celem uzyskania polskich złotych wystąpią różnice kursowe w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy zaistniałe różnice kursowe winny zostać uwzględnione w wartości nabywanego środka trwałego - tu: gruntu czy jako powstałe na operacji stricte finansowej winny zostać rozliczone bezpośrednio w koszty bądź przychody spółki w zależności czy w zaistniałej sytuacji wystąpią ujemne bądź dodatnie różnice kursowe...
  2. Czy spółka winna (dotyczy stanu przyszłego 2) zastosować odpowiedni podział zaistniałych różnic kursowych na koszty zakupu gruntu i działalność bieżącą jeśli różnice kursowe w tego typu operacji winny być przynajmniej w odpowiedniej części uwzględnione w wartości nabycia gruntu...
  3. Czy spółka odsetki od lokaty opisanej w stanie przyszłym 2a winna uwzględnić w rozliczeniu bieżącym jako przychody finansowe czy też powiązać je z operacją nabycia gruntu co w odpowiedniej części zmniejszałoby koszty jego nabycia...

Zdaniem spółki treść art. 16g ust. 3 oraz ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jednoznacznie wskazuje, że do kosztu nabycia spółka winna zaliczyć naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego różnice kursowe. Jednocześnie w ust. 3 wskazano, że do kosztu nabycia zalicza się wszelkie koszty związane z nabyciem środka trwałego. Zapis „w szczególności” zdaniem spółki jest katalogiem otwartym i wskazuje, że wszelkie koszty związane z nabyciem środka trwałego niezbędne do poniesienia celem jego nabycia, występujące bezpośrednio z taką transakcją wpływają na wartość nabycia danego środka trwałego.

Zaistniałe różnice kursowe, nie pozostają w oderwaniu od przedmiotowej transakcji i ich zaistnienie spowodowane jest wyłącznie transakcją nabycia przez spółkę gruntu. Środki pieniężne będące przedmiotem transakcji odsprzedaży waluty obcej bankowi celem uzyskania polskich złotych w całości wykorzystane zostały do nabycia gruntu; spółka z uzyskanych polskich złotych nie realizowała jakichkolwiek innych operacji gospodarczych (stan przyszły 1).

W związku z powyższym spółka stoi na stanowisku, że zaistniałe różnice kursowe, jakie wystąpią we wskazanym zdarzeniu przyszłym winny korygować (zwiększać bądź zmniejszać) wartość nabycia samego gruntu.

W sytuacji gdy część środków uzyskanych w wyniku dokonanej transakcji odsprzedaży waluty obcej zostanie spożytkowana na działalność bieżącą spółka winna odpowiednią cześć różnic kursowych przypisać do wartości nabycia gruntu (stan przyszły 2).

W przypadku uzyskania przychodów z tytułu odsetek od lokaty bankowej, przychody te winny być uwzględnione w bieżącym wyniku spółki bez wiązania ich z transakcją nabycia gruntu (stan przyszły 2a).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, co następuje:

Różnice kursowe, jako kategoria ekonomiczna, najogólniej oznaczają różnice wynikające z wartości walut obcych wyrażonych w walucie polskiej w różnych momentach czasu. Powstają na skutek wahań kursów (kurs – cena jednej waluty w jednostkach innej waluty) kupna i sprzedaży waluty krajowej w stosunku do walut obcych, wzajemnych zmian poziomów kursów innych walut oraz wystąpienia odchyleń między kursem średnim walut obcych, ogłaszanym przez bank centralny (NBP) a faktycznymi, najczęściej bankowymi kursami sprzedaży lub zakupu poszczególnych walut.

W zależności od wzajemnych relacji pomiędzy kursami walut mogą, więc występować dodatnie lub ujemne różnice kursowe.

Istotne jest to, że dla celów ewidencji i rachunkowej i podatkowej istnieje obowiązek przeliczania walut obcych na walutę polską po określonych kursach walut.

Zgodnie z art. 9b ust. 1 z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.; dalej updop), podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie art. 15a, albo na podstawie przepisów o rachunkowości pod warunkiem, że w okresie, o którym mowa w art. 9b ust. 3 updop, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

Stosownie do art. 15a ust. 1 updop, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody, jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów, jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3 ustawy.

A zatem, różnice kursowe, jako element przychodów bądź kosztów podatkowych bezpośrednio rzutują na wysokość podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zdarzenia, z którymi ustawodawca wiąże skutki w postaci wystąpienia podatkowych różnic kursowych wskazane zostały w art. 15a ust. 2 (dodatnie różnice) i ust. 3 (ujemne różnice) updop.

Zgodnie z art. 15a w ust. 2 updop dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Na podstawie art. 15a ust. 3 ustawy podatkowej, ujemne różnice kursowe powstają natomiast, jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Przez średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, o którym mowa w ust 2 i 3, rozumie się kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu (art. 15a ust. 6 updop).

Do określenia różnic kursowych w odniesieniu do wartości wymienionych w art. 15a ust. 2 pkt 1 i 2, oraz ust. 3 pkt 1 i 2 updop, należy porównać wartość przeliczoną z zastosowaniem określonego wyżej kursu średniego NBP do wartości przeliczonej wg kursu faktycznie zastosowanego z odpowiednich dni wymienionych w cyt. przepisie.

Natomiast w stosunku do wartości wymienionych w art. 15a ust. 2 pkt 3-5 i art. 15a ust. 3 pkt 3-5, aby ustalić różnice kursowe – należy porównać wartość przeliczoną z zastosowaniem kursu faktycznie zastosowanego z tych dni.

Nadto zauważyć należy, iż przepisy art. 15a ust. 2 i ust. 3 pozwalają zarówno po stronie przychodów, jak i po stronie kosztów wyodrębnić następujące kategorie różnic kursowych:

  1. różnice kursowe wprost związane z działalnością gospodarczą, której skutkiem jest powstanie należnych przychodów bądź poniesienie kosztów (art. 15 ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 3 pkt 1 i 2 updop);
  2. różnice kursowe od posiadanych w walucie obcej własnych środków pieniężnych lub wartości pieniężnych (substytutów pieniądza w postaci papierów wartościowych, jak np. akcje, obligacje, a także środków płatniczych, jak np. czeki, akredytywy i inne) z tytułu obrotu tych środków pieniężnych lub wartości pieniężnych (art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updop);
  3. różnice kursowe związane z operacjami finansowymi w formie udzielenia/otrzymania kredytu/pożyczki (art. 15a ust. 2 pkt 4 i 5 oraz ust. 3 pkt 4 i 5 updop).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zaciągnie pożyczkę w walucie obcej na zakup gruntu. Następnie sprzeda bankowi „odpowiednią część posiadanej waluty obcej”, którą przeznaczy w części na realizację bieżącej działalności spółki, a pozostałą część polskich złotych ulokuje na lokacie bankowej. Środki pieniężne zgromadzone na lokacie zostaną przeznaczone na zakup gruntu.

Odnosząc się do przedstawionego zdarzenia przyszłego, należy uznać, iż fakt otrzymania pożyczki, w walucie obcej, decyduje o powstaniu podatkowych różnic kursowych. Transakcja sprzedaży bankowi waluty obcej nie będzie skutkować powstaniem różnic kursowych co bezpośrednio wynika z treści przepisu art. 15a ust 2 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 3 otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5. Zawarte w punktach 3 odniesienie do punktów 4 i 5 oznacza, iż różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, które związane są z pożyczką lub kredytem (w przedmiotowej sprawie przeznaczane są na spłatę pożyczki), nie mogą być dla celów podatkowych traktowane w oderwaniu od tej pożyczki. Ustanowione w powyższym przepisie zastrzeżenie ma na celu uniknięcie podwójnego ustalania różnic kursowych, np. w momencie sprzedaży bankowi waluty obcej oraz spłat pożyczki.

Różnice kursowe w przedstawionym zdarzeniu przyszłym winne być określane w momencie spłaty pożyczki i powinny dotyczyć spłaty kwoty głównej oraz odsetek.

Przy czym dla ustalenia różnic kursowych związanych z ich spłatą określa się przychód bądź koszt podatkowy w oparciu o wartość pożyczki z dnia jego otrzymania oraz z dnia jej spłaty ustalony w oparciu o faktycznie zastosowany kurs waluty z tych dni, tj. w dniu otrzymania pożyczki jest to kurs kupna banku, na rachunek, którego pożyczka wpłynęła, natomiast w dniu dokonania spłaty jest to kurs sprzedaży banku, z rachunku którego Spółka dokonała spłaty.

Do ustalania różnic kursowych u pożyczkobiorcy - co ma miejsce w rozpatrywanej sprawie- zastosowanie znajduje 15a ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 updop, czyli pożyczkobiorca ustala:

  • na podstawie art. 15a ust. 2 pkt 5 updop dodatnie różnice kursowe, jeżeli wartość kredytu lub pożyczki w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni;
  • na podstawie art. 15a ust. 3 pkt 5 updop ujemne różnice kursowe, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Reasumując, gdy Wnioskodawca ze środków pieniężnych (wyrażonych w PLN) zgromadzonych na lokacie bankowej dokona zakupu gruntu to w przedmiotowej sytuacji nie znajdzie zastosowania art. 16g ust. 3 updop, który określa, iż za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. Różnice kursowe, które powstaną nie będą miały wpływu na cenę nabycia środka trwałego, tj. gruntu.

W sytuacji uznania, iż różnice kursowe powstają w związku z uzyskaniem pożyczki, w momencie, gdy wartość pożyczki w walucie obcej w dniu jej otrzymania jest wyższa/niższa od wartości tej pożyczki w dniu jej spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż różnice kursowe powstaną w chwili dokonania odsprzedaży waluty obcej. A zatem różnice kursowe, które wystąpią, nie wpłyną również na cenę nabycia gruntu, za który Wnioskodawca zapłaci środkami pieniężnymi zgromadzonymi na lokacie. W zaistniałej sytuacji nie zachodzi również konieczność wydzielania i określania różnic kursowych z tytułu nabycia gruntu oraz bieżącej działalności spółki gdyż jak to określono powyżej różnice kursowe powstaną w chwili spłaty pożyczki. Z uwagi na powyższe powstałe różnice kursowe winne być rozliczone bezpośrednio w kosztach lub przychodach spółki w zależności czy w zaistniałej sytuacji wystąpią ujemne bądź dodatnie różnice kursowe.

Odnosząc się natomiast do pytania 3, należy stwierdzić, iż odsetki od bankowych lokat terminowych stanowią przychód w dacie ich otrzymania.

Datą otrzymania odsetek, w zależności od postanowień umowy lokaty zawartej z bankiem jest:

  1. data kapitalizacji odsetek, jeżeli lokata jest oprocentowana w ten sposób, że w trakcie jej trwania odsetki są kapitalizowane i od tych odsetek ustala się dalsze oprocentowanie, albo
  2. data postawienia odsetek do dyspozycji właściciela lokaty, tzn. data dopisania do rachunku bankowego; bez znaczenia jest tutaj fakt fizycznego podjęcia środków z konta bankowego.

Zatem podstawą prawną do rozliczania odsetek od lokat terminowych jest art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uznający za przychody, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stanowisko Spółki w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 3 należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj