Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/436-154/10/MZ
z 28 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/436-154/10/MZ
Data
2010.09.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
czynności cywilnoprawne
obowiązek podatkowy
obowiązek podatkowy
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od czynności cywilnoprawnych
podstawa opodatkowania
podstawa opodatkowania
postępowanie upadłościowe
postępowanie upadłościowe
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
umowa sprzedaży
umowa sprzedaży
własność
własność


Istota interpretacji
Czy sprzedaż nieruchomości w postępowaniu upadłościowym podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2010r. (data wpływu do tut. Biura - 30 czerwca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości w postępowaniu upadłościowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości w postępowaniu upadłościowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, będący Spółką z o.o. wygrał przetarg na zakup nieruchomości składającej się z działki ewidencyjnej o pow. 0,5416 ha (prawo własności) objętej Księgą wieczystą, na której znajduje się:

1. budynek mieszkalno-usługowy (dom weselny, pub regionalny), dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony o powierzchni użytkowej 929,64 m2 przylegający do dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 94,34 m2 (nieodpłatna, dożywotnia i niepodzielna służebność osobista polegająca na prawie mieszkania w jednym pokoju oraz korzystania z kuchni i wspólnej łazienki znajdujących się na parterze w budynku mieszkalnym na rzecz małżeństwa X).

Nieruchomość ta szczegółowo opisana jest w operacie szacunkowym z dnia 06 listopada 2009r., sporządzonym przez rzeczoznawcę. Stan prawny zgodny z księgą wieczystą. Nieruchomość jest przedmiotem dzierżawy na podstawie umowy dzierżawnej. Wartość z wyceny - 1 902 000,00 zł; obecna cena sprzedaży - 1 340 000,00 zł netto.

Działka ewidencyjna wraz z budynkiem mieszkalnym o pow. 94,34m2 i zabudowaniami gospodarczymi była w 1991r. na podstawie aktu notarialnego przedmiotem darowizny od rodziców jednego z małżonków na rzecz małżeństwa M. W akcie tym oszacowano wartość darowizny na kwotę 248 628 000,00 starych złotych. Nabycie nieruchomości nastąpiło więc bez podatku od towarów i usług.

Małżonkowie M trzykrotnie rozbudowywali budynek. Pierwszy raz w latach 1996-1997, drugi raz w latach 2001-2004, trzeci raz w roku 2007. Pierwsze dwie rozbudowy nie wymagały odbioru budowlanego, trzecia rozbudowa wymagała takiego odbioru, lecz do tej pory go nie posiada. Niezbędne są dalsze inwestycje i nakłady finansowe, aby obiekt doprowadzić do odbioru. Pomimo braku odbioru trzeciej części, w całym budynku prowadzona jest działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Poniesione nakłady inwestycyjne, związane były z zakupami towarów podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług i zwiększyły wartość środka trwałego w następujący sposób:

XII 2003r. - 557 016,15zł; XII 2004r. - 70 357,75zł; XII 2005r. - 10 701,36zł; XII 2007r. - 170 262,99zł. Od 1991r. małżonkowie M prowadzili działalność gospodarczą w budynku, służącą sprzedaży towarów wraz z podatkiem od towarów i usług, budynek figurował w środkach trwałych Firmy Handlowej M. W 2005r. żona założyła własną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług i wynajęła od firmy męża znaczną część budynku, tj. 789,40m2 na podstawie umowy najmu z dnia 01 stycznia 2006r. i czynszem płaconym na podstawie faktury VAT, którą zajmuje do dziś.

2. Budynek mieszkalny jednorodzinny wybudowany w rzucie litery „H” niepodpiwniczony, parterowy z poddaszem użytkowym, z dachem wielospadowym o konstrukcji drewnianej, pokryty dachówką bitumiczną o powierzchni całkowitej 398 m2 (pow. użytkowa 180 m2). Budynek zamieszkały jest przez upadłego wraz z rodziną. Nieruchomość ta szczegółowo opisana jest w operacie szacunkowym z dnia 06 listopada 2009r., sporządzonym przez rzeczoznawcę. Wartość z wyceny - 370 000,00zł; obecna cena sprzedaży - 260 000,00 zł netto. Stan prawny zgodny z księgą wieczystą.

W latach 1994-1997 małżonkowie M wybudowali na ww. działce ewidencyjnej dom rodzinny, który obecnie wchodzi w skład omawianej nieruchomości i podlega sprzedaży przez syndyka. Dom zamieszkały jest od 1997r. ale nie posiada odbioru budowlanego. Przy jego budowie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W 2007r. ogłoszono upadłość Firmy Handlowej M. i majątkiem zarządza syndyk. Syndyk sprzedaje cały majątek z 22% podatkiem od towarów i usług, bez względu na rodzaj nieruchomości. Sprzedaje tak też grunty rolne. Przedmiotem działalności Firmy Handlowej M. nigdy nie był obrót nieruchomościami, posiadane nieruchomości służyły do prowadzenia własnej działalności gospodarczej (handel detaliczny) i zamieszkania.

Spółka - wnioskodawca założona przez córki upadłego w 2010r. chce wykupić dom rodzinny wraz z budynkiem mieszkalno usługowym i gruntem z masy upadłości firmy ojca. Syndyk ogłosił w ofercie przetargowej cenę netto sprzedaży oraz 22% podatek od towarów i usług. W przetargu zatwierdzono ofertę wnioskodawcy, a zawarcie umowy sprzedaży ma nastąpić do dnia 31 lipca 2010r. Jednak według wiedzy zdobytej po przetargu przez wspólników spółki, od omawianej nieruchomości nie powinien być naliczony podatek od towarów i usług, a niesłusznie naliczony nie może podlegać odliczeniu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Jeśli od sprzedaży nieruchomości nie będzie naliczony podatek od towarów i usług czy zakup tej nieruchomości od syndyka jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem wnioskodawcy zakup nieruchomości z masy upadłości nie będzie podlegał podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który mówi, że nie podlegają podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym.

Według wnioskodawcy zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie wykluczało zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska wnioskodawcy tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie wyjaśnia się, że wniosek w pozostałej części, dotyczącej podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębną interpretacją.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

W myśl art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zatem w sytuacji, gdy transakcja zbycia np. nieruchomości przybiera postać umowy sprzedaży, to wówczas generalnie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jednakże, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Równocześnie jednak, stosownie do art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają temu podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym.

Użyte w przepisach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pojęcie rzeczy należy interpretować zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który w art. 45 stanowi, iż rzeczami są tylko przedmioty materialne. Dzielą się one na nieruchomości (gruntowe, budynkowe, lokalowe) i ruchomości.

Zgodnie z art. 46 Kodeksu nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. W związku z tym, że Kodeks cywilny nie zawiera definicji rzeczy ruchomych, przyjmuje się, że rzeczami ruchomymi są przedmioty materialne nie będące nieruchomościami.

Przez zwrot „umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu upadłościowym” należy rozumieć wyłącznie sprzedaż rzeczy uregulowaną przepisami ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz. U. z 2009r. Nr 175, poz. 1361 ze zm.) w szczególności przepisami art. 306 - 330 tej ustawy.

Ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 reguluje m.in. zasady wspólnego dochodzenia roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużników będących przedsiębiorcami oraz skutki ogłoszenia upadłości. W myśl art. 185 ust. 1 tej ustawy upadłym jest ten, wobec kogo wydano postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Wniosek o ogłoszenie upadłości zgłasza dłużnik, każdy z wierzycieli lub inne osoby wymienione w art. 20 ust. 2 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.

Datą upadłości jest data wydania postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości, które jest skuteczne i wykonalne z dniem wydania.

Zgodnie z art. 61 i art. 62 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego. W skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego. W skład masy upadłości nie wchodzi mienie wymienione w art. 63-67 ww. ustawy.

W myśl art. 156 ust. 1 ww. ustawy, syndyka powołuje się w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego. Stosownie do art. 68 i 69 ww. ustawy syndyk ustala skład masy upadłości przez sporządzenie spisu inwentarza. Wraz ze spisem inwentarza dokonuje się oszacowania majątku. Domniemywa się, że rzeczy znajdujące się w posiadaniu upadłego w dniu ogłoszenia upadłości należą do majątku upadłego.

Zgodnie z art. 311 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze - likwidacja masy upadłości dokonuje się przez sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości lub jego zorganizowanych części, sprzedaż nieruchomości i ruchomości, przez ściągnięcie wierzytelności od dłużników upadłego i wykonanie innych jego praw majątkowych wchodzących w skład masy upadłości albo ich zbycie.

Sprzedaż dokonywana w postępowaniu upadłościowym należy do sposobów likwidacji masy upadłości i stosownie do art. 313 ust. 1 ww. ustawy ma skutki sprzedaży egzekucyjnej.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawca, zamierza nabyć od syndyka masy upadłości dom mieszkalny (dom rodzinny) wraz z budynkiem mieszkalno-usługowym i gruntem.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości dokonana na rzecz wnioskodawcy w postępowaniu upadłościowym będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyłączenie to jest niezależne od ustaleń dokonanych przez wnioskodawcę w zakresie podatku od towarów i usług.

Wobec tego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu

– do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj