Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-361/10-3/MM
z 30 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-361/10-3/MM
Data
2010.07.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek
nieruchomości
pierwsze zasiedlenie
rezygnacja ze zwolnienia
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Wnioskodawca może zrezygnować z prawa do zwolnienia od podatku VAT opisywanej transakcji (z wyjątkiem tej części budynku, która nie była przedmiotem umowy dzierżawy – będzie ona korzystać obligatoryjnie ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT), gdyż spełnia przesłanki przewidziane w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT (zarówno dostawca jak i nabywcy budynku biuro – socjalnego są zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi oraz złożą, zgodnie z twierdzeniem Wnioskodawcy, przed dniem zawarcia umowy sprzedaży, właściwemu dla nabywcy Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania tej transakcji).



Wniosek ORD-IN 752 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28.05.2010r. (data wpływu 01.06.2010r.), uzupełnione pismem z dnia 25.06.2010r. (data wpływu 30.06.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT dostawy budynku przemysłowego (biurowo – socjalnego) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.06.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT dostawy budynku przemysłowego (biurowo – socjalnego). Przedmiotowy wniosek zawierał braki w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 16.06.2010r. znak IPPP2/443-361/10-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki. Wniosek został uzupełniony w terminie prawidłowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą - „x” na podstawie „Zaświadczenia o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej” nr x wydanego przez Burmistrza x. Z tytułu prowadzonej na własne nazwisko działalności gospodarczej jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca poza prowadzoną przez siebie działalności gospodarczą, na przestrzeni lat 1997 —2001 nabył kilka działek gruntowych, o charakterze przemysłowo — usługowym, w tym jedną wraz z zabudowaniami. Czynność nabycia tych nieruchomości została opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnej. W konsekwencji po stronie Wnioskodawcy, nie powstało uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tych nieruchomości.

Wnioskodawca w dniu 14 maja 1997r. nabył od Pana x syndyka masy upadłości Przedsiębiorstwa Państwowego pod nazwą „x” w x dwie nieruchomości:

  1. działkę o powierzchni 11021m², oznaczoną numerem x (akt notarialny rep. A nr x) dla której w Sądzie Rejonowym w x prowadzona była Księga Wieczysta o nr x i pozostaje ona w użytkowaniu wieczystym do dnia 5 grudnia 2089r. (KW x przed obecnym podziałem geodezyjnym).
  2. działkę o powierzchni 3296m², oznaczoną numerem x i (akt notarialny rep. A nr x), dla której w Sądzie Rejonowym w x prowadzona była Księga Wieczysta o nr x i pozostaje ona w użytkowaniu wieczystym do dnia 5 grudnia 2089r. (KW x); ponad 90% powierzchni działki stanowi zbiornik wodny.

Następnie w dniu 4 czerwca 1998r. Wnioskodawca nabył od Państwa x, w drodze umowy zniesienia prawa współużytkowania wieczystego gruntu wraz z własnością budynków i urządzeń stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, działkę o powierzchni 11 826m², oznaczoną numerem x (akt notarialny rep. A nr x), dla której to nieruchomości w Sądzie Rejonowym w x prowadzona była Księga Wieczysta o nr x i pozostaje ona w użytkowaniu wieczystym do dnia 5 grudnia 2089r. (KW x przed obecnym podziałem geodezyjnym).

Działki gruntowe o nr x oraz x, nigdy nie były wykorzystywane do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i do dziś pozostają niezabudowane. Pomimo to, Wnioskodawca wykazał je w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, prowadzonej na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednakże z uwagi na charakter nieruchomości — niezabudowanych — podatnik nie dokonywał amortyzacji tych środków trwałych w związku z czym odpisy amortyzacyjne nie zmniejszały podstawy opodatkowania prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Działka x wraz z zabudowaniami nigdy nie została ujęta w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jako składnik prowadzonej działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę. Jednocześnie działka ta od momentu nabycia, tj. od 1998r., była praktycznie w całości wydzierżawiana na cele produkcji elementów betonowych i betonu towarowego. Przychód z tego tytułu Wnioskodawca zaliczał do przychodów z działalności gospodarczej. Natomiast opłaty wieczyste i podatek od nieruchomości od całej działki o nr x były księgowane jako koszty działalności gospodarczej. Dzierżawa ta trwała do dnia 28 lutego 2010r. Na działce oznaczonej nr x, objętej prawem wieczystego użytkowania, znajdowały się pierwotnie 3 budynki tj.:

  • hala produkcji prefabrykatów z węzłem betoniarskim o powierzchni 508,1m²,
  • budynek zbrojarni o powierzchni 283,8m²,
  • budynek biurowo-socjalny, piętrowy o powierzchni 133,5m².

Ze względu na stan techniczny, Wnioskodawca w 2005r. dokonał rozbiórki hali produkcji prefabrykatów.

W latach 2006-2008 budynek zbrojarni został poddany ograniczonemu remontowi (systemem gospodarczym), obejmując naprawę dachu, ścian zewnętrznych, wymianę kilku doświetleń. Koszt tych prac nie przekroczył 30% wartości początkowej budynku, jak również nie był pierwszym zasiedzeniem, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Jednocześnie przeprowadzenie tych prac nie uprawniło Wnioskodawcy do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług, związanych z tym remontem. Budynek zbrojarni, na przełomie 2008/2009r. był wynajęty. Umowa ta trwała do 30 marca 2010r. Trzeci z budynków, tj. biurowo - socjalny, wybudowany na przestrzeni lat 60 i 70 ubiegłego wieku, oprócz funkcji biurowo — socjalnych, spełniał i nadal spełnia również funkcje mieszkalne. Piętro tego budynku, jeszcze przed nabyciem przez Wnioskodawcę uzyskało charakter lokalu mieszkalnego, co umożliwiło Wnioskodawcy w 2007r. uzyskanie zameldowania w tym lokalu mieszkalnym. Przy czym zdarzenie to nie było pierwszym zasiedleniem w rozumieniu art. 2 pkt 14) ustawy VAT. Jednocześnie istniejący podział spowodował, że parter tego budynku, pełniący funkcję biurową również był wynajmowany przez Podatnika. W 2010r. Wnioskodawca dokonał podziału działki oznaczonej nr x na trzy części, tj. na: działkę o nr x. działkę o nr x, która obejmuje akacjowy zagajniki część zbiornika wodnego, oraz działkę o nr x. Jednocześnie Podatnik przeprowadził podział działki oznaczonej nr x na dwie części, wyodrębniając działkę o nr x obejmującą oprócz gruntu budynek zbrojarni, oraz na działkę o nr x obejmującą oprócz gruntu budynek biurowo-socjalny. Po dokonaniu podziału Wnioskodawca dokonał następnie scalenia działki o numerze x (działka zabudowana) i działka o numerze x (działka niezabudowana) w jedną nieruchomość objętą jedną księgą wieczystą. Nieruchomość ta składa się obecnie z dwóch działek.

Podobna sytuacja dotyczy działek o numerze x (działka zabudowana) i numerze x (działka niezabudowana), które również zostały połączone w jedną księgę wieczystą. Ta nieruchomość składa się obecnie z dwóch działek.

W następstwie dokonanych zmian Wnioskodawca zamierza sprzedać na rzecz x nieruchomości stanowiące: działki x (objęta kolejną księgą wieczystą) oraz działki x i x (objęte też kolejną księgą wieczystą, czyli dwie nieruchomości z których każda ma założoną księgę wieczystą. Natomiast Wnioskodawca na rzecz x zamierza zbyć nieruchomość objęta jedną księgą wieczystą składającą się dwóch działek.

Wszystkie nieruchomości objęte są planem zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje zabudowę na tym obszarze obiektów o przeznaczeniu przemysłowym i usługowym z wykluczeniem budownictwa mieszkalnego.

Reasumując:

  • w stosunku do ww. nieruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (w cenie nabycia sprzedawca nie naliczył podatku od towarów i usług: czynności te były opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych),
  • Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie nabytego budynku biurowo - socjalnego. które uprawniłyby go do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  • zarówno dostawca (Wnioskodawca), jak i nabywcy nieruchomości tj. x i x są zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami VAT.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, iż piętrowy budynek biurowo – socjalno – mieszkalny jest wykorzystywany przez Zainteresowanego na cele mieszkalne. Od dnia 30 marca 2007r. Wnioskodawca jest w nim również zameldowany. Część pomieszczeń znajdujących się na parterze wydzierżawiana była przez Wnioskodawcę na podstawie umowy dzierżawy z dnia 19 stycznia 1998r. Umowa dzierżawy wygasła w dniu 28 lutego 2010r. Obecnie parter budynku jest nieużytkowany, natomiast piętro Wnioskodawca wykorzystuje na własne cele mieszkalne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca w związku z planowaną sprzedażą prawa własności budynku przemysłowego (budynku biurowo - socjalnego), wybudowanego na przełomie lat 60 i 70 — tych ubiegłego wieku, usytuowanego na gruncie objętym prawem użytkowania wieczystego, a tym samym sprzedażą prawa użytkowania wieczystego gruntu (działek oznaczonych w rejestrze gruntów nr x oraz x), posiada prawo rezygnacji ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, przy spełnieniu wszystkich warunków, o których mowa w tym przepisie oraz warunków zawartych w art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, a tym samym może wybrać opodatkowanie dostawy tych towarów 22% stawką VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy odpłatne przeniesienie prawa własności budynku przemysłowego (budynku biurowo - socjalnego) usytuowanego na gruncie objętym prawem wieczystego użytkowania (działki o numerach x i x), który został wybudowany ponad 30 lat ternu, objęte jest zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Jednocześnie dostawa prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym usytuowany jest ten budynek, objęta jest zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W następstwie przysługującego Podatnikowi zwolnienia od podatku od towarów i usług, przysługuje jemu również prawo do rezygnacji z niniejszego zwolnienia, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, przy założeniu spełnienia wszystkich warunków, o których mowa w tym przepisie oraz warunków zawartych w art. 43 ust 11 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary ustawodawca rozumie rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Jednocześnie w myśl art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów. Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Przepisu tego nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli (art. 29 ust. 5a ustawy o VAT).

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy;

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlania lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Jednocześnie w myśl § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 224, poz. 1799, ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Ponadto stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

Ustawodawca przewidział jednak możliwość zrezygnowania przez podatnika z przysługującego jemu zwolnienia. Otóż w myśl art. 43 ust.10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Jak stanowi art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku. budowli lub ich części.

W następstwie wykorzystywania przez Wnioskodawcę nieruchomości wchodzących obecnie w skład sprzedawanej nieruchomości, tj. budynku biurowo socjalnego wraz z towarzyszącym mu gruntem objętym prawem użytkowania wieczystego (działki o numerach x), w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajem parteru tego budynki i dzierżawy gruntu, nieruchomość tę należy uznać za towar w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Jednocześnie planowana przez Wnioskodawcę dostawa budynku biurowo - socjalnego, wchodzący w skład działki o numerze x, korzysta ze zwolnienia od VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Tym samym zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r., w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wchodzący w skład niniejszej działki grunt objęty prawem wieczystego użytkowania również wolny jest VAT, tj. prawo wieczystego użytkowania gruntu objęte działkami x i x.

Wobec przedstawionego w niniejszym wniosku stanu faktycznego, zasadnym jest twierdzenie, że pierwsze zasiedlenie budynku biurowo - socjalnego miało miejsce na przełomie lat 60 — 70 XX wieku, na skutek wybudowania tego obiektu budowlanego. Wnioskodawca nabywając w 1998r. tę nieruchomość (działkę o numerze x), nie uzyskał budynku biurowo — socjalnego w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu VAT (czynność sprzedaży tej nieruchomości opodatkowana została podatkiem od czynności cywilnoprawnych), jak również nie był pierwszym nabywcą lub użytkownikiem tego budynku, po jego wybudowaniu. Okoliczność ta nie stanowiła pierwszego zasiedlenia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o VAT w związku z art. 2 pkt 14 lit. a) ustawy o VAT.

Jednocześnie zakładając, że przed nabyciem tego budynku przez Podatnika mógł on zostać poddany ulepszeniu, a wydatki poniesione na to ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej (art. 2 pkt 14 lit. b ustawy o VAT), to okres należy uznać, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku upłynął okres 2 lat, o którym mowa w art. 43 ust 1 pkt 10 lit. b ustawy o VAT. Jednocześnie wobec faktu, że Wnioskodawca nie prowadził prac polegających na ulepszeniu budynku biurowo - socjalnego, należy przyjąć, że nie istnieje również druga z negatywnych przesłanek, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b) ustawy o VAT, ograniczających niniejsze zwolnienie od VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy konsekwencją niniejszego zwolnienia od podatku od towarów i usług, dotyczącego planowanej przez Wnioskodawcę dostawy na rzecz X prawa własności budynku biurowo socjalnego usytuowanego na gruncie objętym prawem użytkowania wieczystego wraz z prawem użytkowania wieczystego tego gruntu (działki o numerach x i x) jest uprawnienie do rezygnacji z tego zwolnienia. Podstawę tego zwolnienia stanowi art. 43 ust. 10 ustawy o VAT przy założeniu, że spełnione zostaną wszystkie warunki zawarte w art. 43 ust. 10 oraz warunki w art. 43 ust. 11 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, grunt na którym są one posadowione dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle posadowione na gruncie będącym przedmiotem wieczystego użytkowania. Jak wskazuje przepis § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), zwanego dalej „rozporządzeniem” – obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010r. – zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jedną z nich jest zwolnienie od podatku (art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT) dostawy budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

oraz dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

Stosownie do treści art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Jest z tego tytułu zarejestrowanym, czynnym podatkiem podatku VAT. Na przestrzeni lat 1997 – 2001 Wnioskodawca nabył prawo wieczystego użytkowania kilku działek gruntowych o charakterze przemysłowo – usługowym, w tym jedną z zabudowaniami. Transakcja zakupu tych działek nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług, w wyniku czego Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu. Jedna z działek zabudowana jest budynkiem biurowo – socjalnym, piętrowym o powierzchni 133,5m². W stosunku do tego budynku Wnioskodawca nie ponosił wydatków na jego ulepszenie. Z uzupełnienia do wniosku wynika, iż część pomieszczeń znajdujących się na parterze budynku była przez Wnioskodawcę wydzierżawiana od roku 1998 do roku 2010. Piętro budynku nie było przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze - Wnioskodawca wykorzystuje je na własne cele mieszkalne. Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest czy przy sprzedaży budynku biurowo – socjalnego Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT i opodatkować tę dostawę podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Poddając konfrontacji zaprezentowaną we wniosku treść zdarzenia przyszłego z powołanymi przepisami prawa podatkowego należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Kluczową rolę w rozwiązaniu przedstawionego we wniosku problemu odgrywa przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Aby stwierdzić, czy przedmiotowa nieruchomość będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT w pierwszej kolejności ustalić należy kiedy miało miejsce pierwsze zasiedlenie oraz jaki okres upłynął od niego do momentu dokonania dostawy nieruchomości. W tym celu należy odwołać się do brzmienia art. 2 pkt 14 lit. b ustawy o VAT, zgodnie z którym przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego w przedmiotowym wniosku wynika, że część budynku biurowo – socjalnego była przedmiotem umowy dzierżawy. Zatem z chwilą zawarcia przedmiotowej umowy dzierżawy nastąpiło pierwsze zasiedlenie tej części budynku, bowiem nastąpiło oddanie go do użytkowania, w wykonaniu czynności opodatkowanych, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi tego budynku. Natomiast w stosunku do tej części budynku, która nie była przedmiotem umowy dzierżawy z chwilą dokonania przedmiotowej dostawy nastąpi pierwsze zasiedlenie tego budynku w myśl przepisów ustawy o VAT. W związku z powyższym wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy pierwsze zasiedlenie w myśl przepisów ustawy o VAT nie nastąpiło z chwilą wybudowania tego budynku.

Wobec powyższych konkluzji stwierdzić należy, że w stosunku do tej części budynku, która była przedmiotem umowy dzierżawy będzie miało miejsce zastosowanie zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b w związku z § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia, gdyż pomiędzy pierwszym zasiedleniem tego budynku (styczeń 1998r.), a przewidywaną dostawą tej części budynku upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

Natomiast dla dostawy pozostałej części budynku biurowo – socjalnego, która nie była przedmiotem umowy dzierżawy zastosowania znajdzie zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT w związku z § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia, bowiem Wnioskodawcy w stosunku do tej części budynku nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, a także z uwagi na fakt, iż nie ponosił żadnych wydatków na jego ulepszenie.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż Wnioskodawca może zrezygnować z prawa do zwolnienia od podatku VAT opisywanej transakcji (z wyjątkiem tej części budynku, która nie była przedmiotem umowy dzierżawy – będzie ona korzystać obligatoryjnie ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT), gdyż spełnia przesłanki przewidziane w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT (zarówno dostawca jak i nabywcy budynku biuro – socjalnego są zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi oraz złożą, zgodnie z twierdzeniem Wnioskodawcy, przed dniem zawarcia umowy sprzedaży, właściwemu dla nabywcy Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania tej transakcji).

Tym samym należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy odnośnie tak przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj