Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-582/10-2/JC
z 8 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-582/10-2/JC
Data
2010.09.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy obliczenia podatku


Słowa kluczowe
kredyt
kredyt
małżeństwo
małżeństwo
ulga budowlana
ulga budowlana
ulga odsetkowa
ulga odsetkowa


Istota interpretacji
1. Czy w świetle art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2007 r. Wnioskodawczyni przysługuje prawo do korzystania z ulgi odsetkowej po zawarciu związku małżeńskiego z osobą, która korzystała w przeszłości z ulgi budowlanej?
2. Czy fakt posiadania rozdzielności majątkowej, skutkującej odrębnym opodatkowaniem Wnioskodawczyni i męża dochodów pozwała Zainteresowanej na korzystanie z ulgi odsetkowej?



Wniosek ORD-IN 423 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 20.07.2010 r. (data wpływu 23.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z tzw. ulgi odsetkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.07.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z tzw. ulgi odsetkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 31.07.2006 r. Wnioskodawczyni oraz Grzegorz Ś. zawarli z Bankiem B. Oddział w S., umowę kredytu budowlano-hipotecznego Nr(…), który przeznaczony był na zakup działki budowlanej oraz budowę domu systemem gospodarczym.

Zgodnie z warunkami umowy, bank pobierał i pobiera środki na spłatę zadłużenia z rachunku bankowego Zainteresowanej na podstawie wystawionego pełnomocnictwa do dysponowania rachunkiem.

Pozwolenie na budowę domu Wnioskodawczyni uzyskała decyzją Nr(…) z dnia 08.09.2006 r. Starosty S. Zakończenie budowy domu nastąpiło na podstawie potwierdzenia przyjęcia zawiadomienia o zakończeniu budowy z dnia 19.11.2009 r. wystawione przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S.

W dniu 03.05.2007 r. Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński z Grzegorzem Ś., który poprzedzony został w dniu 27.04.2007 r. zawarciem umowy majątkowej małżeńskiej wyłączającej wspólność ustawową. Mąż Wnioskodawczyni, przed zawarciem związku małżeńskiego, w 1996 r. skorzystał z odliczenia od dochodu w ramach tzw. ulgi budowlanej z uwagi na wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej. Zainteresowana z takiego uprawnienia nigdy nie korzystała.

Na podstawie wystawionych przez ww. bank zaświadczeń o wysokości poniesionych wydatków na spłatę odsetek od powyższego kredytu w okresie od 01.09.2006 r. do 31.12.2009 r. Wnioskodawczyni spłaciła łącznie 21.683,93 zł odsetek, które wykazała - po raz pierwszy – w zeznaniu PIT-37 o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2009.

Dokonując rozliczenia podatku dochodowego za 2009 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła korzystanie z tzw. ulgi odsetkowej, przewidzianej w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w świetle art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2007 r. Wnioskodawczyni przysługuje prawo do korzystania z ulgi odsetkowej po zawarciu związku małżeńskiego z osobą, która korzystała w przeszłości z ulgi budowlanej...
  2. Czy fakt posiadania rozdzielności majątkowej, skutkującej odrębnym opodatkowaniem Wnioskodawczyni i męża dochodów pozwała Zainteresowanej na korzystanie z ulgi odsetkowej...

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Wnioskodawczyni uważa, że miała prawo do korzystania z ulgi odsetkowej przed zawarciem małżeństwa i w związku z nabytym wówczas prawem przysługuje Zainteresowanej prawo do kontynuowania tej ulgi po zawarciu małżeństwa, tym bardziej w sytuacji, kiedy przepis art. 26b ww. ustawy został uchylony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw, zmieniającej niniejszą ustawę z dniem 01.01.2007 r.

Działania obcej osoby, jaką był dla Wnioskodawczyni wówczas (w 1996 r.) Pan Ś. nie wpływały na stan majątkowy, prawny Zainteresowanej, a więc tym bardziej obecnie nie mogą na niego wpływać, zwłaszcza w sytuacji wyłączenia wspólności ustawowej, w wyniku której stosunki majątkowe małżonków podlegają odrębnemu opodatkowaniu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

W świetle art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2009 r. podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki) zawartej przed 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2027 r.

Należy jednak zauważyć, że sam fakt uzyskania kredytu na cele mieszkaniowe nie przesądza jeszcze o możliwości skorzystania z tzw. „ulgi odsetkowej”. Omawiane odliczenie stosuje się wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione zostaną wszystkie warunki wymienione w art. 26b ust. 1-4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Stosownie do postanowień art. 26b ust. 2 pkt 7 ww. ustawy, prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania faktycznie spłaconych w roku podatkowym odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego przysługuje pod warunkiem, że ani podatnik ani jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku, wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:

  1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  2. budowę budynku mieszkalnego,
  3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
  4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  5. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
  6. systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego jest przywilejem, z którego podatnik może skorzystać w przypadku spełnienia wszystkich warunków wymienionych w art. 26b ust. 2 i 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym. Niespełnienie któregokolwiek z warunków, określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik nie nabywa prawa do skorzystania z przedmiotowego odliczenia.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika zatem, iż uprawnienia do skorzystania z przedmiotowej ulgi będą miały osoby, które w latach ubiegłych nie korzystały z tzw. dużej ulgi mieszkaniowej, czyli osoby, które wcześniej nie odliczały od dochodu lub podatku wydatków związanych z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych.

Użycie przez ustawodawcę w przepisie art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy podatkowej, spójnika "lub" wyraża alternatywę łączną czyli dopuszczającą możliwość współwystępowania sytuacji komunikowanych przez zdanie łączone tym spójnikiem. Odmienna wykładnia tego przepisu byłaby uprawniona wówczas, gdyby te dwa składniki zdania (podatnik i małżonek) były połączone spójnikiem "albo" oznaczającym alternatywę rozłączną, czyli odnoszącą się do możliwości wykluczających się. Zatem oznacza to, w przypadku małżonków, iż aby móc skorzystać z przedmiotowej ulgi, żaden z małżonków nie może korzystać z tzw. dużej ulgi budowlanej.

W dniu 3 maja 2007 r. Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński i jak wskazuje we wniosku, mąż przed zawarciem związku małżeńskiego korzystał z odliczenia od dochodu w ramach tzw. ulgi budowlanej. Wobec powyższego nie ulega wątpliwości, że zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy podatkowej okoliczność zawarcia związku małżeńskiego pozbawia Wnioskodawczynię oraz męża prawa do skorzystania z odliczenia spłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że ulga przysługuje małżonkom tylko wtedy, gdy ani mąż, ani żona nie korzystali z ulgi budowlanej (chodzi o odliczenie wydatków np. na zakup mieszkania, budowy domu, wpłaty do kasy mieszkaniowej).

Zatem, jeśli małżonek korzystał wcześniej z odliczenia wydatków poniesionych na wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej, Wnioskodawczyni nie przysługuje prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu. Powyższe wyłączenie nie jest uwarunkowane okolicznościami zaprezentowanymi we wniosku w postaci istniejącego miedzy małżonkami ustroju majątkowego oraz stanem cywilnym małżonka w chwili dokonania odliczenia z tyt. wydatków w ramach tzw. ulgi budowlanej.

Należy zauważyć, że wszelkiego rodzaju ulgi podatkowe są odstępstwem od konstytucyjnej zasady równości i powszechności opodatkowania, w sposób szczegółowo uregulowanymi w przepisach materialnego prawa podatkowego. Są one przywilejem, z których podatnik ma prawo, a nie obowiązek skorzystania. Zatem oceniając ciążące na podatniku obowiązki wynikające z zastosowania ulgi należy dokonać ścisłej literalnej wykładni przepisu regulującego daną ulgę czy zwolnienia.

Reasumując, Wnioskodawczyni nie spełnia wszystkich warunków określonych przepisami art. 26b ww. ustawy, które uprawniają do skorzystania z przedmiotowego odliczenia.

Tym samym należy stwierdzić, iż Wnioskodawczyni nie przysługuje odliczenie w ramach ulgi odsetkowej. Bez znaczenia pozostaje fakt posiadania rozdzielności majątkowej małżonków, gdyż jak wskazano powyżej, przepis art. 26b ust. 2 pkt 7 należy interpretować ściśle z jego literą.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj