Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-1147/09-4/AP
z 10 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-1147/09-4/AP
Data
2010.03.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przychód
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
spółki
umorzenie udziałów
wynagrodzenia
zbycie udziału


Istota interpretacji
1. Jak podatkowo rozliczyć tak przeprowadzone dobrowolne umorzenie udziałów?
2. Czy przychodem wspólnika występującego ze spółki jest wartość nieruchomości ustalona na podstawie wyceny niezależnego rzeczoznawcy zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 24 ust 5b ww. ustawy?
3. Czy kosztem uzyskania umorzonych udziałów jest ich wartość nominalna określona wg wartości zarejestrowanej w KRS, czy też wartość udziałów ustalona w wyniku wyceny wartości spółki na ostatni dzień roku poprzedzający datę umorzenia udziałów, tj. 31 grudnia 2008 r.?



Wniosek ORD-IN 569 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2009 r. (data wpływu 30 listopada 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 marca 2010 r. (data wpływu 8 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia jest:

  • prawidłowe – w odniesieniu do pytania pierwszego i drugiego,
  • nieprawidłowe – w odniesieniu do pytania trzeciego.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 18 lutego 2010 r. nr ILPB2/415-1147/09-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 18 lutego 2010 r. (skutecznie doręczono dnia 25 lutego 2010 r.), zaś w dniu 4 marca 2010 r. Wnioskodawca nadał w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego pisma stanowiące uzupełnienie do ww. wniosku (data wpływu 8 marca 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zainteresowany wskazuje, iż wniosek dotyczy stosowania art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 24 ust. 5 pkt 1 i 2 oraz art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do opodatkowania dochodu z tytułu dobrowolnego umorzenia wszystkich udziałów za wynagrodzeniem występującego dobrowolnie ze spółki z o.o. wspólnika.

Wnioskodawca podaje, iż umorzenie udziałów należących do wspólnika, będącego osobą fizyczną, nastąpić ma na podstawie art. 199 Kodeksu spółek handlowych.

Wynagrodzeniem z tytułu ww. umorzenia udziałów będzie przeniesienie na rzecz wspólnika własności należących do spółki nieruchomości. Zainteresowany podaje, iż przedmiotową nieruchomość stanowi lokal biurowy i udział w gruncie przypadający w części zajmowanej przez ten lokal.

Wnioskodawca wskazuje, iż ww. lokal i grunt jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki i został nabyty w trakcie prowadzenia przez nią od dnia 1 września 1998 r. działalności gospodarczej.

Zainteresowany nadmienia, iż wspólnik planujący wystąpienie ze spółki posiada 80% udziałów.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca podaje, iż nabycie przedmiotowych udziałów nie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Ww. udziały zostały objęte w zamian za wkład pieniężny. Kolejne udziały zostały odkupione od udziałowców, którzy wystąpili ze spółki. Za zbywane udziały wspólnicy występujący ze spółki uzyskali gotówkę.

Wnioskodawca podaje, iż po denominacji wartość ośmiu udziałów wynosiła 800 zł.

W 2002 r. nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego poprzez podwyższenie wartości nominalnej udziału z kwoty 100 do 1 000 zł.

Zainteresowany podaje, iż kolejne podwyższenie kapitału zakładowego (z 1 000 do 2 500 zł) nastąpiło przez wykorzystanie funduszu rezerwowego. Wnioskodawca nadmienia, iż ww. podwyższenie nastąpiło z wywiązaniem się z obowiązku opłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, tak jak od wypłaconej dywidendy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Jak podatkowo rozliczyć tak przeprowadzone dobrowolne umorzenie udziałów...
  2. Czy przychodem wspólnika występującego ze spółki jest wartość nieruchomości ustalona na podstawie wyceny niezależnego rzeczoznawcy zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 24 ust 5b ww. ustawy...
  3. Czy kosztem uzyskania umorzonych udziałów jest ich wartość nominalna określona wg wartości zarejestrowanej w KRS, czy też wartość udziałów ustalona w wyniku wyceny wartości spółki na ostatni dzień roku poprzedzający datę umorzenia udziałów, tj. 31 grudnia 2008 r. dla transakcji zbycia udziałów przeprowadzonej w 2009 r....


Zdaniem Wnioskodawcy, płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od transakcji zbycia udziałów celem ich umorzenia jest spółka nabywająca udziały własne celem ich umorzenia. w opinii Zainteresowanego, ww. spółka obowiązana jest naliczyć i potrącić z otrzymanego przez udziałowca wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów zryczałtowanego 19% podatku od uzyskanego dochodu z tytułu zbycia, o którym mowa wyżej.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż dochodem jest różnica między wartością nieruchomości ustaloną w wyniku wyceny przez niezależnego rzeczoznawcę a kosztem uzyskania przychodów. Zdaniem Zainteresowanego, koszt uzyskania przychodów należy ustalić jako iloczyn zbywanych udziałów i ich wartości nominalnej zarejestrowanej w KRS. Obowiązek podatkowy powstaje w dacie sporządzenia aktu notarialnego stwierdzającego przeniesienie własności nieruchomości na wspólnika występującego ze spółki.

W opinii Wnioskodawcy, kwotą podatku od tej transakcji spółka obciąży wspólnika, gdyż nie będzie posiadała z nim rozliczenia z tytułu zbycia udziałów celem ich umorzenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe – w odniesieniu do pytania pierwszego i drugiego,
  • nieprawidłowe – w odniesieniu do pytania trzeciego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy stanowi, iż źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)–c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 przedmiotowej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych, uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (…).

Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu jest art. 24 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy (...).

Stosownie do treści art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 4 ww. ustawy spółka jako płatnik jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

Natomiast w myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy spółka ma przekazać kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Z analizy przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotowe udziały zostały nabyte za gotówkę, tj. wkład pieniężny. Obecnie ww. udziały zamierza zbyć w celu umorzenia. Wynagrodzeniem z tytułu tego umorzenia będzie przeniesienie na Jego rzecz prawa własności należącej do spółki nieruchomości, której wartość – zdaniem Wnioskodawcy – należy ustalić na podstawie wyceny niezależnego rzeczoznawcy – stosownie do art. 11 ust. 2 oraz art. 24 ust. 5b ustawy.

Tut. Organ informuje, iż w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przenosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy wskazać należy, iż dochód z odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia powstanie z chwilą przeniesienia na Wnioskodawcę tytułu prawnego własności do ww. nieruchomości, tj. w dacie sporządzenia aktu notarialnego.

Zauważyć bowiem należy, iż – stosownie do art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. u. Nr 16, poz. 93 ze zm.) – umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Niniejszy przepis nie wyklucza posiłkowania się opinią rzeczoznawcy przy ustaleniu wartości świadczenia, które otrzymać ma występujący ze spółki wspólnik.

Reasumując, stwierdzić należy, iż w przypadku zbycia udziałów nabytych za wkład pieniężny, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na objęcie lub nabycie ww. udziałów. Dochodem z planowanego umorzenia udziałów będzie – stosownie do wyżej cytowanego art. 24 ust. 5d ustawy – nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu.

Przychodem wspólnika występującego ze spółki będzie wartość nieruchomości ustalona w trybie art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kosztem uzyskania przychodu – stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy – będą wydatki poniesione przez Zainteresowanego na objęcie lub nabycie przedmiotowych udziałów, nie natomiast – jak wskazał Wnioskodawca – iloczyn zbywanych udziałów i ich wartości nominalnej zarejestrowanej w KRS.

Ponadto, w odniesieniu do wskazanego przez Zainteresowanego art. 24 ust. 5b ustawy tut. Organ informuje, iż na gruncie ustawy o podatku dochodowej od osób fizycznych ww. przepis nie obowiązuje. Został bowiem uchylony ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. u. Nr 202, poz. 1956), która weszła w życie 1 stycznia 2004 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj