Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-430/10/AF
z 20 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-430/10/AF
Data
2010.07.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budynek
budynek
dostawa
dostawa
podatek
podatek
stawki podatku
stawki podatku
zwolnienie
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy dostawa części budynku w XII 2011 r. będzie zwolniona od podatku?



Wniosek ORD-IN 757 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2010 r. (data wpływu 10 maja 2010 r.), uzupełnionym w dniu 7 lipca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia do dostawy części budynku – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 maja 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 7 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia do dostawy części budynku.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W 2006 r. nabył Pan grunt oraz prawo własności lokalu użytkowego wybudowanego w latach 1960-1970, jako budynek biurowy i zaplecze dla przedsiębiorstwa budowlanego. Po opuszczeniu budynku przez firmę budowlaną został on przebudowany i przeznaczony na działalność usługowo-handlową. Po otrzymaniu pozwolenia w maju 2007 r. rozpoczął Pan rozbudowę budynku z przeznaczeniem na świadczenie w nim usług stomatologicznych i protetycznych, korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W dniu 30 grudnia 2008 r. otrzymał Pan pozwolenie na użytkowanie ww. budynku i rozpoczął w nim świadczenie usług stomatologicznych i protetycznych (zwolnionych od podatku). Oprócz tego, od października 2009 r., część budynku (parter) jest wynajmowana. Powyższa usługa opodatkowana jest stawką podatku w wysokości 22%.

Nakłady na opisaną inwestycję, zarówno w odniesieniu do części związanej ze świadczeniem usług stomatologicznych i protetycznych, jaki i części wynajmowanej, przekroczyły 30% wartości początkowej każdej z części budynku (wartość zakupu).

Przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej nakładów poniesionych na rozbudowę parteru budynku.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w grudniu 2011 r. sprzedaż powierzchni do tej pory wynajmowanej (parter) będzie zwolniona od podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż po upływie 2 lat od chwili pierwszego zasiedlenia (pierwszego wynajmu – październik 2009 r.) będzie zwolniona od podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terenie kraju.

Jak wynika z art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Stosownie do treści art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Przez pierwsze zasiedlenie – w myśl art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Analiza powyższych przepisów wskazuje, że dla zastosowania powyższego zwolnienia od podatku istotne jest określenie, czy dostawa następuje w ramach pierwszego zasiedlenia. Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera definicję legalną tego pojęcia. Wynika z niej, że pierwsze zasiedlenie występuje wówczas, gdy budynek, budowla lub ich części są wydawane pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Istotne jest jednak to, że musi to nastąpić w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, czyli m. in. odpłatnej dostawy lub odpłatnej usługi (przykładowo najem, dzierżawa).

Z przedstawionego we wniosku stanu zdarzenia przyszłego wynika, że w 2006 r. nabył Pan grunt oraz prawo własności lokalu użytkowego wybudowanego w latach 1960-1970. Po otrzymaniu pozwolenia w maju 2007 r. rozpoczął Pan rozbudowę budynku z przeznaczeniem na świadczenie w nim usług stomatologicznych i protetycznych, korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W dniu 30 grudnia 2008 r. otrzymał Pan pozwolenie na użytkowanie ww. budynku i rozpoczął w nim świadczenie usług stomatologicznych i protetycznych (zwolnionych od podatku). Oprócz tego, od października 2009 r., część budynku (parter) jest wynajmowana. Powyższa usługa opodatkowana jest stawką podatku w wysokości 22%.

Nakłady na opisaną inwestycję, zarówno w odniesieniu do części związanej ze świadczeniem usług stomatologicznych i protetycznych, jaki i części wynajmowanej, przekroczyły 30% wartości początkowej każdej z części budynku (wartość zakupu). W związku z tym przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej nakładów poniesionych na rozbudowę parteru budynku.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że nastąpiło pierwsze zasiedlenie, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, części budynku (parteru), po jej ulepszeniu, przez oddanie pierwszemu użytkownikowi, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (najem). W związku z powyższym dostawa opisana we wniosku w grudniu 2011 r., będzie zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, gdyż upłyną 2 lata od pierwszego zasiedlenia przedmiotowej części budynku, o ile w momencie dostawy powołany przepis nie ulegnie zmianie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj