Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-943/12/BG
z 6 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 26 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 08 sierpnia 2012 r. i w dniu 23 października 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wniesienie składników majątku Spółki w drodze wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wniesienie składników majątku Spółki w drodze wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 11 października 2012 r. Znak IBPBI/2/423-943/12/BG wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 23 października 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka) prowadzi działalność w zakresie sprzedaży trofeów sportowych, gadżetów reklamowych oraz usług grawerskich. Dodatkowo Spółka jest właścicielem m.in. nieruchomości (w tym nieruchomości lokali użytkowych). Spółka czerpie przychody z najmu przedmiotowych nieruchomości.

W przyszłości Wnioskodawca zamierza wnieść jako wkład niepieniężny do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej jako: SKA)

  1. nieruchomości w postaci lokali użytkowych,
  2. wzory użytkowe,
  3. znaki towarowe,

dalej jako („Składniki”).

W zamian za aport Składników, Spółka obejmie akcje w SKA.

Wnoszone aportem Składniki nie stanowią wyodrębnionego organizacyjnie (na bazie statutu, regulaminu, czy też innego aktu o podobnym charakterze) zespołu składników w postaci odrębnego oddziału, działu ani departamentu przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. W spółce funkcjonuje co prawda „dział marketingu", jednak przenoszone do SKA Składniki stanowią wyłącznie jego część. Dodatkowo, dział marketingu nie został wyodrębniony w strukturze Spółki na bazie statutu regulaminu, czy też innego aktu o podobnym charakterze.


W ramach prowadzonego przedsiębiorstwa nie ma odrębnego zakładowego planu kont przyporządkowanego do wnoszonych aportem Składników. Brak jest również odrębnych planów finansowych oraz odrębnych kont analitycznych, na których księgowane są wyłącznie zdarzenia gospodarcze związane z aportowanymi Składnikami. Dodatkowo, brak jest odrębnego rachunku (subrachunku) bankowego, na który wpływają należności z tytułu usług związanych ze Składnikami. W wyniku aportu nieruchomości do SKA nie przejdą również wszystkie zobowiązania związane z nieruchomościami - innymi słowy, wszystkie lub część zobowiązań związanych ze Składnikami za okres do dnia wniesienia wkładu niepieniężnego pozostaną u wnoszącego aport. Przedmiotowe zobowiązania zostaną wykonane przez wnoszącego wkład już po dniu dokonania aportu. Dodatkowo, w wyniku aportu nie dojdzie do przejścia do SKA pracowników. Co prawda, SKA po nabyciu Składników w formie aportu planuje zatrudnić pracownika (na cały bądź część etatu), jednakże przedmiotowe zatrudnienie nie odbędzie się w trybie art. 231 Kodeksu Pracy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie, sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 17 października 2012 r.:

Czy aport opisanych w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) Składników do SKA podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Uzupełniając własne stanowisko adekwatnie do sformułowanego w uzupełnieniu pytania (pismo z dnia 17 października 2012 r.) Spółka wskazała, iż zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zm.) do przychodów podatkowych nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. W myśl przedmiotowego przepisu wkłady niepieniężne do spółek osobowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym - nie ma przy tym znaczenia, czy przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa, czy też są to składniki niestanowiące przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie rozróżnia bowiem konsekwencji podatkowych w zależności od przedmiotu wkładu niepieniężnego. Sam fakt, iż składniki wnoszone są do spółki osobowej wyłącza możliwość opodatkowania aportu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Reasumując powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, aport Składników opisanych w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) do spółki komandytowo-akcyjnej nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Na mocy ust. 3 powołanego artykułu, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Literalna wykładnia powołanych powyżej przepisów prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. W konsekwencji, do przychodów podatkowych, podatnik winien zaliczyć tylko takie przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika, a więc takie którymi może podatnik rozporządzać jak właściciel.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 12 ust. 4 enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju przysporzenia przedsiębiorcy nie są zaliczane do przychodów. I tak zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3c ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w przyszłości Wnioskodawca zamierza wnieść jako wkład niepieniężny do spółki komandytowo-akcyjnej nieruchomości w postaci lokali użytkowych, wzory użytkowe, znaki towarowe. W zamian za aport ww. składników majątku, Spółka obejmie akcje w spółce komandytowo-akcyjnej.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż wniesienie przez Spółkę aportu do spółki komandytowo-akcyjnej, nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki. Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj