Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-543/10-5/MG
z 3 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-543/10-5/MG
Data
2010.09.03


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin i sposób przekazywania zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
kurs walut
płatnik
powstanie przychodu
pracownik
stosowanie kursu walut
stosunek pracy
waluta obca
wynagrodzenia
zaliczka na podatek


Istota interpretacji
Ustalenie kursu waluty obcej w stosunku do złotego polskiego w celu przeliczenia wynagrodzenia ze stosunku pracy do obliczenia wysokości przychodu pracownika i zaliczki na podatek dochodowy oraz określenia dnia uzyskania przychodu pracownika.



Wniosek ORD-IN 607 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02.06.2010 r. (data wpływu 14.06.2010 r.) oraz w uzupełnieniu wniosku z dnia 23.08.2010 r. (data nadania 23.08.2010 r., data wpływu 25.08.2010 r.), stanowiącego odpowiedź na wezwanie organu Nr IPPB2/415-543/10-2/MG i Nr IPPB5/423-343/10-2/IŚ z dnia 13.08.2010 r. (data nadania 13.08.2010 r., data odbioru 16.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kursu waluty obcej w stosunku do złotego polskiego w celu przeliczenia wynagrodzenia ze stosunku pracy do obliczenia wysokości przychodu pracownika i zaliczki na podatek dochodowy oraz określenia dnia uzyskania przychodu pracownika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.06.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych fizycznych w zakresie ustalenia kursu waluty obcej w stosunku do złotego polskiego w celu przeliczenia wynagrodzenia ze stosunku pracy do obliczenia wysokości przychodu pracownika i zaliczki na podatek dochodowy oraz określenia dnia uzyskania przychodu pracownika.

Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, wezwano Spółkę pismem z dnia 13.08.2010 r. Nr IPPB2/415-543/10-2/MG i Nr IPPB5/423-343/10-2/IŚ (data nadania 13.08.2010 r., data odbioru 16.08.2010 r.) do ich uzupełnienia poprzez:

  • przedstawienie dokumentu (odpowiednio wypis z KRS lub kopii urzędowo poświadczonego odpisu), z którego wynika sposób reprezentacji Spółki w zakresie oświadczeń woli i podpisywania dokumentów, tj. stosowne umocowanie dla osoby, która podpisała przedmiotowy wniosek o udzielenie interpretacji, ponieważ z załączonej kserokopii wypisu KRS nie wynika, że osoba która podpisała wniosek ma umocowanie do reprezentowania Spółki,
  • przedstawienie aktualnego pełnomocnictwa udzielonego osobie, która podpisała wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej lub odpisu pełnomocnictwa poświadczonego notarialnie wraz z adresem do doręczeń.

Spółka uzupełniła braki formalne wniosku w ustawowym terminie, pismem z dnia 23.08.2010 r. (data nadania 23.08.2010 r., data wpływu 25.08.2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka specjalizuje się w działalności agencyjnej i marketingowej. W 2010 roku zatrudniła pracownika zamieszkałego w Polsce i z polskim obywatelstwem. Spółka podpisała z pracownikiem umowę o pracę, wynagrodzenie ustalono w GBP i w takiej walucie jest wypłacane, ale z konta złotówkowego Spółki na konto pracownika, prowadzone w GBP. Bank, z którego usług Spółka korzysta podaje kurs, który zastosował do przeliczenia dyspozycji wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z umową o pracę wynagrodzenie jest wypłacane do 28 dnia każdego miesiąca, a lista płac sporządzana jest w dniu wypłaty wynagrodzenia. Lista płac jest ujmowana w księgach na dzień jej sporządzenia. Możliwość wypłaty wynagrodzeń pracownikom w GBP, a nie w złotych polskich wynika z przepisów ustawy z dnia 23 października 2008 r. w sprawie zmiany ustawy Kodeks cywilny oraz zmiany ustawy Prawo dewizowe (Dz. U. z 2008 r. Nr 228, poz. 1506).

Ustawa ta weszła w życie z dniem 24 stycznia 2009 r.

Spółka, jako płatnik zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych jest zobowiązana do pobrania i odprowadzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaconych wynagrodzeń, na podstawie art. 31 ustawy o podatku dochodowym.

Pomimo, iż przepisy prawa z zakresu Prawa cywilnego oraz Prawa dewizowego zezwalają, aby od dnia 24 stycznia 2009 r. wygrodzenia z tytułu umów o prace były wypłacane w GBP, to zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaconych wynagrodzeń w walucie muszą być przekazane przez Spółkę - płatnika na rachunek właściwego urzędu skarbowego w złotych polskich. Tym samym Spółka zobowiązana jest do ustalenia wysokości przychodu pracownika ze stosunku pracy w złotych polskich. W tym celu musi przeliczyć wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę określone i wypłacane przez Spółkę pracownikowi w GBP na polskie złote w celu ustalenia kwoty przychodu oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Oprócz obowiązków płatnika, konieczne jest przeliczenie wynagrodzenia wyrażonego w walucie w celu ustalenia kosztu z tytułu wynagrodzenia u pracodawcy w sposób analogiczny, w jaki przeliczane są inne koszty wyrażone w walucie obcej, o których mowa w art. 15 ust. 1 zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka przewiduje, że podobne umowy będzie zawierała w przyszłości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Według jakiego kursu GBP w stosunku do złotego polskiego Wnioskodawca powinien przeliczyć wynagrodzenie ze stosunku pracy, które wypłaca pracownikowi w GBP, celem obliczenia w złotych polskich wysokości przychodu pracownika oraz zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od tego wynagrodzenia...
  2. Jak prawidłowo określić dzień uzyskania przychodu...
  3. Według jakiego kursu w stosunku do złotego polskiego Wnioskodawca powinien przeliczyć koszt pracodawcy wyrażony w walucie obcej w celu ustalenia podstawy opodatkowania dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w prawidłowej wysokości...

Przedmiotowa interpretacja indywidualna udzielona została w zakresie pytania Nr 1 i Nr 2 wniosku w odniesieniu do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniosek w zakresie pytanie Nr 3 w odniesieniu do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z ogólną zasadą sformułowaną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 12 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 11 ust. 3 ww. ustawy, przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4.

Stosownie do treści art. 11 ust. 4 ww. ustawy, jeżeli bank z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Zgodnie z brzmieniem art. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio do wyrażonych w walutach obcych uprawniających do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku i obniżenia podatku oraz do podatku wyrażonego w walutach obcych.

Natomiast w myśl art. 31 ww. ustawy osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Z przepisu art. 38 ust. 1 cytowanej ustawy wynika, iż płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a.

A zatem na podstawie art. 31 w związku z art. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Spółka obowiązana jest, jako płatnik, obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconych kwot wynagrodzenia. W świetle powołanych przepisów, aby odpowiedzieć na zadane przez Spółkę pytanie, odnoszące się do kursu według jakiego Spółka powinna przeliczyć wynagrodzenie wypłacone w GBP na złote polskie dla potrzeb obliczenia przychodu pracownika i zaliczki na podatek dochodowy, należy rozstrzygnąć, czy do opisanego wyżej stanu faktycznego zastosowanie mają przepisy art. 11 ust. 3 zdanie pierwsze, czy też art. 11 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ocenie Spółki właściwe jest drugie z ww. stanowisk.

Zgodnie ze stanem faktycznym Spółka zawarła z pracownikiem umowę o pracę, na podstawie której wynagrodzenie pracownika jest ustalane / wypłacane w GBP, a nie w złotych polskich. Rachunek bankowy należący do Spółki - pracodawcy prowadzony jest w złotych polskich, natomiast pracownika prowadzony przez inny Bank w GBP. Ze względu na fakt, że Bank z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w art. 11 ust. 3 do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Kolejnym tematem do rozstrzygnięcia jest określenie dnia uzyskania przychodu przez pracownika. W temacie tym zajęli stanowisko m. in. specjaliści z Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych (nr 10 z 01.04.2010 r., Wydawnictwo Podatkowe GOFIN Sp. z o.o.). Wskazują oni na problem jaki powstaje w praktyce w przypadku wypłaty wynagrodzenia w walucie obcej i w związku z tym zastosowaniem odpowiedniego kursu. Zwracają uwagę, że zwykle listy płac są sporządzane kilka dni wcześniej niż wypłata wynagrodzenia. „Nie można więc przeliczyć wynagrodzenia po kursie z dnia otrzymania przez pracownika przychodu - jak to nakazuje art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o PDOF, gdyż przychód może powstać za kilka dni, nie wiadomo więc, jaki będzie wówczas kurs. Przeliczenia z euro na złote trzeba dokonać, gdyż trzeba obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych i kwoty składek na ZUS, które są regulowane w złotych. Przy takim więc założeniu jest to niewykonalne. Można oczywiście przeliczyć wynagrodzenie według kursu średniego z dnia sporządzenia listy, ale jeśli dzień ten będzie inny niż dzień uzyskania przychodu przez pracownika, wówczas konieczne będzie raczej korygowanie wszystkich obliczeń. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest sporządzanie listy płac tuż przed dniem wypłaty wynagrodzenia”. Żeby zasugerowane rozwiązanie było możliwe do wdrożenia koniecznym jest też uznanie, że pracownik uzyskał przychód w dniu realizacji przelewu na jego konto. Trudno sobie wyobrazić, żeby płatnik dla prawidłowego wyliczenia przychodów pracownika był uzależniony od pozyskiwania informacji od pracownika o dacie, w której wynagrodzenie na jego konto wpłynęło. To płatnik odpowiada za prawidłowe naliczanie podatku, a uzależnianie prawidłowości wykonywanych przez niego przeliczeń od dobrej woli pracownika w zakresie przekazywania danych o dacie otrzymania wynagrodzenia nie po winno być dopuszczalne.

Idąc tym tokiem rozumowania, kierując się przepisami i możliwą do zastosowania praktyką, za dzień uzyskania przychodu przez pracownika Spółka przyjmuje dzień dokonania przelewu z tytułu wynagrodzenia na konto pracownika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 12 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 11 ust. 3 ww. ustawy, przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4.

Stosownie do treści art. 11 ust. 4 ww. ustawy, jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Zgodnie z brzmieniem art. 11a ustawy podatkowej, przepisy art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio do wyrażonych w walutach obcych kwot uprawniających do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku i obniżenia podatku oraz do podatku wyrażonego w walutach obcych.

Natomiast jak stanowi art. 31 ww. ustawy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Z przepisu art. 38 ust. 1 cytowanej ustawy wynika, iż płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka, zgodnie z zawartą umową o pracę wypłaca pracownikowi wynagrodzenie w GBP z konta złotówkowego Spółki na konto pracownika prowadzone w GBP. Bank, z którego usług Spółka korzysta podaje kurs, który zastosował do przeliczenia dyspozycji wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z umową o pracę wynagrodzenie jest wypłacane do 28 dnia każdego miesiąca, natomiast lista płac sporządzana jest w dniu wypłaty wynagrodzenia. Spółka, jako płatnik podatku dochodowego zobowiązana jest do ustalenia wysokości przychodu oraz zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi w złotych polskich.

Wątpliwości Spółki budzi kwestia prawidłowości przyjęcia kursu GBP w stosunku do złotego według jakiego Spółka powinna przeliczyć wynagrodzenie wypłacone pracownikowi w GBP na złote polskie dla potrzeb obliczenia przychodu pracownika i zaliczki na podatek dochodowy oraz określenia dnia uzyskania przychodu przez pracownika.

Zatem, na podstawie art. 31 w związku z art. 38 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka, jako płatnik, obowiązana jest obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanych pracownikom kwot wynagrodzenia.

Mając na uwadze przywołane powyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż Spółka dla celów prawidłowego obliczenia w złotych polskich wysokości przychodu pracownika oraz zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od tego wynagrodzenia powinna przeliczyć na złote polskie wynagrodzenia z tytułu umów o pracę, ustalone i wypłacane pracownikom w GBP według kursu z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji pracownika, ogłaszanego przez bank, z którego usług korzysta pracownik, i mającego zastosowanie przy kupnie walut. Natomiast w sytuacji, gdy bank, z którego usług korzysta pracownik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu kupna waluty lub też bank nie ogłasza kursu waluty, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez pracownika na złote stosuje się kurs średni waluty ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, w związku z czym należy potwierdzić prawidłowość stanowiska Spółki w odniesieniu do pytania Nr 1 wniosku.

Tutejszy organ podatkowy podziela również stanowiska Spółki odnoszące się do pytania Nr 2 wniosku, a dotyczące określenia dnia uzyskania przychodu przez pracownika, a mianowicie za dzień uzyskania przychodu przez pracownika, w sytuacji gdy bank, z którego usług korzysta pracownik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu kupna waluty i Spółka, jako płatnik do przeliczenia przychodu uzyskanego przez pracownika na złote zastosuje kurs średni waluty ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, należy przyjąć moment obciążenia rachunku bankowego Spółki, tj. dzień dokonania przelewu z tytułu wynagrodzenia na konto pracownika.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj