Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-580/10/DG
z 9 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-580/10/DG
Data
2010.08.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
dokumenty
eksport (wywóz)
instalacja kasy rejestrującej
osoby fizyczne
podatek od towarów i usług


Istota interpretacji
Czy prawidłowe jest ewidencjonowanie w kasie fiskalnej sprzedaży towarów w dniu sprzedaży dla odbiorców (osób fizycznych zamieszkałych na terytorium Ukrainy) przy jednoczesnym zastosowaniu stawki 0%?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2010r. (data wpływu 13 maja 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania w kasie fiskalnej sprzedaży towarów dla odbiorców spoza Unii Europejskiej przy jednoczesnym zastosowaniu stawki 0% - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2010r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie ewidencjonowania w kasie fiskalnej sprzedaży towarów dla odbiorców spoza Unii Europejskiej przy jednoczesnym zastosowaniu stawki 0%.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej sprzedający) prowadzi działalność gospodarczą handlową polegającą na sprzedaży urządzeń do bezprzewodowego przesyłania Internetu. Część towarów, którymi handluje sprzedawana jest do krajów trzecich tj. państw nienależących do Wspólnoty Europejskiej, w tym na Ukrainę. Jeżeli nabywcami towarów są osoby fizyczne (dalej nabywca) zamieszkałe stale na terytorium Ukrainy, to dla tych osób wystawiana jest faktura eksportowa imienna z numerem paszportu nabywcy, z zastosowaniem dla tej transakcji stawki VAT w wysokości 0%.

Wnioskodawca informuje, że osoby te dokonują zakupów w znacznych ilościach (hurtowo) w sposób częstotliwy (od 2 do 6 faktur miesięcznie). W dniu wystawienia faktury sprzedaż ta zaewidencjonowana jest również w kasie fiskalnej poprzez wystawienie paragonu fiskalnego ze stawką VAT 0%, który następnie połączony jest z fakturą eksportową.

Nabywca sam odbiera towar z magazynu. Sprzedający nie ponosi kosztów transportu. Transport towarów, będących przedmiotem eksportu odbywa się na warunkach Incotems EX, Works (EX). Zgłoszenie celne dokonywane jest przez przedstawiciela - agencję celną. Odprawa celna dokonywana jest w imieniu sprzedającego zatem jako "Nabywca/Eksporter” w zgłoszeniu celnym figuruje sprzedający a jako "Odbiorca" osoba fizyczna - odbiorca pozaunijny. Sprzedający ponosi koszty odprawy celnej. W związku z wprowadzeniem systemu ECS, sprzedający otrzymuje na adres e-mail komunikat IE599 od agencji celnej, która zajmuje się obsługą Komunikat powyższy potwierdza wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Nabywca zgodnie z warunkami dostawy EXW sam dokonuje wywozu poza terytorium Unii Europejskiej na Ukrainę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest ewidencjonowanie w kasie fiskalnej sprzedaży towarów w dniu sprzedaży dla odbiorców (osób fizycznych zamieszkałych na terytorium Ukrainy) przy jednoczesnym zastosowaniu stawki 0%...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma obowiązku ewidencjonowania takiej sprzedaży w kasie fiskalnej, ponieważ jest to sprzedaż dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

W art. 15 ust. 2 ustawy o VAT definiując dla jej potrzeb pojęcie działalności gospodarczej, stwierdzono, że stanowi ją również czynność (w zakresie Działalności producentów, handlowców lub usługodawców) wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Pod pojęciem działalności gospodarczej wymieniono m.in. „wszelką działalność handlowców" tzn. podmiotów trudniących się handlem. Pod pojęciem "handel" rozumie się zorganizowaną wymianę dóbr, obrót towarów polegający na kupnie-sprzedaży. Handel oznacza zatem wykonywanie w sposób zorganizowany zakupu towarów w celu ich odsprzedaży. Art. 111 ust 1 nakazujący prowadzenie ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących mówi o dostawach towarów na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. W przedstawionym zdarzeniu dostawa towarów osobom fizycznym, zamieszkałym na terytorium Ukrainy (deklarującym się jako osoby nieprowadzące działalności gospodarczej) w myśl ustawy o VAT art. 15 ust 2 ma cechy działalności gospodarczej (ilość zakupionego towaru oraz częstotliwość zakupu). Rejestrowanie w kasie fiskalnej tej dostawy towarów ma charakter fakultatywny, nie obowiązujący, zachowawczy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przy czym w myśl art. 2 pkt 22 przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Stosownie zaś do art. 2 pkt 8 ww. ustawy, przez eksport towarów - rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1777/2005"

W związku z brzmieniem powyższych przepisów należy stwierdzić, iż w przypadku dokonywania eksportu towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, istnieje obowiązek ewidencjonowania takiej sprzedaży eksportowej przy wykorzystaniu kasy rejestrującej.

Z wniosku wynika, iż sprzedaż będzie dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i posiadających miejsce zamieszkania poza Unią Europejską (Ukraina).

Należy zatem uznać, iż w myśl przytoczonego powyżej przepisu Wnioskodawca dokonując sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i posiadających miejsce zamieszkania poza Unią Europejską (Ukraina), będzie obowiązany do ewidencjonowania ww. sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Należy także zauważyć, iż w przedmiotowym przypadku do podmiotów z krajów trzecich nie ma zastosowania art. 15 ust. 2 ustawy, gdyż dla określenia czy podmiot ten jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej zastosowanie będą miały regulacje państwa trzeciego (Ukrainy). Jeżeli zatem Wnioskodawca posiada informację od kontrahenta ukraińskiego, iż jest on osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, sprzedaż takiego towaru winna być dokonana zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Ww. przepis bowiem odnosi się bezpośrednio do osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej bez rozgraniczenia czy osoba fizyczna na rzecz której dokonywana jest sprzedaż ma miejsce zamieszkania na terytorium kraju czy tez poza nim.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie braku obowiązku ewidencjonowania w kasie fiskalnej przedmiotowej sprzedaży należało uznać za nieprawidłowe.

Stosownie zaś do art. 19 ust. 1 ww. ustawy obowiązek powstaje z chwila wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi art. 19 ust. 4 ustawy. Tym samym Wnioskodawca dokonując wydania towaru z magazynu podmiotowi ukraińskiemu nieprowadzącemu działalności gospodarczej (równocześnie wystawiając fakturę) jest w tym momencie zobowiązany do zaewidencjonowania tej sprzedaży w kasie rejestrującej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie uznania przedstawionej w stanie faktycznym dostawy jako eksportu bezpośredniego została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana wyszyńskiego, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj