Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-137/10-5/AK
z 23 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-137/10-5/AK
Data
2010.03.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku --> Zapłata podatku

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
aport
dostawa towarów
nieruchomości
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania
stawka
zapłata podatku


Istota interpretacji
1. Czy w związku z wniesieniem aportu w postaci własności nieruchomości niezabudowanej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstanie obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług w wysokości 22%, a jeżeli tak to od jakiej wartości, od wartości nominalnej obejmowanych udziałów czy od wartości netto nieruchomości?
2. Czy wycena aportu, wnoszonego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w zakresie podatku VAT następuje wg wartości nieruchomości netto czy brutto?
3. Czy jeżeli wycena aportu wnoszonego do spółki następuje według wartości netto, obowiązek zapłaty podatku VAT obciąża spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?



Wniosek ORD-IN 500 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2010 r. (data wpływu 28 stycznia 2010 r.) uzupełnionym pismami z dnia 16 lutego 2010 r. (data wpływu 17 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyceny wnoszonego aportu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyceny wnoszonego aportu. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismami z dnia 16 lutego 2010 r. (data wpływu 17 lutego 2010 r.), w których sprostowano dane na złożonym wniosku oraz doprecyzowano opis sprawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2006 r. kupił działkę niezabudowaną. Za zakup ww. gruntu otrzymał od sprzedawcy fakturę. Zapłacił VAT tytułem nabycia przedmiotowej nieruchomości. Zainteresowany wskazał, że ww. nieruchomość nie była przez niego amortyzowana. Po wykonaniu inwentaryzacji na zakończenie każdego roku podatkowego nieruchomość była wykazywana jako towar do sprzedaży.

W roku 2010 Wnioskodawca planuje wnieść, do nowo zakładanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wkład w postaci przedmiotowej działki niezabudowanej, obejmując w zamian udziały.

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wyniesie 50.000 zł, zaś z nadwyżki w postaci wniesionych przez wspólników do spółki wkładów przekraczającej wysokość kapitału zakładowego ma zostać utworzony kapitał zapasowy spółki z o.o. Nie jest wykluczone, że mocą postanowień umowy spółki, wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostaną w przyszłości zobowiązani do dopłat.

W uzupełnieniu Zainteresowany wskazał, iż nieruchomość będąca przedmiotem zapytania jest przeznaczona pod zabudowę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wycena aportu, wnoszonego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w zakresie podatku VAT następuje wg wartości nieruchomości netto czy brutto...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 29 ust. 9 ustawy o VAT, w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5 ww. ustawy, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku. Także art. 29 ust. 3 ustawy o VAT stanowi, iż podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa stanowiących przedmiot aportu towarów - w tym przypadku wartość nieruchomości niezabudowanej, pomniejszona o kwotę podatku, tj. kwota 324.000 zł netto.

Stąd też, w ocenie Zainteresowanego, podstawę opodatkowania należy - uwzględniając przepis art. 29 ust. 9 ustawy o VAT - określić w wartości netto (bez VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 9 ustawy, w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

Przez wartość rynkową, zgodnie z art. 2 pkt 27b ustawy, rozumie się całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

  1. w odniesieniu do towarów – kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,
  2. w odniesieniu do usług – kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.


W przypadku dokonania czynności wniesienia towarów – nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę – do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jako wkładu niepieniężnego (aportu), nie występuje kwota należna (cena) w zamian za wniesiony towar lub usługi, lecz formę należności stanowią udziały w spółce objęte w zamian za wniesiony aport.

Stąd też, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wniesienia przedmiotowej nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę w formie wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy określić na podstawie art. 29 ust. 9 ustawy.

Z przytoczonych regulacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz opisu sprawy wynika, że podstawą opodatkowania przedmiotowej nieruchomości niezabudowanej będzie wartość rynkowa pomniejszona o kwotę podatku, tj. wartość netto (bez podatku). Jednak należy zauważyć, że to strony dokonujące czynności cywilnoprawnych określają w zawieranych przez siebie umowach wartość – cenę, za którą dokonują transakcji, a nie organ podatkowy. Wysokości kwoty należnej od nabywcy czyli ceny sprzedaży, przepisy ustawy, ani żadne inne przepisy prawa podatkowego nie regulują. Przepisy ustawy nie mogą mieć wpływu na wysokość ceny. Regulują bowiem co stanowi podstawę opodatkowania, ale nie mają i nie mogą mieć wpływu na sposób jej ustalenia.

Wobec powyższego analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych, a zwłaszcza kwestii wartości dokonanych transakcji, nie mieści się w ramach postępowania określonego w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Zatem, w świetle powyższych przepisów prawnych oraz odnosząc się do opisu sprawy należy stwierdzić, iż to czy wycena aportu wnoszonego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna nastąpić wg wartości nieruchomości netto czy brutto winno wynikać z umowy zawartej między stronami.

Podstawą opodatkowania w przedmiotowej sprawie będzie w myśl art. 29 ust. 9 ustawy, wartość rynkowa wniesionego aportu pomniejszona o kwotę podatku, czyli wartość rynkowa netto.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo tut. Organ informuje, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w zakresie zdarzenia przyszłego w części dotyczącej wyceny wnoszonego aportu. w kwestii dotyczącej opodatkowania czynności wniesienia aportem do spółki z o.o. działki niezabudowanej, przeznaczonej pod zabudowę oraz obowiązku zapłaty podatku VAT w dniu 23 marca 2010 r. wydano odrębne interpretacje indywidualne odpowiednio o nr ILPP2/443-137/10-4/AK oraz ILPP2/443-137/10-6/AK.

W zakresie interpretacji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj