Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-402/10-2/RS
z 23 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-402/10-2/RS
Data
2010.07.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych


Słowa kluczowe
aport
nieruchomości
przedsiębiorstwa
przychód
skutki podatkowe
spółka jawna
zwolnienie


Istota interpretacji
Należy uznać, iż jeżeli wartość nieruchomości określonej zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy i podatku dochodowym od osób fizycznych na dzień wycofania nie przekroczy wartości wniesionego wkładu to przychód uzyskany w związku ze zwrotem wkładu będzie zwolniony z opodatkowania.



Wniosek ORD-IN 640 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 21.04.2010 r. (data wpływu 26.04.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu wniesionego wkładu do spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.04.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów, prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu wniesionego wkładu do spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadził w ramach swojej działalności gospodarczej przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą wyrobów plastikowych. W skład przedsiębiorstwa wchodziła również nieruchomość w P. ujęta w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy.

W dniu 4 stycznia 2007 r. Wnioskodawca wniósł do spółki jawnej prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo na pokrycie swojego wkładu do spółki jawnej. Wnioskodawca jest jednym z trzech wspólników spółki jawnej.

W skład wniesionego do spółki jawnej przedsiębiorstwa o łącznej wartości 8.800.000,00 zł (według umowy spółki) wchodziła również nieruchomość w P., która została wyceniona przez rzeczoznawcę na dzień aportu (tj. na 4 stycznia 2007 r.) na kwotę 3.320.100,00 zł tj. na kwotę wyższą od jej wartości początkowej pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Obecnie w związku z planami restrukturyzacji Wnioskodawca rozważa zmianę umowy spółki i zmniejszenie wysokości swojego wkładu przez wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej. Wycofanie nieruchomości nie spowoduje zakłóceń w funkcjonowaniu spółki jawnej i jej działalności produkcyjno-handlowej.

Następnie Wnioskodawca rozważy wniesienie przedmiotowej nieruchomości aportem do spółki osobowej, która prowadzi działalność związaną z nieruchomościami w celu bardziej efektywnego zarządzania tą nieruchomością.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy przychód Wnioskodawcy z tytułu otrzymania nieruchomości wniesionej uprzednio aportem do spółki jawnej w ramach przedsiębiorstwa będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do wartości wniesionego wkładu do spółki jawnej...
  2. Czy zwrot części wkładu w naturze (tj. przeniesienie własności nieruchomości ze spółki jawnej na Wnioskodawcę) będzie podlegał opodatkowaniu PCC...
  3. Czy w przypadku powstania przychodu dla Wnioskodawcy z tytułu wniesienia aportem nieruchomości do spółki osobowej, koszt uzyskania przychodu powinien zostać ustalony na podstawie art. 22 ust. 1d Ustawy PIT (tj. w wysokości przychodu Wnioskodawcy z tytułu otrzymania zwrotu nieruchomości ze spółki jawnej równego wartości rynkowej z dnia przeniesienia własności na Wnioskodawcę, pomniejszonego o ewentualne odpisy amortyzacyjne)...

Odpowiedź na pytanie oznaczone w przedmiotowym wniosku nr 1 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek w zakresie pytania oznaczonego w przedmiotowym wniosku nr 3 z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz pytania oznaczonego nr 2 dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami.

Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 1

Zgodnie z art. 54 § 1 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z dnia 8 listopada 2000 r. Nr 94 poz. 1037), zmniejszenie udziału kapitałowego jest możliwe za zgodą pozostałych wspólników.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy PIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei zgodnie z ust. 2 Ustawy PIT, wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Zgodnie z art. 18 Ustawy PIT, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Z kolei zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 Ustawy PIT, zwalnia się przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, jeżeli pozostali wspólnicy spółki jawnej wyrażą zgodę, Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenia swojego udziału kapitałowego i do przeniesienia własności nieruchomości ze spółki jawnej na siebie.

Zdaniem Wnioskodawcy z tytułu zwrotu części wkładu powstanie dla Wnioskodawcy przychód podatkowy ze źródła przychodów określonego w art. 18 Ustawy PIT (tj. z praw majątkowych). W związku z tym, że zwrot części wkładu nie będzie miał formy gotówkowej, ale nastąpi w naturze, w ocenie Wnioskodawcy wysokość przychodu powinna zostać ustalona zgodnie z art. 11 ust. 2 Ustawy PIT, tj. według wartości rynkowej zwróconej nieruchomości na dzień przeniesienia własności na Wnioskodawcę.

Zgodnie jednak z art. 21 ust. 1 pkt 50 Ustawy PIT, zwalnia się przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce osobowej do wysokości wniesionych wkładów do spółki osobowej. Zdaniem Wnioskodawcy powyższe zwolnienie ma zastosowanie również do zwrotu części wkładów w spółce osobowej.

Powyższe stanowisko potwierdzają następujące interpretacje wydane przez władze podatkowe w zbliżonym stanie faktycznym:

  • Interpretacja z dnia 16 lipca 2009 r. wydana przez Izbę Skarbową w Warszawie (IPPB1/415-351/09-6/AM);
  • Interpretacja z dnia 19 marca 2009 r. wydana przez Izbę Skarbową w Katowicach (IBPBI/2/423-321/09/AM);
  • Interpretacja z dnia 19 marca 2009 r. wydana przez Izbę Skarbową w Poznaniu (ILPB1/415-21/09-7/IM).

W konsekwencji, przychód podatkowy Wnioskodawcy, równy wartości rynkowej nieruchomości z dnia przeniesienia nieruchomości na Wnioskodawcę (zwrotu części wkładu uprzednio wniesionego do Spółki Jawnej), będzie zwolniony do wysokości wkładu wniesionego przez Wnioskodawcę do spółki jawnej (zgodnie z umową spółki jawnej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 roku – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna jest spółką osobową.

W myśl art. 8 § 1 ww. ustawy spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe (...).

Art. 28 K.s.h. stanowi, iż majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Wyżej przytoczone przepisy przesądzają, iż majątek spółki jawnej jest majątkiem odrębnym od majątku jej wspólników, zaś spółka jawna jest samodzielnym podmiotem praw i obowiązków. Jest jedynym właścicielem swojego majątku.

Wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu, na spółkę. Na mocy art. 50 Kodeksu spółek handlowych, wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy, równy wartości wkładu określonego w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej. A contrario, nadwyżka ponad wartość wniesionego wkładu stanowi przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przy czym, przychód ten zaliczyć należy do określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródła przychodów, jakim m.in. są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Stosownie bowiem do treści tego przepisu źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c ww. ustawy. Z kolei, w myśl przepisu art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Przepisy ustawy podatkowej mimo, iż posługują się terminem „prawa majątkowe”, nie definiują tego pojęcia, a zawarty w art. 18 katalog tych praw jest jedynie przykładowy, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie „w szczególności”. Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy można zaliczyć także inne prawa, nie wymienione w tym przepisie. Prawa związane z udziałem wspólnika w spółce osobowej są prawami majątkowymi, gdyż ich treść stanowią odpowiednio określone przez Kodeks spółek handlowych prawa i obowiązki o charakterze majątkowym.

Wobec powyższego, w sytuacji gdy wspólnik spółki jawnej wycofa ze spółki wniesioną do niej nieruchomość, otrzyma tym samym składniki majątkowe spółki jawnej i będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu jedynie w części przekraczającej wartość wniesionego do tej spółki wkładu.

W myśl art. 11 ust. 2 ww. ustawy wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w związku z planami restrukturyzacji w spółce jawnej, której jest udziałowcem, zamierza wycofać część wniesionego wkładu tj. nieruchomość znajdującą się w P. Przy czym przychód Wnioskodawcy będzie równy wartości rynkowej nieruchomości z dnia przeniesienia nieruchomości na Wnioskodawcę.

Reasumując, należy uznać, iż jeżeli wartość nieruchomości określonej zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy i podatku dochodowym od osób fizycznych na dzień wycofania nie przekroczy wartości wniesionego wkładu to przychód uzyskany w związku ze zwrotem wkładu będzie zwolniony z opodatkowania.

Końcowo należy podkreślić, że w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego należy stwierdzić, że orzeczenie te zostały wydane w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj