Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-374/10/DP
z 8 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-374/10/DP
Data
2010.07.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Zrzeczenie podatnika


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
ryczałt ewidencjonowany
zawiadomienie
zgłoszenie rejestracyjne


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia w urzędzie skarbowym odrębnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego?



Wniosek ORD-IN 508 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2010 r. (data wpływu 14 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych w zakresie możliwości wyboru sposobu opodatkowania – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych w zakresie możliwości wyboru sposobu opodatkowania.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 5 sierpnia 2009 roku złożył Pan w Urzędzie Gminy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej EDG-1, zaznaczając w rubryce 26 (rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej) poz. 3 - inne ewidencje - wskazując tym samym na ryczałt ewidencjonowany, jako formę opodatkowania.

Do dnia 3 marca 2010 r. nie złożył Pan we właściwym urzędzie skarbowym żadnych oświadczeń w sprawie wyboru formy opodatkowania.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia w urzędzie skarbowym odrębnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego...


Uważa Pan, iż nie jest konieczne składanie dodatkowego oświadczenia do urzędu skarbowego, gdyż wskazanie we wniosku EDG-1 rodzaju prowadzonej ewidencji jest wiążące, tak samo jak wszystkie pozostałe dane z pozostałych rubryk wniosku. W przypadku, gdyby takiej rubryki we wniosku nie było lub byłaby nieuzupełniona urząd skarbowy mógłby wymagać dodatkowego oświadczenia. Wypełnienie rubryki i wybranie „innych ewidencji" jest dla Pana jednoznaczne z wybraniem ryczałtu jako formy opodatkowania i nie budzi wątpliwości, że rubryka ta jest we wniosku EDG-1 niezbędna i tym samym jej wypełnienie jest wiążące dla sprawy. Wybrał Pan jako formę opodatkowania - ryczałt ewidencjonowany - wypełniając wniosek EDG-1 będąc przekonanym, iż zgodnie z zapisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i innych przepisów, tzw. „jedno okienko" jest ostateczną formą wyboru formy opodatkowania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) dochody osiągane ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, czyli pozarolniczej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Aby skorzystać z ryczałtowej formy opodatkowania należy złożyć pisemne oświadczenie o jej wyborze. O zasadach składania oświadczenia stanowi art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), w myśl którego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do przepisu art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - w brzmieniu obowiązującym do dnia 19 maja 2010 r. - w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 9 ust. 3 ww. ustawy, w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i niezłożenia w określonym terminie oświadczenia (wniosku), o którym mowa w ust. 1, podatnik jest obowiązany do założenia właściwych ksiąg i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym.

Zatem jak z powyższego wynika, w przypadku nie złożenia wspomnianego oświadczenia w terminie ustawowym obowiązany jest Pan do opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż rozpoczynając działalność gospodarczą złożył Pan w Urzędzie Gminy druk EDG-1, w którym w poz. 26 wybrano jako rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej inne ewidencje. Do dnia 3 marca 2010 r. nie złożył Pan we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenia w sprawie wyboru formy opodatkowania.

Fakt złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (EDG-1) nie może być uznany za równoznaczny z oświadczeniem o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy.

Ustawodawca wprawdzie nie określił ogólnie obowiązującego formularza, na którym powinien być dokonany wybór opodatkowania w formie ryczałtu, niemniej nie sposób uznać, że poprzez wskazanie w druku EDG-1 rodzaju prowadzonej działalności – inne ewidencje złożył Pan oświadczenie o wyborze formy opodatkowania.

Obowiązek złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej został nałożony na podatników ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.).

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie upoważnia do zastępowania oświadczenia o wyborze formy opodatkowania wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej ani nie wskazuje na inne dokumenty, które mogłyby wywrzeć skutek wyboru formy opodatkowania.

Reasumując stwierdzić należy, iż ww. wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej nie jest oświadczeniem, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj