Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3-443-522/10-2/JF
z 9 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3-443-522/10-2/JF
Data
2010.08.09


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
oddział
sprzedaż
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Transakcja sprzedaży oddziału przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.



Wniosek ORD-IN 900 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26.05.2010 r. (data wpływu 31.05.2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 03.08.2010 r. (data wpływu 06.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.05.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza sprzedać spółce (dalej jako „Nabywca”), na zasadach określonych w stosownych umowach, przedsiębiorstwo oddziału Wnioskodawcy, działające w Polsce i zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy (dalej jako „Oddział”).

Wnioskodawca jest pośrednio (poprzez swoją w 100% zależną spółkę) zaangażowany kapitałowo w Nabywcę. Przedmiotem działalności zarówno Wnioskodawcy, jak i Nabywcy, jest działalność bankowa. Oddział służy Wnioskodawcy do prowadzenia tej działalności na terytorium Polski.

Zgodnie z art. 40 ust. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn. zm; dalej jako „Prawo bankowe”), Oddział działa w oparciu o regulamin nadany mu przez Wnioskodawcę. Ponadto, stosownie do art. 40a ust. 1 pkt 2 Prawa bankowego, Oddział prowadzi oddzielną rachunkowość w języku polskim, zgodnie z przepisami obowiązującymi banki krajowe.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT czynnym.

W dniu 23 marca 2010 roku Komisja Nadzoru Finansowego, na podstawie art. 124a Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst jednolity Dz. U. z 2002, Nr 72, poz. 665 ze zmianami), zezwoliła Nabywcy na nabycie przedsiębiorstwa bankowego Oddziału (decyzja Komisji Nadzoru Finansowego).

Sprzedaż przedsiębiorstwa Oddziału zostanie przeprowadzona w sposób opisany poniżej:

  1. Zawarcie umowy przenoszącej przedsiębiorstwo Oddziału na Nabywcę (dalej jako „Umowa Przeniesienia Przedsiębiorstwa Oddziału”) nastąpi w wykonaniu zobowiązania wynikającego z umowy zobowiązującej do przeniesienia przedsiębiorstwa Oddziału (dalej jako „Umowa zobowiązująca Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału”), zawartej przed dniem złożenia niniejszego wniosku, Umowa zobowiązująca Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału jest umową o skutku wyłącznie zobowiązującym zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 .z późn. zm.; dalej jako „KC”). Obie umowy, tj. Umowa Zobowiązująca Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału, oraz Umowa Przeniesienia Przedsiębiorstwa Oddziału będą stanowiły umowę sprzedaży przedsiębiorstwa Oddziału (dalej jako „Umowa Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału”).
  2. Na podstawie Umowy Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału Nabywca nabędzie następujące składniki majątkowe, składające się na przedsiębiorstwo Oddziału:
    a) prawa, wierzytelności i roszczenia wynikające z umów zawartych przez Wnioskodawcę za pośrednictwem Oddziału, w szczególności umów z klientami (w ograniczonym zakresie, o ile Oddział będzie stroną takich umów przed zawarciem Umowy Przeniesienia Przedsiębiorstwa Oddziału - patrz punkt 7 poniżej), umów dotyczących własności intelektualnej, umów najmu i innych umów związanych z korzystaniem przez Oddział z nieruchomości;
    b)prawo własności rzeczy ruchomych;
    c) papiery wartościowe i inne prawa posiadane przez Wnioskodawcę za pośrednictwem Oddziału, jak również wierzytelności i prawa związane z papierami wartościowymi i instrumentami pochodnymi;
    d) prawa własności intelektualnej.
  3. Nabywca przejmie również zobowiązania Wnioskodawcy wynikające z umowy, o których mowa w pkt 2 a) powyżej, za wyjątkiem zobowiązań wynikających z naruszeń tych umów przez Wnioskodawcę.
  4. Ponadto zgodnie z art. 231 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), Nabywca stanie się stroną w stosunkach pracy z pracownikami Oddziału.
  5. Umowa zobowiązująca Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału przewiduje, że na podstawie art. 552 KC ze sprzedaży zostaną wyłączone niektóre składniki majątkowe Oddziału:
    a) nazwa Oddziału;
    b) znak towarowy;
    c) prawa wynikające z wybranych umów związanych z działalnością Oddziału (w szczególności umów o zarządzanie) oraz niektóre inne składniki majątkowe wchodzące w skład Przedsiębiorstwa, które nie mogą zostać przeniesione na Nabywcę lub co do których zostanie uzgodnione, że nie podlegają one przeniesieniu (z powodu braku koniecznej zgody osób trzecich lub z innych przyczyn);
    d) gotówka pozostająca na rachunku bankowym Oddziału.
  6. Ponadto, Nabywca nie przejmie niektórych zobowiązań związanych z działalnością Oddziału, w szczególności zobowiązań wynikających z umów o zarządzanie. Oddział nie posiada żadnych nieruchomości.
  7. Zgodnie z postanowieniami Umowy Zobowiązującej Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału, w okresie pomiędzy podpisaniem Umowy Zobowiązującej Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału i Umowy Przeniesienia Przedsiębiorstwa Oddziału Nabywca będzie oferował swoje produkty klientom Oddziału. Nabywca będzie zobowiązany do oferowania klientom Oddziału podobnych produktów i na podobnych warunkach w stosunku do produktów oferowanych im przez Oddział. Klienci, którzy przyjmą ofertę Nabywcy rozwiążą umowy łączące ich z Oddziałem i zawrą nowe umowy bezpośrednio z Nabywcą. Umowy zawarte przez Oddział z klientami Oddziału, którzy nie zaakceptowali warunków Nabywcy zostaną przeniesione z Oddziału do Nabywcy w momencie przewidzianym w Umowie Przeniesienia Przedsiębiorstwa Oddziału w formie wymaganej przepisami KC, z wyłączeniem pewnych umów (co do zasady zawartych przez klientów, których sytuacja finansowa nie spełni warunków określonych w Umowie Zobowiązującej Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału).
  8. Cena sprzedaży zostanie określona na podstawie wyceny przedsiębiorstwa Oddziału uwzględniającej wycenę klienteli, która zawrze nowe umowy z Nabywcą.

Nabywca jest bankiem. W wyniku transakcji nabycia przedsiębiorstwa Oddziału Wnioskodawcy Nabywca będzie kontynuował dotychczasową działalność tego Oddziału. Jest to podstawowy cel tej transakcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja sprzedaży, realizowana w wyniku zawarcia Umowy Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału (w rozumieniu nadanym jej w opisie zdarzenia przyszłego) na warunkach tam określonych (patrz punkty 1-8), stanowi transakcję, która nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 VATU...

Zdaniem Wnioskodawcy opisana transakcja stanowi jedną transakcję, która nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 VATU.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 VATU, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jednakże na podstawie art. 6 pkt 1 VATU, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przyjmuje się przy tym, że pojęcie „transakcji zbycia”, o której mowa w art. 6 ust. 1 VATU, należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 VATU (zob. np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 26 października 2009 r., ILPP2/443-1134/09-3/SJ). Na mocy tego przepisu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 VATU, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, takie jak sprzedaż, zamiana, darowizna, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Przepisy VATU nie definiują pojęcia „przedsiębiorstwa”. Z tego względu należy posłużyć się definicją przedsiębiorstwa zawartą w art. 551 KC, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujących w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, iż powyższe wyliczenie ma charakter otwarty (o czym świadczy użyty przez ustawodawcę zwrot „w szczególności”), zaś dokonanie ścisłych ustaleń, co tworzy przedsiębiorstwo, jest możliwe wyłącznie w odniesieniu do konkretnych przedsiębiorstw (konkretnych przedsiębiorców).

Jednocześnie art. 552 KC ustanawia domniemanie, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo (np. sprzedaż, zamiana, jak też wniesienie przedsiębiorstwa aportem) obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych. W konsekwencji, wyłączenie pewnych aktywów zbywanego przedsiębiorstwa nie powoduje, że przedmiotem zbycia przestaje być przedsiębiorstwo.

Przyjęty w orzecznictwie pogląd wskazuje, że aby dokonać przeniesienia przedsiębiorstwa, przeniesienie musi dotyczyć minimum środków koniecznych do prowadzenia przedsiębiorstwa: „Ocena, czy doszło do nabycia przedsiębiorstwa jest więc możliwa in concreto, a miarodajne jest ustalenie, czy nabyto minimum środków, bez których kontynuowanie przez nabywcę działalności gospodarczej realizowanej przed zbyciem nie jest możliwe. Strony – jak wynika z art. 552 KC – mają pozostawioną swobodę co do tego, jakie elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa objąć przedmiotem czynności prawnej, z tym że swoboda w wyłączeniu poszczególnych składników nie może iść tak daleko, aby zakres wyłączeń przekreślił istotę przedsiębiorstwa. Dlatego też zbycie przedsiębiorstwa powinno obejmować co najmniej te składniki, które determinują funkcje spełniane przez przedsiębiorstwo.” (wyrok Sądu Najwyższego z 17 października 2000 r., sygn. I CKN 850/98).

W opinii Wnioskodawcy, zgodnie z opisem zawartym w opisie zdarzenia przyszłego, zespół składników materialnych i niematerialnych, składający się na przedsiębiorstwo Oddziału, a który ma zostać zakupiony przez Nabywcę w ramach Umowy Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału, w tym również transfer klienteli na zasadach określonych w stosownych umowach, wypełnia definicję przedsiębiorstwa z art. 551 KC, pomimo wyłączenia niektórych składników z transakcji. W wyniku zakupu przedsiębiorstwa Oddziału Nabywca nabędzie bowiem wszystkie te składniki majątkowe Oddziału, w tym przejmie klientelę (z pewnymi wyjątkami), które pozwalają na prowadzenie działalności gospodarczej (działalności bankowej) na terytorium Polski.

Wniosek taki jest zgodnie przyjmowany zarówno w orzecznictwie sądów administracyjnych (zob. np. wyroki: Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 listopada 2009 r., I SA/Gd 494/09; WSA w Warszawie z dnia 9 października 2009 r., III SA/Wa 674/09; WSA w Lublinie z dnia 12 października 2007 r., I SA/Lu 403/07 i inne) oraz wypowiedziach organów podatkowych (zob. np. indywidualne interpretacje prawa podatkowego: Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 października 2009 r., ILPP2/443-1110/09-2/MN; Dyrektora IS w Poznaniu z dnia 27 sierpnia 2009 r., ILPP2/443-720/09-2/EN; Dyrektora IS w Bydgoszczy z dnia 20 sierpnia 2009 r., ITPB3/423-282/09/MT; Dyrektora IS w Poznaniu z dnia 5 czerwca 2009 r., ILPB3/423-198/09-4/MC; Dyrektora IS w Bydgoszczy z dnia 18 marca 2009 r., ITPB3/423-762/08/DK; Dyrektora IS w Warszawie z dnia 12 maja 2008 r., IP-PB3-423-282/08-2/PS oraz inne).

W świetle powyższego należy stwierdzić, że transakcja sprzedaży, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, w tym transfer klienteli w sposób określony w stosownych umowach, niewątpliwie będą stanowiły jedną transakcję sprzedaży „zorganizowanej części przedsiębiorstwa” Wnioskodawcy w wyżej określonym rozumieniu.

Przedsiębiorstwo Oddziału jako zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e VATU, zorganizowana część przedsiębiorstwa musi obejmować zarówno składniki materialne, jak i niematerialne, a także zobowiązania. Oznacza to, że „podstawowym wymogiem definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest konieczność wystąpienia co najmniej po jednym składniku z tych grup składników” (postanowienie z dnia 20 października 2005 r., 2403-PDF-415-60-05 Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej.

W przedstawionym stanie faktycznym przedsiębiorstwo Oddziału stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań ponieważ w jego skład wchodzą:

  1. składniki materialne: rzeczy ruchome;
  2. składniki niematerialne: prawa, wierzytelności i roszczenia wynikające z umów zawartych przez Wnioskodawcę za pośrednictwem Oddziału (w szczególności niektórych umów z klientami, zakładając, że takie umowy będą objęte transakcją), umów dotyczących własności intelektualnej, umów najmu i innych umów związanych z korzystaniem przez Oddział z nieruchomości); papiery wartościowe i inne prawa posiadane przez Wnioskodawcę za pośrednictwem Oddziału, jak również wierzytelności i prawa związane z papierami wartościowymi i instrumentami pochodnymi; prawa własności intelektualnej;
  3. zobowiązania: zobowiązania Wnioskodawcy wynikające z umów, o których mowa powyżej, za wyjątkiem zobowiązań wynikających z naruszeń tych umów przez Wnioskodawcę.

Oddział jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniona część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e VATU, aby można było określić pewien zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) mianem „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, zespół tych składników musi być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie.

Co do zasady, wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale może też wynikać z innych okoliczności i mieć charakter faktyczny (tak np. J. Marciniuk, red., Podatek dochodowy od osób prawnych, Wydawnictwo C. H. Beck, Warszawa 2009, s. 71-72).

„Zasadne wydaje się przyjęcie, iż wyodrębnienie organizacyjne ma miejsce wówczas gdy zespół przedmiotowych składników w istniejącym przedsiębiorstwie ma swoją formę organizacyjną w strukturze organizacyjnej podatnika.” (T. Michalik, VAT, Wydawnictwo C. H. Beck, Warszawa 2009, s. 73). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza zatem, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako oddział, departament, dział, wydział, itd.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej, przy czym nie oznacza ono samodzielności finansowej. „Wystarczającym wyodrębnieniem finansowym będzie sytuacja, w której określone przepływy finansowe, należności i zobowiązania można, na podstawie prowadzonej przez podatnika ewidencji, alokować do przedmiotowej części przedsiębiorstwa.” (T. Michalik, VAT, Wydawnictwo C. H. Beck, Warszawa 2009. s, 73; zob. też J. Marciniuk, red., Podatek dochodowy od osób prawnych, Wydawnictwo C. H. Beck, Warszawa 2009, s. 71-72, Interpretację indywidualną Dyrektora IS w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2008 r., lP-PB3-423-138/08-2/MB oraz postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 27 stycznia 2005 r., US72/ROP1/423 -863/IW/04).

Pełne wyodrębnienie pozwalające na prowadzenie działalności gospodarczej, powinno nastąpić najpóźniej na dzień wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem do spółki (zob. postanowienie naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego z 4 maja 2005 r., DP/P1/423-0022/05/AP).

W przedstawionym stanie faktycznym należy uznać, że przedsiębiorstwo Oddziału (w zakresie określonym w Umowie Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału) stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) organizacyjnie i finansowo wyodrębnionych w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. Przy czym określone w Umowie Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału wyłączenia mają charakter niematerialny i pozostają bez wpływu na możliwość określania przedmiotu analizowanej transakcji jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Argumentacja przemawiająca za uznaniem przedmiotu transakcji objętej niniejszym Wnioskiem za zorganizowaną część przedsiębiorstwa z uwagi na organizacyjne i finansowe wyodrębnienie kształtuje się w następujący sposób:

  1. Oddział jest organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy jako działający w Polsce oddział zagranicznego przedsiębiorcy;
  2. zgodnie z art. 40 ust. 7 pkt 3 Prawa bankowego. Oddział działa w oparciu o regulamin nadany mu przez Wnioskodawcę;
  3. zgodnie z art. 40a ust. 1 pkt 2 Prawa bankowego, Oddział prowadzi oddzielną rachunkowość w języku polskim, w związku z czym można mu przypisać przychody i koszty jego funkcjonowania. Zgodnie z przepisami o rachunkowości, Oddział sporządza sprawozdania finansowe, w tym bilans oraz rachunek zysków i strat, na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz na inny dzień bilansowy;
  4. zgodnie z Prawem bankowym oraz przepisami szczególnymi regulującymi działalność bankową, na Oddziale jako wyodrębnionej jednostce organizacyjnej Wnioskodawcy ciążą określone obowiązki sprawozdawcze wobec Komisji Nadzoru Finansowego oraz Narodowego Banku Polskiego;
  5. wyłącznie z transakcji pewnych składników, czy też sposób transferu klienteli pozostaje bez wpływu na istnienie powyższych wyodrębnień (finansowego i organizacyjnego).

Składniki majątku Oddziału jako składniki przeznaczonego do realizacji określonych zadań gospodarczych

Zgodnie z art. 2 pkt 27e VATU, aby można było określić pewien zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) mianem „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, zespół ten musi obejmować składniki przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych.

W przedstawionym stanie faktycznym przedsiębiorstwo Oddziału, rozumianego jako zespół składników majątkowych i niemajątkowych określonych w Umowie Sprzedaży Przedsiębiorstwa Oddziału, w tym klientela transferowana do Nabywcy w sposób określony w tej umowie, stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, ponieważ w ramach wyodrębnienia Oddziału w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy składniki te służą do realizacji określonego zadania gospodarczego polegającego na prowadzeniu działalności bankowej na terytorium Polski.

Składniki majątku Oddziału jako zespół składników, który mógłby samodzielnie realizować zadania gospodarcze.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e VATU, zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który „zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (gospodarcze)”.

Wymagane jest zatem, by zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła potencjalnie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie (zob. postanowienia Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 14 września 2005 r., ZD/406-177/1/CIT/05 oraz ZD/406-137/CIT/05).

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie może prowadzić (zorganizować) odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie funkcjonalnie całość). Należy zatem stwierdzić, iż poszczególne składniki materialne i niematerialne muszą być połączone czynnikiem organizacyjnym. Istotne jest również, aby należności i zobowiązania przenoszone na nabywcę były związane organizacyjnie i finansowo z wyodrębnionym majątkiem oraz służyły realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo, czyli, aby w wyniku transakcji nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa przejął funkcje gospodarcze zbywcy (zob. postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach z dnia 23 września 2005 r., PBI/415-39/101224/05).

W przedstawionym stanie faktycznym należy uznać, że przedsiębiorstwo Oddziału, w zakresie w jakim stanowi ono przedmiot transakcji objętej niniejszym Wnioskiem, stanowi taki zespół składników, który mógłby samodzielnie realizować wyznaczone mu zadania gospodarcze, ponieważ:

  1. przedsiębiorstwo Oddziału pełni odrębne funkcje gospodarcze niż pozostała część majątku Wnioskodawcy. Oddział (i tylko Oddział) służy prowadzeniu działalności bankowej Wnioskodawcy wyłącznie na terytorium Polski.
  2. zespół składników majątkowych, który ma zostać nabyty przez Nabywcę, składający się na przedsiębiorstwo Oddziału, mógłby służyć realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo. Jak bowiem wskazano powyżej (zob. punkt II niniejszego uzasadnienia), w wyniku nabycia przedsiębiorstwa Oddziału Nabywca nabędzie składniki majątkowe Oddziału, które pozwalają Wnioskodawcy na prowadzenie działalności bankowej na terytorium Polski. Podobnie, zadania te mógłby realizować każdy inny nabywca przedsiębiorstwa Oddziału (pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek formalnych, określonych w Prawie bankowym), nawet w przypadku, w którym przed nabyciem tego majątku nie posiadałby żadnych innych składników majątkowych pozwalający na prowadzenie przy jego pomocy działalności gospodarczej – a zatem zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jednocześnie oczywistym jest, że Wnioskodawca po dokonaniu transakcji zachowa zdolność prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski.
  3. w wyniku transakcji nabycia przedsiębiorstwa Oddziału Wnioskodawcy Nabywca będzie faktycznie kontynuował dotychczasową działalność tego Oddziału.
  4. wyłączenie z transakcji pewnych składników, czy też sposób transferu klienteli pozostaje bez wpływu na spełnienie przesłanek, w zakresie uznania, że zespół materialnych i niematerialnych składników objętych transakcją stanowiąca przedmiot niniejszego wniosku mógłby samodzielnie realizować zadania gospodarcze.

Biorąc pod uwagę powyższą analizę, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w niniejszym wniosku należy uznać za uzasadnione.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj