Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-340/10/AW
z 20 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-340/10/AW
Data
2010.04.20


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
darowizna
lokale gastronomiczne
nakłady


Istota interpretacji
Czy darowizna nieruchomości, przy nabyciu której nie odliczono podatku VAT rodzi konsekwencje w podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2009r. (data wpływu 18 stycznia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 marca 2010r. (data wpływu 2 kwietnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych dokonania darowizny nieruchomości nabytej w 2008r. – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych dokonania darowizny nieruchomości nabytej w 2008r.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 31 marca 2010r. (data wpływu 2 kwietnia 2010r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 23 marca 2010r. znak IBPP1/443-50/10/AW.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko, jako zarejestrowany podatnik VAT, w ramach której posiada składniki majątku – środki trwałe w postaci dwóch nieruchomości.

Jedna z nich to nieruchomość nabyta w 2008r. na podstawie aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu użytkowego. Od nabycia nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ta nieruchomość nie była ulepszana.

Nieruchomość została kupiona ze wspólnego majątku na własność Wnioskodawcy i męża, a po nabyciu przeznaczona wyłącznie na prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność gospodarczą. Od nabycia nieruchomość była wykorzystywana w działalności Wnioskodawcy jako środek trwały i nie była przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnych charakterze.

W najbliższych miesiącach Wnioskodawca zamierza przekazać powyższą nieruchomość na podstawie umowy darowizny swojej córce.

W uzupełnieniu wniosku podano ponadto, że:

  1. Zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę to: usługi gastronomiczne w restauracjach, organizacja przyjęć, bali, dostarczanie posiłków dla odbiorców zewnętrznych.
  2. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT czynnym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej – rezygnacja ze zwolnienia obrotowego od 1 sierpnia 1993r. W ramach działalności Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT.
  3. Wprowadzenie do ewidencji środków trwałych nastąpiło w sierpniu 2008r.
  4. Określenie celu i sposobu wykorzystania nieruchomości w całym okresie posiadania: biuro, pomieszczenia socjalne.
  5. Określenie procentowe wykorzystywania lokalu w działalności gospodarczej: 100%.
  6. Pierwsze zasiedlenie tej nieruchomości nastąpiło 15 sierpnia 1998r., kiedy to Gmina – Zakład Budynków Miejskich oddał ja Wnioskodawcy do używania na podstawie umowy dzierżawy. Pierwsze zasiedlenie mogło także nastąpić wcześniej, ale Wnioskodawca nie ma wiedzy o poprzednich losach tej nieruchomości. Po tej dacie nie doszło do kolejnego pierwszego zasiedlenia.
  7. Od nabycia do planowanej przez Wnioskodawcę darowizny, w stosunku do tej nieruchomości upłynęły 2 lata.
  8. Nieruchomość ta nie była ulepszana.
  9. Wnioskodawca nie posiada nieruchomości, które w tej chwili planowałby sprzedać.
  10. Wnioskodawca nie mieszkał w przedmiotowym lokalu ponieważ przedmiotowa nieruchomość była przeznaczona całkowicie do działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie konsekwencje spowoduje wspomniana darowizna w zakresie podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna, jako czynność nieodpłatna, może być traktowana jako podlegająca opodatkowaniu VAT tylko na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi m.in.: „Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów (…) jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części”.

Czytając ten przepis dosłownie, można dojść do wniosku, że warunek „prawa do obniżenia nigdy nie może być spełniony, ponieważ dotyczy „tych czynności”, czy właśnie samego przekazania. W literaturze jednak przyjęło się interpretować ten warunek jako związany z nabyciem towaru, który jest przekazywany.

W przypadku Wnioskodawcy, przy nabyciu nieruchomości, nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dlatego darowizna nie wywoła konsekwencji w zakresie podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Definicję towaru zawiera art. 2 pkt 6 ww. ustawy, z którego wynika, że towarami są również budynki i budowle lub ich części, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 7 ust. 2 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

–jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jednocześnie z treści art. 7 ust. 3 ww. ustawy o VAT wynika, iż nie uznaje się za dostawę towarów (tj. nie podlegają opodatkowaniu) przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko, jako zarejestrowany podatnik VAT, w ramach której posiada składniki majątku – środki trwałe w postaci dwóch nieruchomości.

Jedna z nich to nieruchomość nabyta w 2008r. na podstawie aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu użytkowego. Od nabycia nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ta nieruchomość nie była ulepszana.

Nieruchomość została kupiona ze wspólnego majątku na własność Wnioskodawcy i męża, a po nabyciu przeznaczona wyłącznie na prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność gospodarczą. Od nabycia nieruchomość była wykorzystywana w działalności Wnioskodawcy jako środek trwały i nie była przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnych charakterze.

W najbliższych miesiącach Wnioskodawca zamierza przekazać powyższą nieruchomość na podstawie umowy darowizny swojej córce.

Zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę to: usługi gastronomiczne w restauracjach, organizacja przyjęć, bali, dostarczanie posiłków dla odbiorców zewnętrznych.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT czynnym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej – rezygnacja ze zwolnienia obrotowego od 1 sierpnia 1993r. W ramach działalności Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT.

W całym okresie posiadania, celem i sposobem wykorzystania nieruchomości było przeznaczenie jej na biuro i pomieszczenia socjalne.

Nieruchomość ta nie była ulepszana.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przywołane powyżej przepisy obowiązujące w tym zakresie uznać należy, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne bądź spełniających warunki do uznania je za prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny pozostają poza zakresem obowiązywania ustawy o VAT (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania). Zatem stwierdzić należy, że darowizna nieruchomości, przy nabyciu której Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. organ informuje, że w zakresie konsekwencji podatkowych w podatku VAT dokonania darowizny nieruchomości nabytej w 1995r. oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj