Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1360/09-2/AMN
z 9 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-1360/09-2/AMN
Data
2010.03.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
darowizna
umorzenie udziałów
zbycie udziału
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
1. Czy Spółka zobowiązana na mocy art. 41 ust 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. zwanej dalej: updof) do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19%. powinna pobrać ten podatek od przychodu uzyskanego przez wspólnika Spółki z tytułu umorzenia jego udziałów czy od dochodu obliczonego zgodnie z przepisem art. 24 ust 5d updof, tj. kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tych udziałów z dnia nabycia darowizny?
2. Jeśli zryczałtowany podatek dochodowy ma być pobrany przez Spółkę po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu zgodnie z przepisem art. 24 ust 5d updof, to czy Spółka ma ustalić poniesione przez wspólników koszty nabycia umorzonych udziałów na podstawie złożonego przez nich w tym zakresie oświadczenia oraz na podstawie wszelkich dokumentów od wspólników, które uprawdopodobnią wysokość kosztów poniesionych przez niego?



Wniosek ORD-IN 232 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2009 r. (data wpływu 16 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka ma zamiar nabyć udziały Spółki od wspólników celem ich umorzenia za wynagrodzeniem w trybie art. 199 Kodeksu spółek handlowych (umorzenie dobrowolne). Wspólnicy Spółki, których udziały, mają być umorzone są osobami fizycznymi a udziały zostaną nabyte przez nich w drodze darowizny. Umorzenie nabytych udziałów nastąpi bez obniżenia kapitału zakładowego z czystego zysku Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Spółka zobowiązana na mocy art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. zwanej dalej: updof) do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19% powinna pobrać ten podatek od przychodu uzyskanego przez wspólnika Spółki z tytułu umorzenia jego udziałów czy od dochodu obliczonego zgodnie z przepisem art. 24 ust. 5d updof, tj. kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tych udziałów z dnia nabycia darowizny...
  2. Jeśli zryczałtowany podatek dochodowy ma być pobrany przez Spółkę po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu zgodnie z przepisem art. 24 ust. 5d updof, to czy Spółka ma ustalić poniesione przez wspólników koszty nabycia umorzonych udziałów na podstawie złożonego przez nich w tym zakresie oświadczenia oraz na podstawie wszelkich dokumentów od wspólników, które uprawdopodobnią wysokość kosztów poniesionych przez niego...


Zdaniem Wnioskodawcy, przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 199 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) stanowi, iż źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się dywidendy inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawa uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy, stanowiącym uszczegółowienie powołanego wyżej art. 17 ust. 1 pkt 4, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu dywidend innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy (…).

Stosownie do treści art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadków lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zgodnie z cytowanym przepisem w przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny, koszty uzyskania przychodów ustala się do wysokości wartości przedmiotu darowizny z dnia jej nabycia. Należy przyjąć, ze wartość tę ustała się zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. u. z 2009 r. Nr 93, poz. 768).

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 4 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w ust. 1, tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust 5.

W myśl art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 41 przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu w którym pobrano zaliczki (podatek) na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w przypadku umorzenia za wynagrodzeniem udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych przez Wspólników - osoby fizyczne w drodze darowizny podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym stanowić będzie dochód ustalony jako nadwyżka przychodu z tytułu umorzenia udziałów pomniejszona o koszty uzyskania przychodu ustalone na zasadach wynikających z art. 24 ust. 5d zdanie drugie ww. ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa rodzajów dokumentów mogących stanowić podstawę uwzględnienia poniesionych kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia, uznać zatem należy, że prawidłowe będzie udokumentowanie kosztów uzyskania przychodów takimi dowodami, z których wynika fakt poniesienia określonych wydatków. Stosownie do art. 24 ust. 5d zdanie drugie ww. ustawy, ponieważ nabycie udziałów nastąpiło w drodze darowizny, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tych udziałów z dnia nabycia darowizny. Zatem, prawidłowe udokumentowanie kosztów uzyskania przychodów może nastąpić m.in. umową darowizny udziałów, zawierającą określenie wartości udziałów na dzień dokonania darowizny.

Reasumując, Spółka jako płatnik zobowiązana jest do poboru zryczałtowanego podatku zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanego przez udziałowca dochodu stanowiącego nadwyżkę przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem udziałów nad kosztami uzyskania przychodu. Spółka powinna ustalić koszt nabycia umorzonych udziałów na podstawie wszelkich, dokumentów uzyskanych od wspólnika, które uprawdopodobnią wysokość kosztów poniesionych przez niego. Takim dokumentem może być m.in. umowa darowizny udziałów zawierająca określenie wartości udziałów na dzień dokonana darowizny, która to wartość stanowi koszt uzyskania przychodu dla obliczenia przychodu z umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w formie darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj