Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1129/12-4/AW
z 8 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku nadanym w dniu 09.11.2012r. (data wpływu 13.11.2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 24.12.2012r. (data wpływu 31.12.2012r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 17.12.2012r. (doręczone w dniu 21.12.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT oraz obowiązku opodatkowania przekazania części nieruchomości na cele prywatne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 13.11.2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT oraz obowiązku opodatkowania przekazania części nieruchomości na cele prywatne.


Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24.12.2012r. (data wpływu 31.12.2012r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie Organu z dnia 17.12.2012r. skutecznie doręczone Wnioskodawcy w dniu 21.12.2012r.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka posiada jednego współudziałowca Pana Artura B. W ramach prowadzonej jednoosobowej spółki Pan Artur B chce wybudować budynek z przeznaczeniem na prowadzenie firmy. Budynek ten będzie stawiany na prywatnym terenie Pana Artura B., który zakup potwierdzony jest aktem notarialnym z dnia 12.09.2007r. Grunt ten nie stanowi środka trwałego wniesionego do firmy natomiast będzie użytkowany na podstawie umowy użyczenia. Pan Artur B. w późniejszym czasie dopuszcza możliwość przekazania części budynku na cele prywatne.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy od poniesionych wydatków na budowę budynku można odliczyć podatek VAT?
  2. Czy przekazując część budynku na cele prywatne należy naliczyć podatek VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Budynek będzie wykorzystywany w prowadzonej spółce, w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy.

Z treści przywołanego przepisu wynika, iż prawo do obniżenia podatku należnego przysługuje w przypadku wykorzystywania nabytych towarów i usług do czynności opodatkowanych. W związku z powyższym, zdaniem Spółki prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z prowadzoną inwestycją na obcym gruncie jej przysługuje.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług;
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29.

Ze złożonego przez Wnioskodawcę wniosku wynika, iż zawrze on umowę użyczenia gruntu. Wynajmujący udostępni Wnioskodawcy teren, w którym Wnioskodawca poniesie koszty określone jako inwestycja.

Tak więc mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie cytowany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem nabyte przez Wnioskodawcę towary i usługi w związku z inwestycją związane będą z czynnościami opodatkowanymi Wnioskodawcy. Wnioskodawcy zatem przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupach związanych z inwestycją.


Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części

Biorąc pod uwagę powyższy przepis Wnioskodawca jest zdania, że przekazanie na cele osobiste części budynku podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca w tym celu dokona wyceny przekazanej części budynku, która to wycena będzie stanowiła podstawę opodatkowania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177 poz. 1054 ze zm. – dalej ustawa), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem podatku VAT zamierza wybudować budynek z przeznaczeniem do prowadzenia w nim firmy. Przedmiotowa inwestycja będzie stawiana na gruncie należącym do majątku prywatnego udziałowca, który Spółka zamierza na podstawie umowy użyczenia użytkować w prowadzonej działalności. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku od towarów i usług nabywanych w związku z budową budynku.

Biorąc pod uwagę całokształt sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy wskazać, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywanymi towarami i usługami przeznaczonymi na realizację przedmiotowej inwestycji. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zaś przeprowadzana inwestycja będzie miała związek z działalnością opodatkowaną.

Zatem w zakresie pytania Nr 1 należy uznać, iż Wnioskodawca zaprezentował prawidłowe stanowisko w sprawie.

W dalszej części Wnioskodawca wskazał, iż w przyszłości rozważa możliwość, że część wybudowanego budynku może zostać przekazana na cele prywatne udziałowca. Zainteresowany zwrócił się z pytaniem czy przekazując część budynku na cele prywatne będzie zobligowany do naliczenia podatku VAT.

Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.


Z powyższego wynika, iż opodatkowaniu podlega przekazanie towarów bez wynagrodzenia, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak wyjaśniono wyżej Zainteresowany będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT w związku z zakupami dokonywanymi podczas realizacji przedmiotowej inwestycji. Zatem przekazanie w przyszłości części budynku na cele osobiste udziałowca – niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą – zobliguje Wnioskodawcę do naliczenia podatku VAT od tej części nieruchomości. Przywołane przepisy wyraźnie wskazują, iż w omawianej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 7 ust. 2 ustawy, dojdzie do dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT .

Tym samym należy uznać, iż Wnioskodawca zaprezentował prawidłowe stanowisko w sprawie w zakresie pytania Nr 2


Interpretacja zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj