Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-1211/12-2/LK
z 12 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 03.12.2012 r. (data wpływu 07.12.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania 0% stawki podatku dla usług wykonywanych na towarze objętym procedurą uszlachetniania czynnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 07.12.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania 0% stawki podatku dla usług wykonywanych na towarze objętym procedurą uszlachetniania czynnego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca prowadzi zakład produkcji obuwia. Jest podatnikiem podatku VAT. Zleceniodawca, który sprowadził z Ukrainy na terytorium Polski towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich przerobu, zlecił Wnioskodawcy uszycie z tych towarów cholewek skórzanych. Po przerobieniu towary te zostaną wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej. Na potwierdzenie wykonania usługi na zlecenie podatnika który sprowadził towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego Wnioskodawca posiada:

  1. oświadczenie zleceniodawcy, że towary poddane przerobowi zostaną wywiezione poza terytorium Polski,
  2. kopię dokumentu celnego potwierdzające otwarcie procedury uszlachetniania czynnego JDA SAD import oraz zakończenie tej procedury,
  3. kopie dokumentu celnego IE 599 potwierdzającego opuszczenie kraju towarów,
  4. dokumenty WZ potwierdzające rozliczenie usług tj. ilość i jakość towarów,
  5. potwierdzenie otrzymania zapłaty przed upływem 60 dni, licząc od daty wywozu towarów z kraju,


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w przedstawionej sytuacji Wnioskodawca ma prawo opodatkować wykonanie usługi stawką 0%?


Zdaniem Wnioskodawcy: po spełnieniu warunków, które Wnioskodawca przytoczył w części G wniosku stosując art. 83 ust. 7 i 8 wykonując usługę dla podatnika, który sprowadził z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich przerobu, Wnioskodawca ma prawo do zastosowania podatku VAT wysokości 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 cyt. ustawy). Natomiast w myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).


Podstawowa stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku wynosi 23%.


Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i z przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnieniem od podatku.


Usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towaru, w myśl art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy opodatkowane są stawką podatku w wysokości 0%.


Na mocy art. 83 ust. 7 pkt 3 ustawy przez usługi, o których mowa w ust. 1 pkt 24, rozumie się usługi świadczone przez innych podatników na zlecenie podatnika, o którym mowa w pkt 1, polegające wyłącznie na naprawie, uszlachetnieniu, przerobie lub przetworzeniu towarów sprowadzonych w tym celu przez podatnika określonego w pkt 1, pod warunkiem:

  1. uzyskania oświadczenia od zleceniodawcy, że towar, który powstał w wyniku wykonania tej usługi, zostanie wywieziony z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej,
  2. posiadania szczegółowego rozliczenia tych usług zgodnie z treścią dokumentów celnych, których kopie powinny być w posiadaniu tych podatników, potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej;

Stosownie do art. 83 ust. 8 ustawy przepisy ust. 7 pkt 2-4 stosuje się, jeżeli podatnik spełni określone w nich warunki oraz otrzyma całość lub co najmniej 50% zapłaty przed upływem 60 dni, licząc od daty wywozu z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej towaru będącego przedmiotem świadczonych usług, z tym że spełnienie warunków także po upływie tego terminu uprawnia podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego w złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazano usługę.

Z powołanych regulacji wynika, że ustawodawca przewidział zastosowanie 0% stawki podatku dla usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów, również w przypadku wykonywania ich przez innych podatników niż podatnik, który sprowadził te towary na terytorium Polski z państwa trzeciego, w ramach procedury uszlachetniania czynnego, a następnie towary te zostały wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej.


Jednakże warunkiem skorzystania z powyższej preferencji jest:

  • uzyskanie od zleceniodawcy oświadczenia, że towar, który powstał w wyniku wykonania ww. usług, zostanie wywieziony z terytorium Polski poza terytorium UE,
  • posiadanie szczegółowego rozliczenia przedmiotowych usług zgodnie z treścią dokumentów celnych potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium UE,
  • posiadanie kopii ww. dokumentów celnych,
  • otrzymanie całości lub co najmniej 50% zapłaty za wykonane prace przed upływem 60 dni, licząc od daty wywozu z terytorium kraju poza terytorium UE towaru będącego przedmiotem świadczonych usług.


Brak spełnienia powyższych warunków powoduje, iż podatnicy będący podwykonawcami nie mogą korzystać z 0% stawki podatku.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi zakład produkcji obuwia. Zleceniodawca, który sprowadził z Ukrainy na terytorium Polski towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich przerobu zlecił Wnioskodawcy uszycie z tych towarów cholewek skórzanych. Po przerobieniu towary te zostaną wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej. Na potwierdzenie wykonania usługi na zlecenie podatnika który sprowadził towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego Wnioskodawca posiada:

  1. oświadczenie zleceniodawcy, że towary poddane przerobowi zostaną wywiezione poza terytorium Polski,
  2. kopię dokumentu celnego potwierdzające otwarcie procedury uszlachetniania czynnego JDA SAD import oraz zakończenie tej procedury,
  3. kopie dokumentu celnego IE-599 potwierdzającego opuszczenie kraju towarów,
  4. dokumenty WZ potwierdzające rozliczenie usług tj. ilość i jakość towarów,
  5. potwierdzenie otrzymania zapłaty przed upływem 60 dni, licząc od daty wywozu towarów z kraju

Analizując przedstawione okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego stwierdzić, iż Wnioskodawca wykonuje usługi polegające na przerobie towarów objętych procedurą uszlachetniania czynnego, po wykonaniu świadczenia przez Wnioskodawcę towary poddane przerobowi zostaną wywiezione z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej. Ponadto Wnioskodawca otrzyma zapłatę za wykonanie przedmiotowej usługi przed upływem 60 dni od daty wywozu towaru z terytorium kraju. W związku z powyższym Wnioskodawca posiada stosowne dokumenty potwierdzające przedstawioną powyżej transakcję.

Reasumując usługi świadczone przez Wnioskodawcę spełniają, wymogi uznania ich za usługi polegające na przerobie towarów objętych procedurą uszlachetniania czynnego, o których mowa w art. 83 ust. 7 pkt 3 ustawy, wobec czego Wnioskodawca ma prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. 2012, poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj