Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-438/10-3/SM
z 10 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-438/10-3/SM
Data
2010.08.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
miejsce świadczenia usług
miejsce wykonywania
miejsce wykonywania czynności
miejsce wykonywania działalności
usługi związane z nieruchomościami


Istota interpretacji
Opisane we wniosku usługi nie są usługami w zakresie nieruchomości.



Wniosek ORD-IN 536 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku (data wpływu 10.05.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie klasyfikacji świadczonych na rzecz Spółki usług jako związanych z nieruchomościami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.05.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie klasyfikacji świadczonych na rzecz Spółki usług jako związanych z nieruchomościami.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

D. („D.” lub „Spółka”), jest spółką prawa niemieckiego z siedzibą w E (Niemcy), zarejestrowaną dla celów podatku od wartości dodanej w Niemczech. Spółka nie jest zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług (”VAT”) w Polsce.

D. należy do grupy prowadzącej działalność na rynku międzynarodowym w zakresie rozwoju i produkcji systemów hydraulicznych i kompletnych systemów produkcyjnych m.in. dla sektora paneli drewnianych.

W ramach prowadzonej działalności Spółka jest m.in. podwykonawcą S. („S.”). Podstawą współpracy D. i S. jest umowa, z której wynika w szczególności, że ekonomiczny (finansowy) wynik kontraktów zawartych przez S., w przypadku których D. jest podwykonawcą, jest przypisany D. i to ona ponosi ostateczny ciężar (w sensie finansowego zysku lub straty) rozliczenia tych kontraktów. Niezależnie od tego S. pozostaje stroną wszelkich zawieranych przez siebie kontraktów i zachowuje prawo do otrzymywania i wystawiania wszelkich faktur związanych z ich wykonaniem. Zgodnie z ustaleniami pomiędzy D. i S. oznacza to, że D. staje się podwykonawcą S., wykonując prace wynikające z zawartych przez S. kontraktów, przy pomocy własnych pracowników i własnego sprzętu.

W szczególności D. jest podwykonawcą S. w przypadku kontraktów zawartych przez S. z polskim podmiotem (osobą prawną), zarejestrowanym dla celów podatku VAT w Polsce („Polski kontrahent” lub „Nabywca”) na dostawę określonych modułów instalacji do produkcji ultracienkich płyt z włókien drzewnych.

Usługi wykonywane przez Spółkę będą bezpośrednio związane z instalacją do produkcji ultracienkich płyt z włókien drzewnych. Usługi nie będą dotyczyć nieruchomości należącej do Nabywcy (budynku) jako takiej, ale instalacji znajdującej się wewnątrz tej nieruchomości (budynku). Poszczególne moduły będą związane z gruntem jedynie za pomocą śrub i z technicznego punktu widzenia w każdym momencie będą mogły być przemieszczone w inne miejsce. Instalacja nie jest zintegrowana w sposób trwały z budynkiem, w którym się znajduje.

W celu realizacji zobowiązań wobec S. Spółka będzie dostarczać na miejsce instalacji własne maszyny oraz sprzęt niezbędne do wykonania prac. Ponadto do pracy w Polsce są oddelegowani pracownicy Spółki wykonujący prace w ramach poszczególnych etapów realizacji instalacji. Spółka pragnie jednocześnie podkreślić, iż uprawnienia tych pracowników będą ograniczone, gdyż wszelkie decyzje związane z realizacją prac na rzecz S. (np. zmiany zakresu prac, modyfikacja terminarza itp.), z wyłączeniem decyzji dotyczących bieżącego sposobu wykonania instalacji będą podejmowane w siedzibie S. w Niemczech.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

2. Czy nabywane przez Spółkę usługi instalacji (montażu) oraz usługi nadzoru takiej instalacji (montażu) sprzętu niezbędnego do funkcjonowania poszczególnych modułów należy klasyfikować dla celów podatku VAT jako usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e ustawy o VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 2.

W opinii Spółki, nabywane od podwykonawców usługi instalacji (montażu) sprzętu niezbędnego do funkcjonowania poszczególnych modułów oraz usługi nadzoru tej instalacji (montażu) nie stanowią usług związanych z nieruchomościami w rozumieniu art. 28e ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Poza wskazaną w przepisie listą usług uznawanych za usługi związane z nieruchomościami, przepisy ustawy o VAT nie dostarczają wskazówek, jak należy definiować pojęcie usług związanych z nieruchomościami”. Zdaniem Spółki, pojęcie to należy interpretować w kontekście przytoczonych w przepisie przykładów usług. Analiza tych przykładów prowadzi do wniosku, że za usługi związane z nieruchomościami należy uznać takie usługi, które prowadzą do zmiany stanu prawnego bądź fizycznego nieruchomości.

W stanie faktycznym opisanym w niniejszym wniosku, usługi świadczone przez Spółkę są bezpośrednio związane z instalacją do produkcji ultracienkich płyt z włókien drzewnych. Usługi te polegają bowiem na montażu poszczególnych modułów tej instalacji oraz na nadzorze tego montażu. Usługi nie dotyczą zatem nieruchomości (budynku) jako takiej, ale instalacji znajdującej się wewnątrz tej nieruchomości (budynku).

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość zdemontowania dostarczanych modułów i przeniesienia ich w inne miejsce. Instalacja nie jest bowiem zintegrowana w sposób trwały z budynkiem, w którym się znajduje. Fakt, iż jest ona umieszczona wewnątrz budynku nie powinien zatem oznaczać, iż wszelkie usługi związane wyłącznie i bezpośrednio z instalacją (czy też jej poszczególnymi modułami) powinny być uznane za świadczone dla potrzeb tego budynku. Celem tych usług nie jest bowiem jakakolwiek zmiana stanu prawnego bądź fizycznego tego budynku.

Podsumowując, w opinii Spółki, świadczone usługi instalacji (montażu) sprzętu niezbędnego do funkcjonowania poszczególnych modułów oraz usługi nadzoru tej instalacji (montażu) nie stanowią usług związanych z nieruchomościami w rozumieniu art. 28e ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności będzie wydana odrębna interpretacja.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj