Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-585/10-2/AK
z 10 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-585/10-2/AK
Data
2010.06.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa towarów
książka
książka
płyta CD
płyta CD
stawka preferencyjna podatku
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
stawki podatku


Istota interpretacji
Czy przy sprzedaży książek na płytach CD Wnioskodawczyni ma prawo zastosować stawkę podatku 0%?



Wniosek ORD-IN 493 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko , przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2010 r. (data wpływu 22 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT stosowanej przy sprzedaży książek na płytach CD – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT stosowanej przy sprzedaży książek na płytach CD.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest podatnikiem, którego działalność polega na wydawaniu książek, zamierza również wydawać książki w formie elektronicznej. Proces produkcji będzie przedstawiał się następująco: treść książki audio odpowiada książce drukowanej. Prawa autorskie do wydania audio Zainteresowana uzyskuje poprzez podpisanie stosownych umów z autorami, tłumaczami etc. Nagranie powstaje poprzez czytanie książki przez aktora lub lektora w studio nagraniowym. Do tak przygotowanego materiału dodawane są efekty oraz muzyka, a następnie następuje montaż, w efekcie którego powstaje nagranie nadające się do sprzedaży na różnych nośnikach (np. CD, taśma magnetofonowa, plik mp3 do ściągnięcia). Każda wydana przez Wnioskodawczynię książka w formie elektronicznej otrzymuje swój numer ISBN, zgodnie z numeracją przydzieloną jej wydawnictwu przez Bibliotekę Narodową. W dalszym procesie produkcji treść nagrania utrwalana jest na płytach CD, produkowana jest okładka i w ten sposób powstaje produkt gotowy do sprzedaży. Zainteresowana zamierza w przyszłości sprzedawać wytworzone nagrania jako zbiory mp3 do pobrania z internetu. Odbiorcami jej produktu są głównie osoby niedowidzące (chociaż nie wyklucza innych odbiorców), dla których jest to jedyna możliwość zaznajomienia się z literaturą. Wg Urzędu Statystycznego wydawane przez Wnioskodawczynię książki mieszczą się w grupie PKWiU 22.11.22-00.00 „książki, broszury i tym podobne wyroby w formie elektronicznej”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy sprzedaży książek na płytach CD Wnioskodawczyni ma prawo zastosować stawkę podatku 0%...

Zdaniem Wnioskodawczyni, w następstwie znowelizowania w 2007 r. art. 128 Dyrektywy 2006/112/WE stworzona została podstawa do utrzymania na następne 3 lata, tj. do końca 2010 r. stawki „0%” na dostawę książek oraz czasopism specjalistycznych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 roku - art. 39 ust.1. Zatem, Zainteresowana uważa, że produkowane przez nią książki w formie elektronicznej spełniają wymogi ww. rozporządzenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwane dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ustawy. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast przepis art. 2 pkt 6. ustawy stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zatem dla prawidłowego określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są poszczególne towary i usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, powołując w przepisach dotyczących obniżonych stawek podatku oraz w załącznikach do ustawy symbole PKWiU.

W myśl ogólnej zasady, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami niższymi od podstawowej, wskazanej w art. 41 ust. 1 ustawy, a także zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W oparciu o § 39 ust. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224 poz. 1799 ze zm.), w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. obniżona do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Jak wynika z wyżej przywołanych uregulowań rozporządzenia, dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0% jeżeli łącznie zostaną spełnione trzy warunki:

  • przedmiotem transakcji są książki klasyfikowane do pozycji PKWiU 22.11 oraz
  • transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgi krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek oraz
  • sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż działalność Wnioskodawczyni polega na wydawaniu książek, zamierza ona również wydawać książki w formie elektronicznej. Proces produkcji będzie przedstawiał się następująco: treść książki audio odpowiada książce drukowanej. Prawa autorskie do wydania audio Zainteresowana uzyskuje poprzez podpisanie stosownych umów z autorami, tłumaczami etc. Nagranie powstaje poprzez czytanie książki przez aktora lub lektora w studio nagraniowym. Do tak przygotowanego materiału dodawane są efekty oraz muzyka, a następnie następuje montaż w efekcie którego powstaje nagranie nadające się do sprzedaży na różnych nośnikach (np. CD, taśma magnetofonowa, plik mp3 do ściągnięcia). Każda wydana przez Wnioskodawczynię książka w formie elektronicznej otrzymuje swój numer ISBN, zgodnie z numeracją przydzieloną jej wydawnictwu przez Bibliotekę Narodową. W dalszym procesie produkcji treść nagrania utrwalana jest na ona płytach CD, produkowana jest okładka i w ten sposób powstaje produkt gotowy do sprzedaży. Zainteresowana zamierza w przyszłości sprzedawać wytworzone nagrania jako zbiory mp3 do pobrania z internetu. Odbiorcami jej produktu są głównie osoby niedowidzące (chociaż nie wyklucza innych odbiorców), dla których jest to jedyna możliwość zaznajomienia się z literaturą.

Jak już podkreślano, konstrukcja prawna przedmiotu opodatkowania, stawek podatkowych i zwolnień podatkowych w ustawie o podatku od towarów i usług opiera się na właściwych klasyfikacjach statystycznych, tj. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Tym bardziej, że konstrukcja ustawy i załączników do niej powoduje, iż to stosowna klasyfikacja w większości przypadków decyduje o tym jaką stawkę podatku należy zastosować w odniesieniu do danej sytuacji. Z tego też względu sprawa klasyfikacji statystycznej towarów i usług nabiera szczególnego znaczenia.

W związku z powyższym, warunkiem stosowania 0% stawki podatku VAT dla dostawy wspomnianego towaru, tj. książki nagranej na płycie CD, jest właściwa klasyfikacja, zgodna z PKWiU. Jeżeli zatem przedmiotowa książka nagrana na płycie CD, której dotyczy zapytanie, zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 22.11 i będzie oznaczona symbolem ISBN, to jej sprzedaż będzie stanowiła dostawę towaru, a Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania podatku od towarów i usług w wysokości 0%, na mocy § 39 ust. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, iż – jak wskazała Zainteresowana – wg Urzędu Statystycznego wydawane przez nią książki mieszczą się w grupie PKWiU 22.11.22-00.00 „książki, broszury i tym podobne wyroby w formie elektronicznej”. Każda wydana przez Wnioskodawczynię książka w formie elektronicznej otrzymuje swój numer ISBN, zgodnie z numeracją przydzieloną jej wydawnictwu przez Bibliotekę Narodową.

Zatem, biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż do sprzedaży książek na płytach CD mieszczących się w grupowaniu PKWiU 22.11 i oznaczonych symbolem ISBN Wnioskodawczyni ma prawo zastosować stawkę podatku w wysokości 0%.

Tut. Organ informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w stanowisku Wnioskodawcy, które nie zostały objęte pytaniem – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 – rozpatrzone.

Podkreślić również należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji czynności do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. Zatem, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Zainteresowanego w zakresie klasyfikacji statystycznej czynności będącej przedmiotem wniosku.

Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Zainteresowaną i to ją obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj