Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-283/10-4/MT
z 12 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-283/10-4/MT
Data
2010.07.12


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
pozarolnicza działalność gospodarcza
przychód z działalności wykonywanej osobiście
tłumaczenie
umowa o dzieło
umowa zlecenia


Istota interpretacji
Stwierdzić należy, iż z uwagi na przedmiot prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej - „Działalność związana z tłumaczeniami”, przychody, które będą uzyskiwane z tytułu świadczenia usług tłumaczenia na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, wiążą się bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą polegającą na świadczeniu usług tłumaczenia. W konsekwencji z uwagi na brzmienie przepisu art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały one wyłączone ze źródła przychodów określanego jako działalności wykonywana osobiście. Oznacza to, że przychody te Wnioskodawczyni winna rozlicznych jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



Wniosek ORD-IN 278 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 01.03.2010 r. (data wpływu 25.03.2010 r.) .), uzupełnionym pismem z dnia 29 czerwca 2010 r. (data wpływu 05.07.2010 r.) złożonym na wezwanie z dnia 10.06.2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów z tytułu świadczonych usług tłumaczenia na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.03.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów z tytułu świadczonych usług tłumaczenia na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, której przedmiotem jest między innymi wykonywanie tłumaczeń przysięgłych przede wszystkim z zakresu zagadnień technicznych. Jest z tego tytułu podatnikiem podatku VAT. Niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej, od czasu do czasu nieregularnie i nie stałym klientom, zamierza świadczyć usługi na podstawie umowy zlecenia (lub o dzieło), które nie są objęte przedmiotem działalności gospodarczej, np. bycie jurorem w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie. Możliwe również, że będzie świadczyć usługi tłumaczenia ale nie tekstów technicznych, tylko tekstów literackich, wierszy czy poezji. Również te tłumaczenia będą ewentualnie czynnościami jednorazowymi nie częstotliwie i nie stałym klientom.

Pismem z dnia 29.06.2010 r. (data wpływu 05.07.2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 10.06.2010 r. Wnioskodawczyni uzupełniła przedstawione zdarzenie przyszłe. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, Wnioskodawczyni poinformowała, iż:

  • świadczenie przez nią usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie się odbywało na rzecz osób prawnych i ich jednostek organizacyjnych (np. spółki akcyjne) lub jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej (np. instytuty naukowe). Wnioskodawczyni nie będzie zatem świadczyć usług na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.
  • w przedmiocie działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawczynię znajduje się przedmiot: „Działalność związana z tłumaczeniami” – nr PKD 74.30.Z. Niestety Polska Klasyfikacja Działalności nie pozwala na bardziej szczegółowe sprecyzowanie pojęcia działalności związanej z tłumaczeniami, mimo iż faktycznie wykonywane usługi w ramach działalności gospodarczej obejmują wyłącznie tłumaczenia techniczne, ekonomiczne i prawnicze. Nie występowały w tej działalności tłumaczenia utworów literackich, sztuki, poezji i innych tego typu, ale przepisy prawa nie dają Wnioskodawczyni możliwości odzwierciedlenia tego faktu w przedmiocie działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy świadcząc usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które nie mają charakteru ciągłego i nie są wielokrotne, tylko wypadkowe (jednorazowe), oraz które są różne od przedmiotu prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, można traktować jako usługi świadczone osobiście i rozliczać odrębnie od prowadzonej działalności gospodarczej...
  2. Czy świadcząc usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które nie mają charakteru ciągłego i nie są wielokrotne, tylko wypadkowe (jednorazowe), oraz które są różne od przedmiotu prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym będą związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, wykonanie których winna dokumentować faktura VAT...
  3. Czy bycie jurorem w różnych konkursach oraz świadczenie usług tłumaczeń literackich czyli innych niż zasadniczo przez Wnioskodawczynię wykonywanych tłumaczeń przysięgłych dokumentów technicznych, które nie będą miały charakteru ciągłego i nie będą wielokrotne, tylko wypadkowe (jednorazowe), ale które jako czynności tłumaczenia będą się mieściły w przedmiocie prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym będą związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, wykonanie których winna dokumentować faktura VAT...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Odpowiedź na pytanie drugie i trzecie w zakresie podatku od towarów i usług zostanie udzielona odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawczyni świadcząc usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które nie mają charakteru ciągłego i nie są wielokrotne, tylko wypadkowe (jednorazowe), oraz które są różne od przedmiotu prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, będzie mogła traktować je jako usługi świadczone osobiście rozliczać odrębnie od prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych dla umów zleceń czy o dzieło.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłami przychodów są m.in.: działalność wykonywana osobiście oraz pozarolnicza działalność gospodarcza.

Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z jej treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wyłączenie to obejmuje więc m.in. przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 cytowanej powyżej ustawy. Poszczególne kategorie tych przychodów wymieniono w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przepisem art. 13 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawnie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalności gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zauważyć należy, iż powołany powyższej przepis art. 13 ust. 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza z przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalności gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej jeśli są to przychody uzyskiwane na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Z powyższego wywieść należy, iż kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy ma okoliczności czy umowy zawierane przez Wnioskodawczynię są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz co jest przedmiotem tej działalności.

Z opisu przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, której przedmiotem jest między innymi wykonywanie tłumaczeń przysięgłych przede wszystkim z zakresu zagadnień technicznych. o symbolu PKD 74.30.Z. „Działalność związana z tłumaczeniami”.

Z uzupełnienia wniosku wynika również, iż faktycznie wykonywane usługi w ramach działalności gospodarczej obejmują wyłącznie tłumaczenia techniczne, ekonomiczne i prawnicze. Nie występowały w tej działalności tłumaczenia utworów literackich, sztuki, poezji i innych tego typu, ale przepisy prawa nie dają Wnioskodawczyni możliwości odzwierciedlenia tego faktu w przedmiocie działalności gospodarczej. Świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie się odbywało na rzecz osób prawnych i ich jednostek organizacyjnych (np. spółki akcyjnej) lub jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej (np. instytuty naukowe). Wnioskodawczyni nie będzie świadczyć usług na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychodów z tytułu wykonywania usług, na podstawnie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwanych wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalności gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 – przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej – nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów (biorąc pod uwagę wyłączenie zawarte w tym przepisie) nie jest działalności wykonywana osobiście, lecz pozarolnicza działalności gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Tym samym przychody uzyskane z tytułu tego rodzaju umów stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Reasumując, mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawione zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż z uwagi na przedmiot prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej - „Działalność związana z tłumaczeniami”, przychody, które będą uzyskiwane z tytułu świadczenia usług tłumaczenia na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, wiążą się bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą polegającą na świadczeniu usług tłumaczenia. W konsekwencji z uwagi na brzmienie przepisu art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały one wyłączone ze źródła przychodów określanego jako działalności wykonywana osobiście. Oznacza to, że przychody te Wnioskodawczyni winna rozlicznych jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj