Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-667/10/HS
z 23 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-667/10/HS
Data
2010.08.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
darowizna
dochód
dochód
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
odpłatne zbycie
odpłatne zbycie
spółki
spółki
umorzenie
umorzenie
umowa
umowa


Istota interpretacji
Opodatkowanie przychodu z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia nabytych w drodze darowizny.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2010r. (data wpływu do tut. Biura 27 maja 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu zbycia w celu umorzenia za wynagrodzeniem udziałów otrzymanych w drodze darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu zbycia w celu umorzenia za wynagrodzeniem udziałów otrzymanych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. W 2010r. na podstawie umowy darowizny otrzymał od ojca udziały w spółce z o.o., których wartość została podana w wysokości odpowiadającej wartości nominalnej. Ww. umowa darowizny została zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Wnioskodawca podaje, iż na mocy obowiązujących przepisów transakcja ta jest zwolniona z podatku od darowizn.

W związku z tym, iż wykonywanie praw wspólnika jest dla wnioskodawcy uciążliwe, zamierza wystąpić do spółki z wnioskiem o umorzenie swoich udziałów za wynagrodzeniem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, środki pieniężne otrzymane w związku z umorzeniem udziałów za wynagrodzeniem będą stanowiły przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sposób zryczałtowany 19% stawką podatku (art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)...
  2. Czy ustalając podstawę opodatkowania umarzanych udziałów, uwzględnione zostaną koszty ich nabycia odpowiadające wartości rynkowej udziałów z dnia zawarcia umowy darowizny, a tym samym w przypadku, gdy koszty uzyskania przychodów będą równe uzyskanemu przychodowi, to nie wystąpi podatek...

Zdaniem wnioskodawcy, w analizowanym zdarzeniu przyszłym, środki pieniężne wypłacone wspólnikowi, który wystąpił do spółki o umorzenie udziałów za wynagrodzeniem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych do wysokości wartości rynkowej a gdy ustalenie takiej wartości nie jest możliwe, to wówczas co najmniej do wysokości wartości księgowej udziałów, jaką one miały w dacie, w której wnioskodawca otrzymał je w drodze darowizny.

Wnioskodawca zauważa, iż wprawdzie umowa darowizny nie określała wartości rynkowej udziałów, ale taka wartość powinna być przyjęta, gdyż koszty nabycia udziałów muszą zostać ustalane w wartości rzeczywistej ich nabycia.

W związku z tym, iż przewidywane umorzenie udziałów nastąpi w nieodległym czasie od daty darowizny przedmiotowych udziałów, koszt uzyskania przychodów (wartość rynkowa udziałów z dnia ich nabycia) może być równy uzyskanemu przychodowi (wynagrodzeniu za udziały z dnia ich umorzenia). Zdaniem wnioskodawcy nie wystąpi żaden przychód po jego stronie, a tym samym brak będzie podstaw do ustalenia i zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stanowisko to, zdaniem wnioskodawcy, znajduje swoje uzasadnienie w świetle postanowień art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego treść jest następująca: dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Na poparcie swego stanowiska, że w przypadku wystąpienia kosztów nabycia równym przychodom, nie wystąpi podatek dochodowy, wnioskodawca wskazuje następujące interpretacje wydane przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 lutego 2009r Znak: IPPB4/415-185/08-2/SP,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 30 marca 2009r. Znak: ILPB2/415-28/09-3/ES,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 stycznia 2010r. Znak: ILPB2/415-1036/09-2/MW.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy stanowi, iż źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)–c).

Katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 wyżej powołanej ustawy, w myśl którego za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu jest art. 24 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy (...).

Stosownie do treści art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zgodnie z cytowanym przepisem w przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny, koszty uzyskania przychodów ustala się do wysokości wartości przedmiotu darowizny z dnia jej nabycia. Należy przyjąć, że wartość tę ustala się zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009r. Nr 93, poz. 768).

Z analizy przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca zamierza wystąpić do spółki z wnioskiem o umorzenie udziałów za wynagrodzeniem. Przedmiotowe udziały nabył w drodze darowizny od ojca.

Reasumując, w przypadku zbycia udziałów w spółce z o. o. nabytych w drodze darowizny celem ich umorzenia, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tych udziałów z dnia nabycia darowizny ustalona zgodnie z art. 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem, w sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów będą równe lub wyższe niż uzyskany w wyniku umorzenia przychód – po stronie wnioskodawcy nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj