Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-413/10/WRz
z 15 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-413/10/WRz
Data
2010.07.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
różnice kursowe


Istota interpretacji
kiedy powstaje obowiązek zaksięgowania różnicy kursowej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?



Wniosek ORD-IN 902 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 28 kwietnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu zaksięgowania różnicy kursowej, powstałej w związku z zapłatą w euro, należności za zrealizowaną usługę transportową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu zaksięgowania różnicy kursowej, powstałej w związku z zapłatą w euro, należności za zrealizowaną usługę transportową.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w 2009 r. Wnioskodawca wystawił fakturę za zrealizowaną usługę transportową w walucie obcej, tj. w euro. Zgodnie z art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powstały przychód przeliczył na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Zapłata za usługę nastąpiła w 2010 r. w euro. Po przeliczeniu tego przychodu w dniu jego otrzymania według faktycznie zastosowanego kursu walut wystąpiła ujemna różnica kursowa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ww. różnicę kursową należało wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w 2009 r., to jest w roku wykonania usługi i wystawienia faktury, czy też w 2010 r., to jest w roku otrzymania zapłaty za tę usługę...

Zdaniem Wnioskodawcy, powstałą różnicę kursową powinien ująć w 2010 r., to jest w roku dokonania zapłaty, a nie czekać do końca okresu rozliczenia podatku (czekając na tę zapłatę, żeby to jeszcze ująć w 2009 r.).

W części D.3 poz. 47 wniosku wskazano przy tym, iż przedmiotem interpretacji indywidualnej jest art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1a ww. ustawy, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W przypadku dokonywania w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej transakcji wyrażonych w walucie obcej, może dojść do powstania różnic kursowych, mających wpływ na wysokość przychodu z tej działalności, bądź kosztów jego uzyskania. Różnice kursowe powstają w momencie, gdy kurs przeliczeniowy zastosowany w momencie fizycznego otrzymania lub wydatkowania pieniędzy różni się od kursu stosowanego dla przeliczenia powstałego zgodnie z art. 14 ww. ustawy przychodu bądź poniesionego kosztu.

Zgodnie z art. 24c ust. 1 ww. ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

W myśl art. 24c ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, dodatnie różnice kursowe powstają m.in., jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Natomiast ujemne różnice kursowe powstają m.in., jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 3 pkt 1 ww. ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, iż różnice kursowe powstają poprzez porównanie dwóch wartości:

  • przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej, przeliczonego na złotówki według kursu średniego NBP, tj. złotówkowej wartości przychodu wyrażonego w walucie obcej, powstałego w momencie określonym w art. 14 ww. ustawy i przeliczonym według zasad wskazanych w art. 14 ust. 1a ww. ustawy oraz
  • wartości ww. przychodu w dniu jego otrzymania przeliczonej według kursu faktycznie zastosowanego, tj. złotówkowej wartości otrzymanej w walucie obcej zapłaty.

Zatem dopiero w przypadku, gdy możliwe jest ustalenie obu ww. wartości (tj. w momencie otrzymania zapłaty za wykonaną usługę), może dojść do powstania różnicy kursowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zrealizował usługę transportową, za którą w 2009r. wystawił fakturę w walucie obcej (euro). Przychód wynikający z tej faktury przeliczył na złotówki zgodnie z zasadą wyrażoną w cyt. art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zapłata za ww. usługę nastąpiła w euro w 2010r. Po przeliczeniu otrzymanych środków po kursie faktycznie zastosowanym powstała ujemna różnica kursowa. Wnioskodawca dokonuje ewidencji zdarzeń gospodarczych związanych z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż ujemną różnicę kursową powstałą w wyniku realizacji ww. transakcji Wnioskodawca powinien ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w 2010r. Dopiero bowiem w tym roku (a nie w roku 2009) doszło do powstania tej różnicy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35–016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj