Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-454/10-6/MK
z 20 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-454/10-6/MK
Data
2010.08.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
logo
reprezentacja
stowarzyszenia
wynagrodzenia
zarząd


Istota interpretacji
zwolnienie z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu przekazania członkom Zarządu Głównego dresów sportowych z napisem i marynarki z wyhaftowanym logo Stowarzyszenia do użytkowania w celu odpowiedniej reprezentacji na międzynarodowych mistrzostwach sportowych w wędkarstwie.



Wniosek ORD-IN 452 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 04.05.2010 r. (data wpływu 10.05.2010 r.) oraz piśmie z dnia 23.06.2010 r. (data nadania 23.06.2010 r., data wpływu 24.06.2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 18.06.2010 r. (data nadania 18.06.2010 r., data doręczenia 22.06.2010 r.) oraz piśmie z dnia 08.07.2010 r. (data nadania 09.07.2010 r., data wpływu 13.07.2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 29.06.2010 r. (data nadania 30.06.2010 r., data doręczenia 05.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu przekazania członkom Zarządu Głównego dresów sportowych z napisem i marynarki z wyhaftowanym logo Stowarzyszenia do użytkowania w celu odpowiedniej reprezentacji na międzynarodowych mistrzostwach sportowych w wędkarstwie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.05.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu przekazania członkom Zarządu Głównego dresów sportowych z napisem i marynarki z wyhaftowanym logo Stowarzyszenia do użytkowania w celu odpowiedniej reprezentacji na międzynarodowych mistrzostwach sportowych w wędkarstwie.

Pismami z dnia 08.07.2010 r. (data nadania 09.07.2010 r., data wpływu 13.07.2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie i z dnia 18.06.2010 r. i z dnia 29.06.2010 r. (data nadania 30.06.2010 r., data doręczenia 05.07.2010 r.) Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez przesłanie dokumentu z którego wynika prawo do udzielania pełnomocnictwa w imieniu Wnioskodawcy. Wezwania skutecznie doręczono w dniu 22.06.2010 r. i 05.07.2010 r., natomiast w dniach 24.06.2010 r. i 13.07.2010 (w terminie) pismami z dnia 23.06.2010 r. i 08.07.2010 r. przesłano brakujące dokumenty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe

Wnioskodawca jest stowarzyszeniem i jednocześnie związkiem sportowym. Organem stanowiącym Stowarzyszenia jest Zarząd Główny, którego członkowie działają społecznie, nie pobierając wynagrodzenia. Wnioskodawca organizuje międzynarodowe mistrzostwa w wędkarstwie. W celu odpowiedniej reprezentacji, Zarząd planuje zakupić dresy sportowe z napisem i jednakowe marynarki z wyhaftowanym logo Związku, a następnie przekazać je do użytkowania dla członków Zarządu Głównego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy zakup tego typu ubiorów będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w PDOP i czy przekazanie ww. ubioru na rzecz członków Zarządu Głównego będzie wolne od opodatkowanie w PDOF...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wniosek odnośnie pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych został rozpatrzony w odrębnej interpretacji z dnia 22 lipca 2010 r.

Stanowisko Wnioskodawcy

Przekazanie dresów i marynarek opatrzonych nazwą lub logo Związku nie jest przekazaniem na własne potrzeby członków organów stanowiących czy członków stowarzyszenia, a jedynie wyposażeniem organu, w celu właściwego reprezentowania go na zewnątrz.

Na tej podstawie Wnioskodawca uważa, że koszt zakupu tego ubioru jest kosztem uzyskania przychodów z działalności sportowej i jednocześnie nie podlega opodatkowaniu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem wymienionych w art. 21. 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu zaliczona została działalność wykonywana osobiście. W ramach tego źródła przychodów w art. 13 ustawodawca wyróżnił:

  • w pkt 7 - przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze nieodpłatnych świadczeń.

Jednocześnie stosownie do art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Na podstawie art. 11 ust. 2a wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest stowarzyszeniem i jednocześnie związkiem sportowym. Organem stanowiącym Stowarzyszenia jest Zarząd Główny, którego członkowie działają społecznie, nie pobierając wynagrodzenia. Wnioskodawca organizuje międzynarodowe mistrzostwa w wędkarstwie. Zarząd planuje zakupić dresy sportowe z napisem i jednakowe marynarki opatrzone logo Związku, które zamierza przekazać nieodpłatnie członkom Zarządu Głównego w celu odpowiedniej reprezentacji na zawodach

W świetle powyższego przepisu wartość świadczeń otrzymywanych przez członka stowarzyszenia z tytułu nieodpłatnego otrzymania dresów sportowych z napisem i marynarek opatrzonych logo Związku, stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z art. 13 pkt 7 w związku z art. 11 ust. 1 w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, tj. przy zastosowaniu skali podatkowej.

Nie mniej biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przedstawiony powyżej stan prawny, należy stwierdzić, że skoro dresy oraz marynarki – posiadające nadruki i logo firmy, wnioskodawca ma zamiar przekazać członkom zarządu nieodpłatnie do obowiązkowego noszenia w określonych okolicznościach lub w celach związanych z wykonywanymi zadaniami służbowymi, a więc wyłącznie do celów związanych z wykonywaniem prac Związku m.in. reprezentacja na zewnątrz, udział w imprezach, to przekazane stroje nie będą stanowić nieodpłatnych świadczeń na rzecz członków zarządu i ich wartość nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ponadto z treści stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku wynika, że stroje te nie są przekazane na własne potrzeby jako odzież osobista.

Natomiast jeżeli przekazane nieodpłatnie przez Zarząd stroje członkowie Zarządu otrzymaliby do swobodnego używania, a więc do osobistego użytku, wówczas zastosowanie znalazłby ww. przepis art. 13 ust. 7 w związku z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym równowartość ww. ubrań stanowiłyby przychód członka zarządu jako nieodpłatne świadczenie.

Reasumując w przypadku przekazania członkom zarządu strojów opatrzonych logo firmy ich równowartość nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj