Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-36/10-4/JK
z 1 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-36/10-4/JK
Data
2010.04.01


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
zniesienie współwłasności
zniesienie współwłasności


Istota interpretacji
Opodatkowanie przychodów uzysakanych ze sprzedaży nieruchomości.



Wniosek ORD-IN 616 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2009 r. (data wpływu 31 grudnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 marca 2010 r. (data wpływu 22 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy – Ordynacja podatkowa pismem z dnia 12 marca 2010 r. nr ILPB2/415-36/10-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem przez Zainteresowaną nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 12 marca 2010 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 15 marca 2010 r.), zaś w dniu 22 marca 2010 r. (data nadania 18 marca 2010 r.) do tut. organu wpłynęła odpowiedź na wezwanie, w której Zainteresowana uzupełniła ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

W dniu 20 grudnia 1996 roku Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupiła od urzędu miasta i gminy grunty i zabudowania po byłym zakładzie pracy.

Mąż Zainteresowanej prowadził działalność gospodarczą i rozpoczął jako firma budowę mieszkań.

Zostały wybudowane dwie klatki schodowe:

  • pierwsza: cztery lokale mieszkalne i jeden lokal przeznaczony na usługi,
  • druga: 7 lokali mieszkalnych.


12 listopada 2001 roku małżeństwo Wnioskodawczyni rozpadło się.

Pierwsza klatka schodowa została wykończona (sprzedana w styczniu 2008 roku) i rozliczona przez firmę byłego męża.

W dniu 4 marca 2008 roku nastąpił podział majątku, gdzie w udziale przypadła Zainteresowanej część usługowa z pierwszej klatki i 7 lokali mieszkalnych z drugiej klatki schodowej, które wymagają gruntownego dokończenia prac.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej.

W listopadzie 2009 roku Zainteresowana sprzedała 1 lokal mieszkalny na parterze w takim stanie jak był za kwotę 170 000 zł.

Wnioskodawczyni podaje, że w wyniku zniesienia wspólności majątkowej Jej udział w nabytej nieruchomości nie przekraczał udziału w majątku wspólnym.

Nieruchomość, o której mowa nie jest i nie była wykorzystywana przez Wnioskodawczynię w działalności gospodarczej.

Wydatki, o których mowa w pytaniach 1-3 zostały poniesione w 2009 roku i dotyczą lokali, które zostaną sprzedane w 2010 i 2011 roku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy od kwoty 170 000 zł Wnioskodawczyni może odliczyć materiały na budowę, które zakupiła na wykończenie dalszych mieszkań i klatki schodowej...
  2. Jeżeli tak, czy ma to być kwota netto, czy brutto z rachunków...
  3. Czy Zainteresowana może odliczyć zakup pieców gazowych (do 4 lokali) i kuchenek gazowych (do 2 lokali)...
  4. Jak Wnioskodawczyni sprzeda następnie mieszkania w 2010 roku, to czas rozliczenia będzie do 30 kwietnia 2011 roku, czy w następnym miesiącu od chwili sprzedania...


Tutejszy organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest stan faktyczny w kwestii opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego dokonanej w 2009 roku. Natomiast w kwestii zdarzenia przyszłego dotyczącego opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, które zostaną zbyte w 2010 i 2011 roku w dniu 1 kwietnia 2010 roku wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna nr ILPB2/415-36/10-5/JK.

Zdaniem Wnioskodawczyni, na podstawie art. 30e pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. u. z 2000 r. Nr 14 z późn. zm.), podstawą obliczenia podatku, o której mowa w pkt 1 ww. art. 30e jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d.

W przypadku Zainteresowanej po podziale majątku w wyniku rozwodu otrzymała Ona nieruchomości, które można sprzedać w stanie wykończonym lub surowym (chodzi o lokale mieszkalne). w 2009 r. sprzedała jeden lokal będący w stanie surowym a za uzyskane środki zakupiła materiały do wykończenia pozostałych lokali mieszkalnych, na które ma już nabywców i zostaną sprzedane w 2010 i 2011 r. Dlatego Wnioskodawczyni uważa, że powinna dokonać rozliczenia podatku z uzyskanego przychodu pomniejszonego o poniesione koszty w 2009 r. w następnych latach będzie rozliczała osiągnięte przychody ze zbycia pozostałych lokali już bez większych nakładów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

   - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. u. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Z powyższego wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni w dniu 20 grudnia 1996 roku nabyła wraz z mężem grunty i zabudowania po byłym zakładzie pracy. Na gruntach tych małżonek Wnioskodawczyni prowadził budowę mieszkań. w 2001 roku małżeństwo rozpadło się. w wyniku podziału majątku w 2008 roku Wnioskodawczyni przypadła część nieruchomości. Zainteresowana zaznacza, że udział w nieruchomości nabyty w związku z podziałem majątku nie przekraczał udziału jaki przysługiwał Jej w majątku wspólnym (małżeńskim). w listopadzie 2009 roku zostało zbyte jedno mieszkanie posadowione na ww. nieruchomości. w latach 2010 i 2011 Wnioskodawczyni zamierza dokonać zbycia kolejnych mieszkań.

W tym miejscu podkreślenia wymaga fakt, iż za datę nabycia nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku rozwodu i podziału majątku, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego pod warunkiem, że wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału majątku mieści się w udziale, jaki tej osobie przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości przekracza jej udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, której wartość przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawione przez Zainteresowaną informacje stwierdzić należy, iż nabycie przez Nią udziału w przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w 1996 roku.

W związku z powyższym, mając na uwadze ww. przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, że uzyskana przez Wnioskodawczynię kwota z tytułu sprzedaży w 2009 roku jednego z mieszkań posadowionych na nieruchomości stanowiącej przedmiot własności Zainteresowanej od 1996 roku nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym (pod warunkiem, że odpłatne zbycie nie nastąpiło w warunkach wskazujących na wykonywanie działalności gospodarczej).

W konsekwencji powyższego należało uznać stanowisko Wnioskodawczyni odnośnie postawionych we wniosku pytań za nieprawidłowe, gdyż osiągnięty przez Nią przychód nie podlega opodatkowaniu.

Końcowo dodać należy, iż w związku z tym, że po stronie Zainteresowanej nie doszło do powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży mieszkania bezprzedmiotowa stała się odpowiedź na pytania dotyczące kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj