Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1075/12/LSz
z 19 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2012r. (data wpływu 11 lipca 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 października 2012r. (data wpływu 10 października 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej nr 1615 zabudowanej budowlą w postaci studni kopanej, murowanej z kamienia łamanego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2012r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej nr 1615 zabudowanej budowlą w postaci studni kopanej, murowanej z kamienia łamanego.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 8 października 2012r. (data wpływu 10 października 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu znak: IBPP1/443-726/ 12/LSz z dnia 1 października 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia Kółek Rolniczych w likwidacji w R. zamierza sprzedać nieruchomości stanowiące jej własność (pozostałość po byłym kamieniołomie) położone w ... powiat ... .

Nieruchomości, które SKR zamierza obecnie sprzedać wg złożonej oferty kupna składają się z:

  1. budynków i budowli w postaci:
    1. fundamentu kamienno-betonowego pozostałego po rozbiórce budynku gospodarczego oraz
    2. budowli w postaci pozostałości po studni kopanej z kręgów o średnicy 100 cm oraz
    3. budynku gospodarczego jednokondygnacyjnego niepodpiwniczonego, który w toku użytkowania przez SKR stanowił budynek administracyjny i warsztatowy,
    4. budynku/budowli w postaci pieca do wypalania wapna o konstrukcji kamienno-betonowej posadowionego na ławie fundamentowej, betonowej,
    5. budynku gospodarczego w konstrukcji murowanej jednokondygnacyjnego niepodpiwniczonego pod dachem drewnianym dwuspadowym pokrytym papą na lepiku (budynek byłej rozdzielni elektrycznej)
    wszystkich ww. budynków i budowli położonych, wybudowanych, znajdujących się na działce Nr 1623/5 wraz z całą tą działką o łącznej powierzchni 19.796 m2.
  2. budowli w postaci studni kopanej, murowanej z kamienia łamanego o średnicy 150 cm i głębokości 1,5m gromadzącą wodę podskórną po opadach deszczu położoną na działce Nr 1615 wraz z całą tą działką o powierzchni 2.762m2.
  3. działki Nr 1598/4 o powierzchni 710 m2 (działka niezabudowana),
  4. działki Nr 1623/4 o powierzchni 5201 m2 (działka niezabudowana),
  5. działki Nr 1616/3 o powierzchni 1280 m2 (działka niezabudowana).

Łączna powierzchnia przeznaczona do sprzedaży wynosi: 29.749 m2 wraz z budynkami i budowlami wg ww. opisu.

Wszystkie ww. nieruchomości będące przedmiotem sprzedaży wpisane są do KW Nr … prowadzonej przez Sąd Rejonowy, Wydział KW…. Nieruchomości będące przedmiotem sprzedaży wchodzą w skład byłego kamieniołomu położonego w ... Działki nr 1598/4, 1623/4, 1616/3 niezabudowane są wyrobiskami po byłym kamieniołomie i wymagają rekultywacji.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy ... uchwalonym Uchwałą Rady Gminy Nr … z dnia 2 marca 2010r. opublikowanym w DZ. U. woj. … z 2010r. Nr 71, poz. 1172 wszystkie ww. nieruchomości położone są w jednostce oznaczonej A2-US/UT - usługi rekreacji i turystyki. Zgodnie z opinią biegłego rzeczoznawcy majątkowego z czerwca 2012 roku powyższe oznacza, iż działki zarówno zabudowane jak i niezabudowane są przeznaczone pod zabudowę.

Opis nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży:

  • Studnia wodna kopana murowana z kamienia łamanego o średnicy 150 cm i głębokości 1,5 m gromadząca wodę podskórną po opadach deszczu. Studnia posiada przelew z rury o średnicy 70 mm. Stanowi budowlę, PKOB 2153- budowle inżynierskie służące do nawadniania i rekultywacji ziemi. Studnia wybudowana i oddana do użytkowania w latach 50-tych XX w.

W powyższych budynkach i budowlach prowadzona była działalność SKR w postaci wydobycia i przerobu kruszywa budowlanego (wapno, tłuczeń). Z chwilą zaprzestania produkcji kruszywa przez SKR tj. od 1992 roku żadne z obiektów nie były użytkowane.

Wyżej opisane i wymienione budynki i budowle nie były remontowane ani modernizowane, nie ponoszono na nie żadnych nakładów w zakresie ulepszenia, czy modernizacji.

Wyżej wymienione budynki i budowle to obiekty, od których przy nabyciu/wytworzeniu nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a nadto w toku użytkowania i posiadania nie poniesiono wydatków na ich ulepszenie, czy modernizację w stosunku do których byłoby prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. SKR od powyższych budynków i budowli opłaca do dziś podatek od nieruchomości do Urzędu Gminy.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 8 października 2012r. Wnioskodawca podał, że jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca został podatnikiem VAT w sierpniu 1995 roku i jest nim do nadal.

Wnioskodawca dokonał sprostowania „Opisu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży" wskazanych w oddanym ORD-IN w pkt G - opis stanu faktycznego. I tak:

Studnia wodna-kopana (działka 1615) o średnicy 150 cm. Omyłkowo wskazano budowę w latach 50 XX w., Wnioskodawca oświadczył, iż wybudował obiekt SKR w latach 70 XX w.

Wnioskodawca podaje symbol PKOB nieruchomości znajdującej się na działce nr 1615.

TABELA - załącznik pdf - s. 12

Źródło: uzupełnienie opisu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży przez ... z dnia 5 października 2012r.

Budowla jest trwale związana z gruntem, co jak wskazał Wnioskodawca potwierdza uzupełnienie opisu nieruchomości wykonane przez Biegłego rzeczoznawcę majątkowego z dnia 5 października 2012r.

Budowla położona na działce 1615 to studnia wodna kopana murowana z kamienia łamanego o średnicy 150 cm i głębokości 1,5m gromadząca wodę podskórną po opadach deszczu. Studnia posiada przelew z rury o średnicy 70 cm. Studnia ta nigdy nie była przedmiotem najmu i/lub dzierżawy.

Działka nr 1615 została kupiona przez SKR w 1977 według aktu notarialnego Rep. A …. z dnia 23 czerwca 1977 roku. W chwili zakupu działka ta była niezabudowana.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż (dostawa) nieruchomości w postaci budowli tj. studni wodnej znajdującej się na działce nr 1615 o powierzchni 2.762 m2 wraz z całą tą działką korzysta ze zwolnienia w podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i/lub 10a w związku z art. 29 ust. 5 Ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż budowli w postaci studni posadowionej (znajdującej się) na działce nr 1615 wraz z całą tą działką o powierzchni 2762 m2 korzysta ze zwolnienia w podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i/lub 10a w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku VAT.

Swoje stanowisko Wnioskodawca argumentuje tym, że przy nabyciu/wytworzeniu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, jak też w toku posiadania Wnioskodawca nie poniósł żadnych nakładów na budowlę, od których przysługiwałoby prawo odliczenia VAT. Zatem mając na względzie literalne brzmienie przepisu art. 29 ust. 5 ustawy VAT Wnioskodawca uważa, że sprzedaż (dostawa) tejże nieruchomości tj. budowli wraz z całą tą działką, na której się znajduje korzysta ze zwolnienia z VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ww. ustawy podlega opodatkowaniu, ale tylko taka, która wykonana jest przez podmiot, który w związku z jej realizacją występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy wskazać, że zgodnie z objaśnieniami zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

Natomiast w myśl art. 3 ust. 1 i 3 ustawy z dnia z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 243 poz. 1623 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

  1. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
  2. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
  3. obiekt małej architektury;
(…)
3) budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Z powyższego wynika, że budowlą, w myśl prawa budowlanego, jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że studnia wodna kopana murowana z kamienia łamanego, będąca jak stwierdził Wnioskodawca we wniosku budowlą, jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Zatem sprzedaż ww. budowli wraz z gruntem, na którym jest posadowiona – co do zasady – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wysokość opodatkowania regulują przepisy Działu VIII ww. ustawy (art. 41-85). Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT – dodanego do tej ustawy od dnia 1 stycznia 2011r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

W art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, ustawodawca zwolnił od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Kwestie opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części zostały uregulowane w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z ustawowej definicji „pierwszego zasiedlenia” wynika, że pod tym pojęciem należy rozumieć:

  • oddanie do użytkowania,
  • w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po wybudowaniu lub ulepszeniu, wynoszącym co najmniej 30% wartości początkowej.

Niewątpliwie przez czynności opodatkowane należy rozumieć nie tylko dostawę, ale również najem, dzierżawę, leasing lub podobne czynności (umowy), które w rozumieniu przepisów ustawy stanowią odpłatne świadczenie usług. Z kolei pod pojęciem oddania do użytkowania należy rozumieć przekazania budynków, budowli lub ich części ich nabywcy lub użytkownikowi do korzystania w sposób zgodny z zakresem przekazanych do nich praw. Nabywca, na rzecz którego przeniesiono prawo do rozporządzania nieruchomością jak właściciel może w sposób dowolny dysponować tą nieruchomością, tj. może ją sprzedać, używać na własne potrzeby lub przekazać do użytkowania np. na podstawie umów najmu lub dzierżawy.

Podkreślić przy tym należy, że jeżeli podatnik wybuduje obiekt, a następnie obiekt ten po wybudowaniu zostanie oddany do użytkowania na własne potrzeby tego podatnika (i wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych) nie oznacza to, że obiekt taki został zasiedlony. W takim przypadku oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Innymi słowy, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objecie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika, które następuje jednak w wykonaniu czynności opodatkowanej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z art. 43 ust. 7a ww. ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z powyższego wynika, że opisany we wniosku obiekt mający być przedmiotem sprzedaży stanowi budowlę trwale z gruntem związaną w rozumieniu wyżej cyt. ustawy Prawo budowlane oraz rozporządzenia w sprawie PKOB a zatem zastosowanie znajdą cyt. przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a oraz art. 2 pkt 14 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyżej powołanych przepisów, koniecznym dla rozstrzygnięcia, czy sprzedaż przedmiotowej budowli znajdującej się na działce nr 1615, stanowić będzie czynność opodatkowaną podatkiem VAT, czy też będzie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, jest w pierwszej kolejności zbadanie, czy przedmiotowa dostawa będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, oraz czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budowli, upłynie okres krótszy niż 2 lata.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca, czynnym podatnik VAT, zamierza sprzedać budowlę stanowiącą jego własność (pozostałość po byłym kamieniołomie) w postaci studni wodnej kopanej, murowanej z kamienia łamanego o średnicy 150cm i głębokości 1,5m gromadzącą wodę podskórną po opadach deszczu trwale związaną z gruntem. Studnia położona jest na działce Nr 1615 o powierzchni 2.762 m².

Studnia została wybudowana i oddana do użytkowania w latach 70-tych XX w.

W powyższej budowli prowadzona była działalność Wnioskodawcy w postaci wydobycia i przerobu kruszywa budowlanego (wapno, tłuczeń). Z chwilą zaprzestania produkcji kruszywa przez SKR tj. od 1992 roku obiekt nie był użytkowany.

Wyżej opisana i wymieniona budowla nie była remontowana ani modernizowana, nie ponoszono na nią żadnych nakładów w zakresie ulepszenia, czy modernizacji.

Przy wytworzeniu budowli nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a nadto w toku użytkowania i posiadania nie poniesiono wydatków na jej ulepszenie, czy modernizację w stosunku, do których byłoby prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Studnia ta nigdy nie była przedmiotem najmu i/lub dzierżawy.

Działka nr 1615 została kupiona przez Wnioskodawcę w 1977 według aktu notarialnego Rep. A … z dnia 23 czerwca 1977 roku. W chwili zakupu działka ta była niezabudowana.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że w odniesieniu do wskazanej we wniosku budowli (studni), nie doszło dotychczas do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.

W konsekwencji w świetle przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego oraz powołanych wyżej regulacji prawnych, stwierdzić należy, że zbycie przez Wnioskodawcę budowli, nie może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż planowana dostawa zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Jak wskazano powyżej, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie budynków, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Wydanie przedmiotowego obiektu winno nastąpić w ramach wykonania czynności podlegających opodatkowaniu co w przedmiotowej sprawie nie miało miejsca. Bowiem we wniosku wskazano, że w budowli wybudowanej i oddanej do użytkowania w latach 70-tych XX w., była prowadzona działalność Wnioskodawcy w postaci wydobycia i przerobu kruszywa budowlanego (wapno, tłuczeń) a studnia ta nigdy nie była przedmiotem najmu i/lub dzierżawy.

Z opisu wskazanego we wniosku wynika, że Wnioskodawcy w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości, nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego a ponadto w toku użytkowania i posiadania budowli nie poniesiono wydatków na jej ulepszenie, czy modernizację w stosunku, do których byłoby prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wobec powyższego, dostawa przedmiotowej budowli może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Należy zwrócić uwagę, iż w przedmiotowej sprawie przedmiotem dostawy będzie również grunt, na którym posadowiona jest ww. budowla.

W myśl art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z wyżej wymienionym przepisem do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli albo ich części trwale związanych z gruntem.

Oznacza to, że w sytuacji, gdy dostawa budynków, budowli lub ich części jest opodatkowana, to również dostawa gruntu, z którym te obiekty są trwale związane, jest opodatkowana, jeśli natomiast dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona z opodatkowania, zwolnieniem objęta jest również dostawa gruntu, z którym te obiekty są trwale związane.

Zatem, skoro dla dostawy budowli zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, również dostawa działki będzie podlegała zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, że budowla w postaci studni posadowionej (znajdującej się) na działce nr 1615 wraz z całą tą działką o powierzchni 2762 m² korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i/lub 10a w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku VAT, należało uznać za nieprawidłowe, gdyż dostawa ta jest objęta zwolnieniem od podatku wyłącznie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a i art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto w sprawie będącej przedmiotem wniosku należy zwrócić uwagę, iż analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Wnioskodawcę.

Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie na podstawie danych zawartych w opisie zdarzenia przyszłego przedstawionym we wniosku, a zatem traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

W zakresie sprzedaży gruntu nr 1623/5 zabudowanego budynkami i budowlami oraz gruntów niezabudowanych wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj