Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1599/09/SD
z 18 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1599/09/SD
Data
2010.03.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
likwidacja
przychód
spółka jawna
spółka osobowa
wspólnik
zbycie


Istota interpretacji
Czy dochód uzyskany po 01 stycznia 2009 r. przez likwidowaną Spółkę jawną jest dochodem do opodatkowania przez wszystkich pięciu Wspólników aż do momentu ukończenia postępowania likwidacyjnego, czy tylko dochodem jednego Wspólnika, który pozostał i jest likwidatorem? (pytanie wymienione we wniosku jako pierwsze)



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. BKIP w dniu 18 grudnia 2009 r., uzupełnionym w dniu 05 marca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego w związku z likwidacją spółki jawnej (pytanie wymienione we wniosku jako pierwsze)- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego w związku z likwidacją spółki jawnej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 02 marca 2010 r. znak: IBPBI/2/423-1599/09/SD, IBPBI/1/415-1124/09/AB wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 05 marca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest Spółką zarządzającą Międzynarodowym Portem Lotniczym, na terenie którego prowadzi działalność Spółka jawna, powołana jako Spółka cywilna w 1996 r., a następnie przekształcona w Spółkę jawną w 2001 r. Struktura własnościowa Spółki jawnej to: Wnioskodawca 51%, Spółka akcyjna A 28,33% oraz trzy osoby fizyczne z udziałem 6,89% każda. Spółka jawna dokonała nakładów budowlanych na gruncie dzierżawionym od Spółki. Spółka jawna jest podatnikiem podatku VAT, natomiast wszyscy wspólnicy są podatnikami podatku dochodowego od dochodu uzyskanego w Spółce jawnej. Spółka jawna zaciągając kredyt bankowy, przed laty poniosła nakłady budowlane i zakupiła środki trwałe. W wyniku tego zostały wypracowane zyski (opodatkowane przez każdego Wspólnika proporcjonalnie do wniesionego udziału), na wypłatę których Spółka jawna nie posiadała wystarczających środków pieniężnych. Spółka ta w zasadzie w każdym roku realizowała wypłatę zysków z lat poprzednich z opóźnieniem. Zyski nie były przeznaczone dla tej Spółki, a jedynie był przesunięty termin ich wypłaty. Przedmiotem działalności Spółki jawnej jest wynajem pomieszczeń biurowych i magazynowych w budynku wybudowanym na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego (na gruncie dzierżawionym od zarządzającego portem lotniczym – Spółki). Przed 30 czerwca 2008 r. wpłynęły do Spółki jawnej i pozostałych Wspólników wypowiedzenia umowy spółki od czterech Wspólników. Spółka podjęła decyzję o nie wypowiadaniu umowy spółki, co było podyktowane zapisami w umowie dzierżawy. Zgodnie z umową Spółki, wypowiedzenie następuje z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na ostatni dzień roku obrotowego. Zgodnie z przepisami Ksh oraz zgodnie z § 15 pkt 1 umowy Spółki, w momencie pozostania jednego Wspólnika następuje rozwiązanie Spółki jawnej i jej likwidacja.

Z dniem 01 stycznia 2009 r. zostało otwarte postępowanie likwidacyjne. Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział VIII Gospodarczy KRS jedynym Wspólnikiem i Likwidatorem od 01 stycznia 2009 r. jest Spółka.

Spółka wpłaca zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Likwidowana Spółka nadal uzyskuje przychody i ponosi koszty. W trakcie postępowania likwidacyjnego zostanie spieniężony majątek Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dochód uzyskany po 01 stycznia 2009 r. przez likwidowaną Spółkę jawną jest dochodem do opodatkowania przez wszystkich pięciu Wspólników aż do momentu ukończenia postępowania likwidacyjnego, czy tylko dochodem jednego Wspólnika, który pozostał i jest likwidatorem... (pytanie wymienione we wniosku jako pierwsze)

Zdaniem Spółki:

Z dniem otwarcia postępowania likwidacyjnego Spółka jawna nie zaprzestała działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Ze względu na fakt, iż wypowiedzenia umowy spółki przez czterech Wspólników, spowodowały konieczność otwarcia postępowania likwidacyjnego, zdaniem Spółki, wszyscy Wspólnicy partycypują w przychodach i kosztach od momentu otwarcia postępowania likwidacyjnego, aż do dnia zakończenia postępowania likwidacyjnego tj. do dnia wyrejestrowania spółki z KRS, tzn. są obciążeni podatkiem dochodowym od dochodu uzyskiwanego w trakcie trwania postępowania likwidacyjnego tj. uzyskują przychody z działalności gospodarczej likwidowanej spółki, uzyskują przychód ze sprzedaży nakładów i środków trwałych, ponoszą koszty związane z prowadzoną działalnością ze sprzedażą nakładów i środków trwałych, koszty postępowania likwidacyjnego (obsługa księgowa, koszty ewentualnych odszkodowań). Sprzedaż przez likwidowaną Spółkę nakładów budowlanych spowoduje nie tylko uzyskanie przychodu ze sprzedaży, ale i wygaśnięcie przychodów dla Spółki z tytułu najmu w związku z koniecznością rozwiązania tych umów oraz spowoduje nie ponoszenie kosztów związanych z funkcjonowaniem budynku. Natomiast będą do poniesienia koszty, aż do momentu wyrejestrowania Spółki (najem lokalu, po sprzedaży nakładów, wynagrodzenie Gł. Księgowego, koszty bankowe, koszty sądowe).

W związku z powyższym zdaniem Spółki, dochody od 01 stycznia 2009 r. (tj. od dnia otwarcia postępowania likwidacyjnego), do momentu całkowitego wyrejestrowania Spółki jawnej, powinny być opodatkowane proporcjonalnie do udziału w spółce przez wszystkich pięciu Wspólników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zauważyć, że zgodnie z art. 58 pkt 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), rozwiązanie spółki powoduje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika.

W myśl natomiast art. 67 § 2 Ksh, w przypadku wypowiedzenia umowy spółki przez wierzyciela wspólnika lub ogłoszenia upadłości wspólnika porozumienie w sprawie zakończenia działalności spółki po zaistnieniu powodu rozwiązania spółki wymaga zgody odpowiednio wierzyciela lub syndyka. Stosownie do treści art. 81 § 1 Ksh, likwidatorzy sporządzają bilans na dzień rozpoczęcia i zakończenia likwidacji.

Zgodnie z art. 82 Ksh, z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Pozostały majątek dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy spłaca się wspólnikom udziały. Nadwyżkę dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku. Rzeczy wniesione przez wspólnika do spółki tylko do używania zwraca się wspólnikowi w naturze.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określanej w dalszej części skrótem „ustawa o pdop”), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej „podatnikami”. Przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

Ksh nie przyznaje spółkom osobowym, w tym spółce jawnej, osobowości prawnej. Z uwagi na powyższe spółka osobowa na gruncie podatków dochodowych nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników. Nie jest ona podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego, podmiotami takimi są natomiast wspólnicy tej Spółki.

W zależności od tego, czy wspólnicy są osobami fizycznymi, czy prawnymi podlegają opodatkowaniu wg przepisów ustawy z dnia:

  • 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • 15 lutego 1992 r. i podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o pdop, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

Art. 5 ust. 2 ustawy o pdop, dodaje ponadto, iż zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Z wyjątkiem art. 5 w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest przepisów, które wprost odnosiłyby się do spółek osobowych.

Ze zdarzenia przyszłego wynika, iż z dniem 01 stycznia 2009 r. zostało otwarte postępowanie likwidacyjne. Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział VIII Gospodarczy KRS jedynym Wspólnikiem i Likwidatorem od 01 stycznia 2009 r. jest Spółka. Likwidowana Spółka nadal uzyskuje przychody i ponosi koszty. W trakcie postępowania likwidacyjnego zostanie spieniężony majątek Spółki.

Jak już ustalono powyżej rozwiązanie spółki jawnej następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.

W świetle powyższych przepisów, do momentu wykreślenia Spółki jawnej z rejestru Spółka jako jej wspólnik, powinna alokować uzyskane przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów zgodnie z ww. art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. proporcjonalnie do posiadanych udziałów w spółce jawnej.

Reasumując, stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania wymienionego we wniosku jako pierwsze w zakresie pozostałych wspólników spółki jawnej oraz pytania oznaczonego jako drugie i trzecie wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj